Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
06.10.2021
Nové druhy živorodiek v Shrimpe 🐟
V našej ponuke aktuálne nájdeš 4 nové druhy prekrásnych živorodiek, ktoré odporúčame na chov aj úplným začiatočníkom. Mečúň Mary gold: https://www.s... čítať celé
30.09.2021
Novinka: Tetra čierna
Tetra čierna je jedným z najznámejších členov rodiny tetra, ľahko sa rozpozná podľa výrazných čiernych chrbtových a análnych plutiev a podľa zvislých ... čítať celé
19.09.2021
Najspoľahlivejší obchod s doručením živočíchov až domov
Je to neuveriteľné, ale Shrimp je tu pre vás už 6 rokov. Za ten čas sme hodne vyrástli, no nikdy sa neprestaneme zlepšovať. Vaša spokojnosť nás ženi... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

predajna-akvaristiky

  1. Úvod
  2. SPRIEVODCA
  3. Krevetky
  4. Vybavenie akvária
Ako pripraviť vhodné akvárium pre krevety?

Ako pripraviť vhodné akvárium pre krevety?

Pri kúpe kreviet do nového akvária treba myslieť na to, že podmienky sú v prvých týždňoch pre chov nevhodné. V takom prípade treba byť trpezlivý a nechať akvárium zabehnúť 3–4 týždne, aby sa v ňom usadili prospešné baktérie. Tie naštartujú chemický proces odbúravania škodlivých látok. Tento proces je možné urýchliť priamym nasadením týchto baktérií z už použitého filtra, substrátu, alebo sa dajú zakúpiť v rôznych prípravkoch. Aj zabehnuté akvárium je však potrebné zakryť. Krevety môžu z akvária vyliezť alebo vyskočiť.

VHODNÁ FILTRÁCIA VODYfiltračný molitán

Pri filtroch sa drž dvoch hlavných pravidiel. Nepoužívaj filtre, ktoré môžu hlavne malé krevetky nasať a usmrtiť a čím je plocha filtračného materiálu väčšia, tým je to lepšie.

Pôdny filter sa odporúča skôr len v málo prípadoch a pri jeho použití sa do substrátu nesmú vysádzať rastliny. Azda najvhodnejší je molitanový filter. Dá sa vyrobiť aj doma z kusa bioactivu (filtračnej hmoty) a vzduchovacieho motorčeka. Patrí medzi ne aj tzv. hamburský filter, kedy filtračná hmota tvorí celú stenu akvária. Takýto filter bude lúkou pre pastvu tvojich kreviet. Najlepšie sú najjemnejšie typy molitanov (zrnitosť 30). Pri tomto type je lepšie použiť aj filtre dimenzované pre väčšie akvárium ako máš. Na 30 litrov vody sa odporúča 1 liter filtračnej hmoty.


TIP: Dobrou voľbou sú aj dvojramenné molitanové filtre, pri ktorých môžeš filtre čistiť na striedačku, napríklad raz za mesiac, alebo keď sa viditeľne zníži prietok.

 

VHODNÝ SUBSTRÁT PRE KREVETY

Substrátov existuje mnoho druhov a vybrať ten správny pre tvoje krevety môže byť zložitejšie. Vo všeobecnosti sa rozdeľujú do dvoch skupín. Aktívne substráty určené pre krevety sú vyrobené z prírodných hlín a ílov, ktoré zlepšujú vlastnosti vody a znižujú jej pH. Pasívne substráty parametre vody nemenia.aktívny substrát

Aktívne substráty sú teda vhodnejšie pre krevety, ktoré potrebujú mäkšiu vodu. Bývajú tmavé až čierne, krevety sa na nich cítia lepšie a krásne vynikne ich vyfarbenie. Len zriedka bývajú tieto substráty svetlé. Ak pri nich však budeš používať tvrdú vodu, ich schopnosť vodu zmäkčovať sa rýchlo vyčerpá, keďže ich kapacita nie je neobmedzená. Navyše pri výmenách vody dôjde k narušeniu jej parametrov, čo na krevety nemusí mať dobrý vplyv. Pri náročnejších krevetách je teda lepšie kombinovať aktívny substrát s upravenou vodou z reverznej osmózy. Substrát tak tlmí prípadne menšie výkyvy. Navyše podporujú ras rastlín a machov.

 

Pasívne substrátypasívny substrát sú prírodné štrky a piesky, ktoré parametre vody nemenia, sú teda vhodné pre odolnejšie druhy kreviet, alebo tie, ktoré si vyžadujú špeciálnu vodu. Pozor si treba dať pri zafarbených substrátoch a overiť si, či sú vhodné pre krevety. Často sa totiž stáva, že sú pokryté hmotou, ktorá do vody uvoľňuje škodlivé látky. Pre krevety to môže mať aj fatálne následky. Ak uvidíš v akvaristike prírodný čierny štrk alebo piesok, s najväčšou pravdepodobnosťou je zafarbený. Najtmavšiu farbu má čadič a aj ten je skôr sivý. Kvalitný farbený substrát je pokrytý živicou a môžeš s ním v akváriu vytvoriť krásne prostredie, ale to môžeš dosiahnuť aj pri vhodne zvolenom prírodnom substráte.


TIP: Pri výbere substrátu je teda potrebné myslieť na požiadavky vybraného druhu kreviet. Napríklad Sulawesi nedokážu na aktívnom substráte prežiť. Neocaridiny majú zas radšej tvrdšiu vodu a aktívny substrát nie je pre ne až tak vhodný, spokojné budú aj na lacnejších pasívnych substrátoch.

VHODNÉ OSVETLENIE KREVETÁRIA

Krevety môžeš chovať pri rôznych svetelných podmienkach. Podstatné je, aby na akvárium priamo nesvietilo slnko. Dobré je, aby svietenie bolo v pravidelných intervaloch a tiež treba myslieť na to, že svetlo podporuje rast rias a rastlín. Riasy sú jednou z hlavných zložiek ich jedálnička. Niektoré druhy kreviet sú svetloplaché a vyhľadávajú prítmie v skrýšach alebo pod rastlinami.

V akváriu je pre krevety dobré vytvoriť väčšie množstvo úkrytov. Použiť na to môžeš pláty bridlice, kamene či iné prvky, ktoré je lepšie pred umiestnením do akvária vyvariť. Vyhýbal by som sa umelým a farbeným predmetom. Samozrejme vhodné rastliny a machy funkciu úkrytov splnia dokonale.

OHREV VODY

K regulácii teploty sa hodí klasický ohrievač s termostatom. Pre kontrolu je dobré používať aj akvarijný teplomer. Väčšine kreviet vyhovuje izbová teplota, z čoho sa dá domyslieť, že ohrievať vodu nie je nutné, no nie je to správny záver. Ideálne je, ak je teplota stabilná + 1 °C a vyhovujúca danému druhu kreviet. Pozor je treba dávať cez leto, aby sa teplota nezvýšila príliš. Väčšina kreviet zvláda teplotu nad 28 °C zle a môžu uhynúť. V takom prípade je dobré obmedziť svietenie, nahradiť kryt nejakou sieťkou alebo sitom, použiť ventilátory, znížiť teplotu čiastočnou výmenou vody za chladnejšiu, alebo použiť ľad vo vrecku.

VHODNÉ RASTLINY PRE KREVETYjávsky mach

Ku krevetám sú často odporúčané machy a jemnolisté rastliny. Neznamená to ale, že nemôžeš použiť iné, alebo že ak máš v už fungujúcom akváriu iné, že ich musíš vymeniť. Machy sú zdrojom mikroorganizmov, ktorými sa živia a prvotriedny úkryt nielen pre mláďatá. Je ich veľa druhov a najčastejšie sa používa jávsky mach. Plávajúce rastliny obmedzujú prenikanie svetla do akvária a tým aj rast rias, takže nie sú moc vhodné. Neodporúčajú sa ani anubiasy, ale nie je potvrdené, že by krevetám škodili. Krevety inak rastliny nijako nepoškodzujú, naopak ich očisťujú a likvidujú odumreté časti.


TIP:Pozor si treba dávať hlavne pri kúpe nových rastlín. Môžu obsahovať hnojivá, ktoré krevetám môžu ublížiť. Je teda lepšie ak zakúpené rastliny poriadne prepláchneš a prípadne necháš pár dní odstáť vo vode mimo akvária.

 

PONUKA SUBSTRATOV PRE KREVETY

 

 

Autor: Ondrej Svoboda

Páčil sa ti tento článok? Daj nám like. Ak by si doň niečo doplnil alebo ho pozmenil, napíš nám na info@shrimp.sk O krevetkách a ich druhoch, chove či rozmnožovaní sa snažíme zhromaždiť čo najviac informácií, no prispieť môžeš aj ty, je to jednoduché. Prečítaj si viac o tom, ako sa stať naším blogerom.

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!
Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články
» Staň sa blogerom

Predajňa v Žiline

Na predajni je možný osobný nákup, alebo po dohode vyzdvihnutie objednávok urobených vopred cez eshop. 

Pondelok - Nedeľa: 09:00 - 19:00

P. O. Hviezdoslava 50C, (PARK PROSPERITY), Žilina, 0944 732 723

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2021 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk
 
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.