Jedna smutná správa: Nedá sa mať všetky ryby.
Druhá smutná správa: Nedá sa mať všetky ryby, ktoré sa vám páčia, v jednom akváriu – mohli by sa nezniesť, pojesť či utrápiť.
Čo zvážiť pred kúpou
Silno odporúčam, aby ste si o rybke, ktorú chcete doma mať, predtým niečo naštudovali. Vyhnete sa neskorším problémom.
Prípadne, ak ste pochabá osoba a vaše peniaze sú rýchlejšie ako váš rozum, naštudujte si niečo o rybe, ktorú ste kúpili, okamžite po tom, čo si ju dáte do akvária. Aspoň budete lepšie rozumieť, čo za problém ste si práve privodili.
Lebo viete, vy keď si o rybe nič nenaštudujete, ona vám tiež nič o sebe nepovie. No a ak jej u vás niečo neštimuje, bude čoraz častejšie chorá a napokon umrie. A vy by ste mali vedieť prečo, inak vám umrie zas.
Aká veľká narastie?
To je úplne prvotná a kľúčová informácia. Mali by ste mať akvárium také široké, aby sa doň dospelá zmestila desaťkrát. (Čiže: šírka akvária >=10 × dĺžka ryby za dospela.) Inak jej u vás hrabne z nedostatku „výbehu“.
Kolujú také legendy, že ryba narastie len toľko, koľko jej dovolí veľkosť akvária. Nie je to pravda. Ryba rastie celý život, hoci v mladosti veľmi rýchlo a v dospelosti veľmi pomaly. Ale zato priebežne furt. A vôbec ju pri tom raste nezaujíma, aké veľké akvárium na ňu máte.
Akú teplotu preferuje?
Sú ryby, ktoré nemajú rady tropické teploty nad 26 °C, napríklad mrenka Denisonova. Rakom zakrslým je teplo už aj v 24 °C.
No a potom sú ryby, ktoré potrebujú vodu teplú ako polievka, ako diskusy (tj. terčovce) alebo skaláre vysoké.
Aby sa vám lepšie predstavovalo, čo ryba zažíva pri inej teplote: chladnomilná sa v teple pridúša, lebo teplá voda pojme menej kyslíka. Teplomilnej je v chladnej vode zima; bledne a chradne ako vy, keď v októbri vybehnete omylom v kraťasoch.
Má rada mäkkú alebo tvrdú vodu?
Na väčšine Slovenska máme vodu tvrdú. Niekde tak, že do rýchlovarnej kanvice sa lieva ocot pomaly každý mesiac.
Ak chcete chovať a nebodaj rozmnožovať ryby, ktoré majú rady mäkkú vodu, budete sa musieť prplať s reverznou osmózou alebo rašelinovým výluhom. Nie, že by za to diskusy, kaprozúbky či mrenky nestáli, len je to disciplína pre silno pokročilých.
Žije v prúde alebo v pokojnej vode?
Čo sa týka tohto, platí jednoduché pravidlo – ak je rybka v priereze tenká (skaláre, guramy, tetry), obľubuje skôr stojatú vodu. Ak je v priereze hrubšia až oválna (aterinky, mrenky) alebo má prísavný orgán, tak naopak, je zvyknutá na vodu prúdiacu.
Ryby zo silných prúdov sa vedia vyrovnať s pokojnejšou vodou, ale ryby z pokojných vôd silný prúd vyčerpáva.
Aká bude k ostatným rybám?
No a napokon sledujte aj informáciu o znášanlivosti voči ostatným rybám. Cichlidovité ryby odháňajú ostatné ryby zo svojho teritória, najmä v čase párenia – čo je prakticky stále. Labeo dvojfarebné je blbec, ktorý tyranizuje sebe podobné ryby, lebo sa nudí. Mrenky štvorpruhové, ak nie sú v húfe aspoň ôsmich, začnú hrýzť plutvy ostatným rybám, lebo si to nevybijú v kolektíve. Bichír zožerie všetko, čo sa mu zmestí do úst. A tak podobne.
Toto sa, žiaľ, niekedy zle predvída. Aj ryby bývajú individuality, takže môžete zakúpiť bezkonfliktný druh, ale jedna z rýb bude proste zádrapčivý agresívny chuj. To sa dá riešiť buď chovateľsky – dáte ju inému akvaristovi (a nepýtate sa, či ju nedá väčším rybám na prošmáček) alebo zákaznícky – vrátite rybu do predajne, s čím ale občas robia ofuky.
Alebo si ju necháte a budete mať trvalý zdroj veselej frustrácie. Aspoň sa budete mať vždy na čo posťažovať kolegom akvaristom!