UPOZORNENIE: NOVÝ VJAZD K PREDAJNI V ŽILINE JE Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC INFO
Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
19.04.2023
NOVÉ BOJOVNICE V PONUKE
Do ponuky sme zaradili nové tipy vzácnych bojovníc: ALIEN BLUE-GREEN-GRAY ALIEN COOPER IMBELLIS RED TAIL Máme samčeky a aj samičky, ľahko si... čítať celé
19.04.2023
UPOZORNENIE O VJAZDE DO AREÁLU
Pôvodný vjazd z ulice P. O. Hviezdoslava JE UZAVRETÝ PRE CHODCOV AJ AUTÁ!!! Dostať k nám sa môžeš z parkoviska Hypertesca ideálne peši pre práve prebi... čítať celé
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁTENIE BOXU
Vyhraj kvalitné akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnote 129 € aj s dopravou zdarma! Do súťaže sa môžeš zapojiť jednoducho. Ak sme ti už niekedy posie... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

razbory-za-polovicu

  1. Úvod
  2. SPRIEVODCA
  3. Aquascaping
  4. Čo je to layout?
Čo je to layout akvária a jeho typy

Aquascaping je o talente napodobňovania prírodného prostredia. Ak nemáš skúsenosti alebo talent, nemusíš mať obavy. Aj vďaka radám v tomto článku ti pomôžeme vytvoriť si základnú predstavu o svojom prvom layoute.

Voľne preložené z angličtiny ide o rozmiestnenie, usporiadanie prvkov. Je potrebné vedieť, že celkový layout (alebo vzhľad) akvária je tvorený hardscapom a rastlinami. Hardscape sú rôzne kamene, korene, naplavené drevo – skrátka všetko pevné, neživé, prírodné, pomocou čoho vytvoríš vnútorný dizajn svojho aquascape akvária.

Aký layout sa hodí pre moje akvárium?

Akvárium tvoríš hlave preto, aby tebe a ostatným prinášalo radosť. Z toho dôvodu je na začiatku potrebné, aby si sa inšpiroval. Pre Messiho bol vzorom Maradona, van Gogha ovplyvnil Claude Monet. Mnoho úspešných ľudí mali vzor, alebo hľadali inšpiráciu u iných. Preto otvor prehliadač, zadaj do Googlu „IALPC“ a nechaj pôsobiť svoju fantáziu.

Josh Sim je popredný aquascaper, ktorý má za sebou desiatky súťaží a pravidelne je na najvyšších priečkach. Vieš, ako v roku 2008 vyzeral jeho prvý layout?

prvy-layout-akvaria

Každý sme nejako začínali :-)

Aké tvary layotu a štýly sú v aquascapingu najbežnejšie?

Konkávny tvar

Tento typ layoutu je vhodný pre akváriá tvaru kocky resp. so štvorcovou základňou. Často sa v tomto type používajú pieskové cestičky s menšími prvkami na jej konci, ktoré dotvárajú celkovú hĺbku vizuálu.

konkavny-layout-akvaria

Zdroj: CO2art.eu

Konvexný tvar

Pre tento layout je typické usporiadanie od nízkych prvkov po krajoch až po vysoké, umiestnené v strede akvária. Tento vzhľad docieliš rôznymi kameňmi a koreňmi. Z hľadiska náročnosti tvorby patrí medzi najľahší tvar ale pritom je veľmi pôsobivý.

konvexny-layout-akvaria

 

Trojuholníkový tvar

Opäť jeden z „ľahších“ tvarov, kde nie sú potrebné dlhoročné skúsenosti. Ideálny tvar pre chov húfovitých rýb. Výsledný dizajn býva čistý a jednoduchý. Výhodou je aj pomerne ľahká údržba. Layout je vhodný aj do užších nádrží (s menšou hĺbkou).

trojuholnikovy-layout-akvaria

Zdroj: georgefarmerstudios.com

Iwagumi štýl

Základom štýlu Iwagumi sú naskladané kamene väčších rozmerov podľa špecifického kľúča, ktorý sa roky využíva v japonskej záhradnej architektúre. Druhová pestrosť rastlín je minimálna – aquascaper si „musí“ vystačiť s jedným, dvoma druhmi. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že tvorba tohto layoutu je jednoduchá, opak je pravdou. Vytvoriť harmóniu krásy a pritom úplnej jednoduchosti je náročné.

iwagumi-akvarium-a-layout

Zdroj: georgefarmerstudios.com

 

Jungle štýl

Predstavuje čo najvernejšie zobrazenie dažďového pralesa. Dôraz sa kladie na množstvo malých detailov, ako napodobeniny lian, drobné kamene, množstvo malých koreňov. Najkritickejším miestom je priestor, ktorý sa vie veľmi rýchlo zaplniť. Akvárium tak veľmi rýchlo môže pôsobiť preplneným dojmom, najmä, keď sa rozbehne rast rastlinstva. Je potrebné myslieť na to, že údržba takéhoto akvária ti zaberie podstatne viac času.

Zdroj: Jirawong Laopiyasakul

Brazílsky štýl aquascapingu

Ide o veľmi efektné layouty, do ktorých by si sa ale nemal púšťať, ak nemáš za sebou už pár nádrží. Horizontálne aj vertikálne tu nájdeš veľké množstvo materiálu, predovšetkým kameňov. Typickým prvkom sú aj oranžové, či červené rastliny v zadnej časti akvária, ktoré siahajú až po hladinu.

brazilsky-layout-akvaria

Zdroj: Fernando Ferreira da Cruz

 

Existuje ešte niekoľko ďalších typov layoutu, ktoré sú z hľadiska dizajnu zaujímavé (biotopový, indonézsky, layout typu ostrov) ale predstavujú skôr okrajovú časť aquascapingu. Je ale možné, že postupne si budú nachádzať viac priaznivcov.

Akvárium robíš pre svoje potešenie. Preto je dôležité, aby si si vybral, ktorý z typov layoutu ti je srdcu najbližší. Ak si si nie istý, či dokážeš niečo také vyskladať sám, navštív náš showroom a vyskúšaj si aquascaping na „sucho“. K dispozícii máš stovky kilogramov kameňov a nádherné korene. Navyše u nás nájdeš aj odborné poradenstvo, takže to spolu určite zvládneme. Svoj prvý scape si však môžeš vytvoriť aj doma. Stačí ti bedňa s pieskom a vhodné kamene a korene. Určite si však prečítaj aj nasledujúci článok.

 

Súvisiace články:

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!

Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články

najlepsia-akvaristika-2022

SHOPROKU2021

Predajňa v Žiline

Na predajni je možný osobný nákup, alebo po dohode vyzdvihnutie objednávok urobených vopred cez eshop.

Pondelok - Nedeľa: 09:00 - 19:00 
NOVÝ VJAZD Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC
P. O. Hviezdoslava 50C, (PARK PROSPERITY), Žilina, 0944 732 723

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk