UPOZORNENIE: NOVÝ VJAZD K PREDAJNI V ŽILINE JE Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC INFO
Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
19.04.2023
NOVÉ BOJOVNICE V PONUKE
Do ponuky sme zaradili nové tipy vzácnych bojovníc: ALIEN BLUE-GREEN-GRAY ALIEN COOPER IMBELLIS RED TAIL Máme samčeky a aj samičky, ľahko si... čítať celé
19.04.2023
UPOZORNENIE O VJAZDE DO AREÁLU
Pôvodný vjazd z ulice P. O. Hviezdoslava JE UZAVRETÝ PRE CHODCOV AJ AUTÁ!!! Dostať k nám sa môžeš z parkoviska Hypertesca ideálne peši pre práve prebi... čítať celé
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁTENIE BOXU
Vyhraj kvalitné akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnote 129 € aj s dopravou zdarma! Do súťaže sa môžeš zapojiť jednoducho. Ak sme ti už niekedy posie... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

 1. Úvod
 2. SPRIEVODCA
 3. Aquascaping
 4. Výber techniky a príslušenstva
Výber techniky a príslušenstva pre aquascaping

Okrem výberu akvária je pre dosiahnutie dobrého výsledku veľmi podstatná aj správna voľba techniky a príslušenstva. Vhodné osvetlenie, filtráciadávkovanie CO2 je pre vytvorenie úžasného aquascape akvária veľmi dôležité.

Osvetlenie akvária

Kvalita osvetlenia ovplyvní nielen rast a vyfarbenie rastlín a živočíchov, ale má vplyv aj na celkový dojem. V aquascapingu sa takmer výlučne používajú LED svetlá. Klasické žiarivkové trubice T5 ( alebo staršie T8 ) sú v ústraní, ale niektorí aquascaperi ich stále s obľubou používajú.

Aké ma LED svetlo výhody?

 • Má nižšiu spotrebu energie ako žiarivkové ekvivalenty.
 • Môžeš regulovať intenzitu svietenia (10 – 100 %).
 • Pokročilé LED svetlá umožňujú regulovať svetelné spektrum a vytvárať svetelné efekty, napodobňovať stmievanie a dokonca detailne naprogramovať.

LED svetlo rokmi potupne stráca na intenzite. Ale kým k tomu dôjde, pretečie tvojim filtrom ešte veľa vody. Takže nemusíš mať z toho obavy. Na trhu sú viaceré značky osvetlení a stovky typov. Ako pre začínajúceho aquascapera ti postačí klasické biele svetlo od výrobcov ako SINKOR, alebo Chihiros. Ak však chceš, aby tvoje akvárium hralo pestrými a intenzívnymi farbami, určite vyberaj svetlo s označením RGB alebo WRGB. RGB je skratka anglických farieb red, green, blue a pri WRGB je tam pridaná biela farba LED diód.

Rozdiel pri použití rôznych typov osvetlenia (Chihiros):

typy-akvarioveho-ovetlenia

Fanúšikov smart vecí poteší, že kvalitnejšie svetlá je možné ovládať cez aplikáciu a bluetooth kontrolér. Dokonca je možné meniť svetelné spektrum, regulovať pomery jednotlivých farieb, čo má svoj význam pre dosiahnutie ideálneho dojmu z akvária.

TIP: Nádherné akvárium môžeš vytvoriť aj z nenáročných rastlín, kde nie je nevyhnutné mať špičkové svetlo. Mnohé machy, anubiasy, bucephalandry, či malé kryptokoryny si vystačia aj so slabším osvetlením. Ak však uvažuješ o červených alebo kobercových rastlinách, bez kvalitnejšieho svetla sa nezaobídeš.

Filtrácia

Určite vsaď na externú filtráciu. Údržba sa vykonáva mimo prostredia akvária. Sklenené lily pipes (nasávanie a výtok z filtra) nenarúšajú celkový dojem. Externá filtrácia má ešte jednu výhodu – pre mňa veľmi podstatnú. Pri tvorbe layoutu totiž nemusíš myslieť na to, aký rozmer má filter a kde je umiestnený, nehovoriac o jeho efektivite. Pomerne decentne to ale vyriešili v JUWEL, ktorý svoje filtre umiestňuje do rohu. Vďaka čiernej farbe nie je hlavne pri čiernom pozadí taký nápadný.

Filter zvoľ radšej predimenzovaný. Väčšina filtrov má možnosť regulácie výkonu. Vďaka tomu nebudeš na „hrane“. Niektoré filtre majú zabudovanú UV lampu – aj to je cesta ako docieliť vodu čistú ako v horskom potoku.

Ohrievač

Niektoré externé filtre majú už ohrievač zabudovaný priamo v konštrukcii, čo je z hľadiska narúšania layoutu veľmi prospešné a nemusíš tak skrývať ohrievač za dekoráciu. Inak ohrievanie vody nie je vždy nutné. Pokiaľ nejde o chladnejšiu miestnosť, alebo živočíchy, ktoré si vyžadujú teplejšiu vodu, postačuje keď má voda v akváriu bežnú izbovú teplotu.

CO2 v akváriu

Existuje viacero spôsobov ako dávkovať CO2 do akvária, avšak len jedno je stabilné a pohodlné a to riešenie v podobe CO2 setu. Musíš si uvedomiť, že ak máš kvalitné a silné svetlo a nemáš v akváriu CO2, môžeš mať problém s riasami alebo sa objavia problémy s rastom rastliniek. Osobne si nevieme predstaviť takéto nádrže bez CO2 setu, pretože:

 • Majú pomerne stabilnú hladinu CO2 bez výkyvov pH.
 • Šetrí to čas – fľaša sa mení štvrťročne.
 • Denné dávkovanie je automatické cez spínacie hodiny a elektromagnetický ventil – akvárium funguje s CO2, aj keď som na dovolenke.

Základný CO2 set pozostáva:

 • z tlakovej fľaše s CO2,
 • redukčného ventilu s manometrom/manometrami,
 • prívodnej hadičky (používa sa odolná hadička pre CO2, bežnú silikónovú by CO2 poškodilo),
 • spätného ventilu (zabraňuje spätnému prietoku vody z akvária),
 • ihlového ventilu pre jemné nastavenie dávkovania,
 • skleneného, alebo nerezového difúzora.

 Doplnkové ale veľmi užitočné príslušenstvo k CO2:

 • elektromagnetický ventil so spínacími hodinami (pre automatické denné dávkovanie CO2, keď je svetlo zhasnuté CO2 musí byť vypnuté.),
 • drop checker s náplňou (používa sa pre kontrolu rozpusteného CO2 vo vode. Ak kvapalina vo vnútri drop-checkera zozelenie, znamená to optimálnu koncentráciu CO2 vo vode),
 • Počítadlo bubliniek s kvapalinou (pre kontrolu množstva dávkovaného CO2 do akvária),
 • Automatický pH kontrolér (plne automatizovaný elektronický systém, ktorý riadi dávkovanie CO2 pomocou aktuálneho stavu pH v tvojom akváriu).

TIP: Známy aquascaper George Farmer odporúča 1 bublinku CO2 na každých 50 litrov vody v akváriu. Skúsil som to a skutočne je to veľmi dobrý pomer.

 

RADA NA ZÁVER

príslušenstva sa ti určite hodí náradie (pinzeta, nožnice, vhodný odkalovač, ph meter alebo iné testy, tekuté hnojivá, sitko na lov živočíchov a nečistôt, prípadne iné pomôcky na čistenie).

Na začiatok je dobré zainvestovať, pretože ak budeš na základných veciach šetriť, dobehne ťa to neskôr. LED svetlo vie ale slúžiť plnohodnotne niekoľko rokov. Pri správnej starostlivosti o externý filter ho prakticky nezničíš. CO2 set je tiež jednorazová záležitosť. Výsledkom bude úžasne vyzerajúce akvárium, ktoré funguje po počiatočných vylaďovačkách svetla a CO2 v podstate samé. Na našom eshope nájdeš kvalitné a preverené filtre, osvetlenia a CO2 sety v ideálnom pomere cena/výkon.

 

Súvisiace články:

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!

Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články

najlepsia-akvaristika-2022

SHOPROKU2021

Predajňa v Žiline

Na predajni je možný osobný nákup, alebo po dohode vyzdvihnutie objednávok urobených vopred cez eshop.

Pondelok - Nedeľa: 09:00 - 19:00 
NOVÝ VJAZD Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC
P. O. Hviezdoslava 50C, (PARK PROSPERITY), Žilina, 0944 732 723

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk