UPOZORNENIE: NOVÝ VJAZD K PREDAJNI V ŽILINE JE Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC INFO
Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
19.04.2023
NOVÉ BOJOVNICE V PONUKE
Do ponuky sme zaradili nové tipy vzácnych bojovníc: ALIEN BLUE-GREEN-GRAY ALIEN COOPER IMBELLIS RED TAIL Máme samčeky a aj samičky, ľahko si... čítať celé
19.04.2023
UPOZORNENIE O VJAZDE DO AREÁLU
Pôvodný vjazd z ulice P. O. Hviezdoslava JE UZAVRETÝ PRE CHODCOV AJ AUTÁ!!! Dostať k nám sa môžeš z parkoviska Hypertesca ideálne peši pre práve prebi... čítať celé
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁTENIE BOXU
Vyhraj kvalitné akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnote 129 € aj s dopravou zdarma! Do súťaže sa môžeš zapojiť jednoducho. Ak sme ti už niekedy posie... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

Ako vyberať rybky

Ako vyberať rybky

Jedna smutná správa: Nedá sa mať všetky ryby.

Druhá smutná správa: Nedá sa mať všetky ryby, ktoré sa vám páčia, v jednom akváriu – mohli by sa nezniesť, pojesť či utrápiť.

Čo zvážiť pred kúpou

Silno odporúčam, aby ste si o rybke, ktorú chcete doma mať, predtým niečo naštudovali. Vyhnete sa neskorším problémom.

Prípadne, ak ste pochabá osoba a vaše peniaze sú rýchlejšie ako váš rozum, naštudujte si niečo o rybe, ktorú ste kúpili, okamžite po tom, čo si ju dáte do akvária. Aspoň budete lepšie rozumieť, čo za problém ste si práve privodili.

Lebo viete, vy keď si o rybe nič nenaštudujete, ona vám tiež nič o sebe nepovie. No a ak jej u vás niečo neštimuje, bude čoraz častejšie chorá a napokon umrie. A vy by ste mali vedieť prečo, inak vám umrie zas.

Aká veľká narastie?

To je úplne prvotná a kľúčová informácia. Mali by ste mať akvárium také široké, aby sa doň dospelá zmestila desaťkrát. (Čiže: šírka akvária >=10 × dĺžka ryby za dospela.) Inak jej u vás hrabne z nedostatku „výbehu“.

Kolujú také legendy, že ryba narastie len toľko, koľko jej dovolí veľkosť akvária. Nie je to pravda. Ryba rastie celý život, hoci v mladosti veľmi rýchlo a v dospelosti veľmi pomaly. Ale zato priebežne furt. A vôbec ju pri tom raste nezaujíma, aké veľké akvárium na ňu máte.

Akú teplotu preferuje?

Sú ryby, ktoré nemajú rady tropické teploty nad 26 °C, napríklad mrenka Denisonova. Rakom zakrslým je teplo už aj v 24 °C.

No a potom sú ryby, ktoré potrebujú vodu teplú ako polievka, ako diskusy (tj. terčovce) alebo skaláre vysoké.

Aby sa vám lepšie predstavovalo, čo ryba zažíva pri inej teplote: chladnomilná sa v teple pridúša, lebo teplá voda pojme menej kyslíka. Teplomilnej je v chladnej vode zima; bledne a chradne ako vy, keď v októbri vybehnete omylom v kraťasoch.

Má rada mäkkú alebo tvrdú vodu?

Na väčšine Slovenska máme vodu tvrdú. Niekde tak, že do rýchlovarnej kanvice sa lieva ocot pomaly každý mesiac.

Ak chcete chovať a nebodaj rozmnožovať ryby, ktoré majú rady mäkkú vodu, budete sa musieť prplať s reverznou osmózou alebo rašelinovým výluhom. Nie, že by za to diskusy, kaprozúbky či mrenky nestáli, len je to disciplína pre silno pokročilých.

Žije v prúde alebo v pokojnej vode?

Čo sa týka tohto, platí jednoduché pravidlo – ak je rybka v priereze tenká (skaláre, guramy, tetry), obľubuje skôr stojatú vodu. Ak je v priereze hrubšia až oválna (aterinky, mrenky) alebo má prísavný orgán, tak naopak, je zvyknutá na vodu prúdiacu.

Ryby zo silných prúdov sa vedia vyrovnať s pokojnejšou vodou, ale ryby z pokojných vôd silný prúd vyčerpáva.

Aká bude k ostatným rybám?

No a napokon sledujte aj informáciu o znášanlivosti voči ostatným rybám. Cichlidovité ryby odháňajú ostatné ryby zo svojho teritória, najmä v čase párenia – čo je prakticky stále. Labeo dvojfarebné je blbec, ktorý tyranizuje sebe podobné ryby, lebo sa nudí. Mrenky štvorpruhové, ak nie sú v húfe aspoň ôsmich, začnú hrýzť plutvy ostatným rybám, lebo si to nevybijú v kolektíve. Bichír zožerie všetko, čo sa mu zmestí do úst. A tak podobne.

Toto sa, žiaľ, niekedy zle predvída. Aj ryby bývajú individuality, takže môžete zakúpiť bezkonfliktný druh, ale jedna z rýb bude proste zádrapčivý agresívny chuj. To sa dá riešiť buď chovateľsky – dáte ju inému akvaristovi (a nepýtate sa, či ju nedá väčším rybám na prošmáček) alebo zákaznícky – vrátite rybu do predajne, s čím ale občas robia ofuky.

Alebo si ju necháte a budete mať trvalý zdroj veselej frustrácie. Aspoň sa budete mať vždy na čo posťažovať kolegom akvaristom!

Autor: Samo Trnka

Páčil sa ti tento článok? Daj nám like. Ak by si doň niečo doplnil alebo ho pozmenil, napíš nám na info@shrimp.sk 

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!

Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články

najlepsia-akvaristika-2022

SHOPROKU2021

Predajňa v Žiline

Na predajni je možný osobný nákup, alebo po dohode vyzdvihnutie objednávok urobených vopred cez eshop.

Pondelok - Nedeľa: 09:00 - 19:00 
NOVÝ VJAZD Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC
P. O. Hviezdoslava 50C, (PARK PROSPERITY), Žilina, 0944 732 723

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk