- Úvod
- Krevety
Krevety a krevetky do akvária
Vyber si zaujímavé krevety v našej akvaristike a už o 48 hodín ti môžu robiť radosť v tvojom akváriu. Mnohé z nich nie sú zaujímavé iba netradičným výzorom a správaním, sú ale aj veľmi prospešné. Čistia akvárium od rias, zostatkov krmiva a odpadových látok.
- Najširší výber kreviet, rakov, krabov a slimákov na Slovensku. Všetky sú v perfektnej kondícii a kvalite.
- Predávame len tovar, ktorý máme skladom a je ihneď pripravený k odoslaniu.
- Na produktovej stránke nájdeš všetky dôležité informácie o chove každého živočícha.
- Držíme stabilne výhodné ceny a niektoré druhy môžeš navyše získať ešte lacnejšie v akciových balíčkoch.
- Zaplatiť môžeš dobierkou, cez ComGate alebo prevodom.
- Tovar ti expresne dodáme kuriérom, zvyčajne do 2 pracovných dní v rámci SR a ČR.
- Možný je aj osobný odber - P. O. Hviezdoslava 50 C (Park Prosperity), 010 01 Žilina.
- Živočíchy starostlivo balíme do nami vyvinutého, špeciálneho boxu a garantujeme, že budú dodané v poriadku.
- AKCIA
- AKCIA
- AKCIA
- AKCIA
- AKCIA
- AKCIA
- AKCIA
- AKCIA
- AKCIA
- AKCIA
- AKCIA
- AKCIA
- AKCIA
- AKCIA
Krevety sú spestrením pre každé akvárium. Upútajú ťa svojim rôznorodým sfarbením a zaujímavým správaním. Prospievajú prostrediu v akváriu tým, že ho čistia od rias, zbytkov potravy, odumretých častí rastlín a dokonca uhynutých živočíchov.
V akváriách sú užitočnými pomocníkmi, ale najmä väčšie ryby ich môžu považovať za potravu. Neodporúča sa ich chovať ani s väčšími druhmi rakov. Rôzne druhy kreviet sa odlišujú nielen farbami, ale aj stavbou tela a veľkosťou. Niektoré krevety sú mierumilovné, iné zas dravé, no pri všetkých platí, že sa dajú so zaujatím sledovať celé hodiny. Väčšina sa rozmnožuje v sladkej vode, no sú aj druhy, ktoré sa množia len v slanej alebo brakickej vode. Pre úspešný chov a rozmnožovanie je potrebné dbať na parametre vody, ktoré pri každom druhu uvádzame. Ak im poskytneš vhodné podmienky, čoskoro sa dočkáš malých krevetiek.
Rozdelenie kreviet
Kreviet existuje mnoho druhov a ich vlastnosti sa môžu v mnohom odlišovať. Môžu byť pestrofarebné aj bezfarebné, malé aj veľké, citlivé aj odolné, mierumilovné aj dravé. Členia sa do troch základných skupín:
Trpasličie krevety (krevetky)
Sú menšie krevetky dorastajúce do 3 až 4 cm, bývajú pestro vyfarebné a sú mimoriadne spoločenské. Sú veľmi aktívne a majú rady väčšie skupinky jedincov od 10 kusov. K veľmi odolným druhom patria krevetky rodu Neocaridina, tie sú často odporúčané aj začiatočníkom. Rod Caridina je náročnejší na kvalitu vody a chov, no o to sú vzhľadovo atraktívnejšie. Veľmi zaujímavý je druh Caridina Japonica (Kreveta Amano), ktorá je jedným z najlepších požieračov rias a dorastá do veľkosti až 5,5 cm. Trpasličie krevetky spoľahlivo odstraňujú detrit (biologický odpad) z dna akvária.
Filtrujúce krevety
Sú veľmi zaujímavé svojimi prednými končatinami, ktoré sú ukončené vejárikmi. Pomocou nich filtrujú z vody malé čiastočky potravy a mikroorganizmy. Napriek tomu, že dorastajú až do veľkosti 15 cm, sú úplne neškodné. Môžu sa chovať spolu s niektorými druhmi rýb a malými ráčikmi. Spolužitie s trpasličími krevetkami je úplne bezproblémové, takže je možné kombinovať chov týchto druhov navzájom. Medzi najznámejšie patria krevety rodu Atya a Atyopis.
Dlhoramnenné krevety
Aj keď sa nedá tvrdiť, že by išlo o mierumilovné druhy, o to je správanie a drsný výzor týchto kreviet zaujímavejší. Najčastejšie chované sú krevety rodu Macrobrachium a vo všeobecnosti tieto krevety dorastajú väčších veľkostí. V malom počte je ich však možné chovať v nádržiach už od 50 litrov. Správajú sa teritoriálne.