Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
12.01.2022
ShopRoku 2021
V roku 2019 sa nám podarilo získať cenu popularity v kategórii hobby.  Veríme, že aj vďaka tvojmu hlasu sa nám podarí toto významné ocenenie získať ... čítať celé
06.12.2021
SÚŤAŽ: DARUJ AKVÁRIUM
  Darovali sme spolu kompletné akvárium tomu, komu urobio najväčšiu radosť. Rozhodli sme sa, že tento rok by sme chceli niekomu urobiť veľkú rados... čítať celé
25.11.2021
NA SVIATKY PAUZUJEME!
Predvianočné nakupovanie býva častokrát obdobím zhonu. Pre naše zvieratká a rastlinky chceme bezpečné doručenie, preto počas sviatkov obmedzíme odos... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

Ako vyberať rybky

Ako vyberať rybky

Jedna smutná správa: Nedá sa mať všetky ryby.

Druhá smutná správa: Nedá sa mať všetky ryby, ktoré sa vám páčia, v jednom akváriu – mohli by sa nezniesť, pojesť či utrápiť.

Čo zvážiť pred kúpou

Silno odporúčam, aby ste si o rybke, ktorú chcete doma mať, predtým niečo naštudovali. Vyhnete sa neskorším problémom.

Prípadne, ak ste pochabá osoba a vaše peniaze sú rýchlejšie ako váš rozum, naštudujte si niečo o rybe, ktorú ste kúpili, okamžite po tom, čo si ju dáte do akvária. Aspoň budete lepšie rozumieť, čo za problém ste si práve privodili.

Lebo viete, vy keď si o rybe nič nenaštudujete, ona vám tiež nič o sebe nepovie. No a ak jej u vás niečo neštimuje, bude čoraz častejšie chorá a napokon umrie. A vy by ste mali vedieť prečo, inak vám umrie zas.

Aká veľká narastie?

To je úplne prvotná a kľúčová informácia. Mali by ste mať akvárium také široké, aby sa doň dospelá zmestila desaťkrát. (Čiže: šírka akvária >=10 × dĺžka ryby za dospela.) Inak jej u vás hrabne z nedostatku „výbehu“.

Kolujú také legendy, že ryba narastie len toľko, koľko jej dovolí veľkosť akvária. Nie je to pravda. Ryba rastie celý život, hoci v mladosti veľmi rýchlo a v dospelosti veľmi pomaly. Ale zato priebežne furt. A vôbec ju pri tom raste nezaujíma, aké veľké akvárium na ňu máte.

Akú teplotu preferuje?

Sú ryby, ktoré nemajú rady tropické teploty nad 26 °C, napríklad mrenka Denisonova. Rakom zakrslým je teplo už aj v 24 °C.

No a potom sú ryby, ktoré potrebujú vodu teplú ako polievka, ako diskusy (tj. terčovce) alebo skaláre vysoké.

Aby sa vám lepšie predstavovalo, čo ryba zažíva pri inej teplote: chladnomilná sa v teple pridúša, lebo teplá voda pojme menej kyslíka. Teplomilnej je v chladnej vode zima; bledne a chradne ako vy, keď v októbri vybehnete omylom v kraťasoch.

Má rada mäkkú alebo tvrdú vodu?

Na väčšine Slovenska máme vodu tvrdú. Niekde tak, že do rýchlovarnej kanvice sa lieva ocot pomaly každý mesiac.

Ak chcete chovať a nebodaj rozmnožovať ryby, ktoré majú rady mäkkú vodu, budete sa musieť prplať s reverznou osmózou alebo rašelinovým výluhom. Nie, že by za to diskusy, kaprozúbky či mrenky nestáli, len je to disciplína pre silno pokročilých.

Žije v prúde alebo v pokojnej vode?

Čo sa týka tohto, platí jednoduché pravidlo – ak je rybka v priereze tenká (skaláre, guramy, tetry), obľubuje skôr stojatú vodu. Ak je v priereze hrubšia až oválna (aterinky, mrenky) alebo má prísavný orgán, tak naopak, je zvyknutá na vodu prúdiacu.

Ryby zo silných prúdov sa vedia vyrovnať s pokojnejšou vodou, ale ryby z pokojných vôd silný prúd vyčerpáva.

Aká bude k ostatným rybám?

No a napokon sledujte aj informáciu o znášanlivosti voči ostatným rybám. Cichlidovité ryby odháňajú ostatné ryby zo svojho teritória, najmä v čase párenia – čo je prakticky stále. Labeo dvojfarebné je blbec, ktorý tyranizuje sebe podobné ryby, lebo sa nudí. Mrenky štvorpruhové, ak nie sú v húfe aspoň ôsmich, začnú hrýzť plutvy ostatným rybám, lebo si to nevybijú v kolektíve. Bichír zožerie všetko, čo sa mu zmestí do úst. A tak podobne.

Toto sa, žiaľ, niekedy zle predvída. Aj ryby bývajú individuality, takže môžete zakúpiť bezkonfliktný druh, ale jedna z rýb bude proste zádrapčivý agresívny chuj. To sa dá riešiť buď chovateľsky – dáte ju inému akvaristovi (a nepýtate sa, či ju nedá väčším rybám na prošmáček) alebo zákaznícky – vrátite rybu do predajne, s čím ale občas robia ofuky.

Alebo si ju necháte a budete mať trvalý zdroj veselej frustrácie. Aspoň sa budete mať vždy na čo posťažovať kolegom akvaristom!

Autor: Samo Trnka

Páčil sa ti tento článok? Daj nám like. Ak by si doň niečo doplnil alebo ho pozmenil, napíš nám na info@shrimp.sk Budeme radi, ak tiež prispeješ do nášho blogu, je to jednoduché. Prečítaj si viac o tom, ako sa stať naším blogerom.

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!
Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články
» Staň sa blogerom

Predajňa v Žiline

COVID LOCKDOWN - OTVORENÉ

Na predajni je možný osobný nákup, alebo po dohode vyzdvihnutie objednávok urobených vopred cez eshop. 

Pondelok - Nedeľa: 09:00 - 19:00

P. O. Hviezdoslava 50C, (PARK PROSPERITY), Žilina, 0944 732 723

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2022 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk