- Úvod
- SPRIEVODCA
- Aquascaping
- Čo je to layout?
Aquascaping je o talente napodobňovania prírodného prostredia. Ak nemáš skúsenosti alebo talent, nemusíš mať obavy. Aj vďaka radám v tomto článku ti pomôžeme vytvoriť si základnú predstavu o svojom prvom layoute.
Voľne preložené z angličtiny ide o rozmiestnenie, usporiadanie prvkov. Je potrebné vedieť, že celkový layout (alebo vzhľad) akvária je tvorený hardscapom a rastlinami. Hardscape sú rôzne kamene, korene, naplavené drevo – skrátka všetko pevné, neživé, prírodné, pomocou čoho vytvoríš vnútorný dizajn svojho aquascape akvária.
Aký layout sa hodí pre moje akvárium?
Akvárium tvoríš hlave preto, aby tebe a ostatným prinášalo radosť. Z toho dôvodu je na začiatku potrebné, aby si sa inšpiroval. Pre Messiho bol vzorom Maradona, van Gogha ovplyvnil Claude Monet. Mnoho úspešných ľudí mali vzor, alebo hľadali inšpiráciu u iných. Preto otvor prehliadač, zadaj do Googlu „IALPC“ a nechaj pôsobiť svoju fantáziu.
Josh Sim je popredný aquascaper, ktorý má za sebou desiatky súťaží a pravidelne je na najvyšších priečkach. Vieš, ako v roku 2008 vyzeral jeho prvý layout?
Každý sme nejako začínali :-)
Aké tvary layotu a štýly sú v aquascapingu najbežnejšie?
Konkávny tvar
Tento typ layoutu je vhodný pre akváriá tvaru kocky resp. so štvorcovou základňou. Často sa v tomto type používajú pieskové cestičky s menšími prvkami na jej konci, ktoré dotvárajú celkovú hĺbku vizuálu.
Zdroj: CO2art.eu
Konvexný tvar
Pre tento layout je typické usporiadanie od nízkych prvkov po krajoch až po vysoké, umiestnené v strede akvária. Tento vzhľad docieliš rôznymi kameňmi a koreňmi. Z hľadiska náročnosti tvorby patrí medzi najľahší tvar ale pritom je veľmi pôsobivý.
Trojuholníkový tvar
Opäť jeden z „ľahších“ tvarov, kde nie sú potrebné dlhoročné skúsenosti. Ideálny tvar pre chov húfovitých rýb. Výsledný dizajn býva čistý a jednoduchý. Výhodou je aj pomerne ľahká údržba. Layout je vhodný aj do užších nádrží (s menšou hĺbkou).
Zdroj: georgefarmerstudios.com
Iwagumi štýl
Základom štýlu Iwagumi sú naskladané kamene väčších rozmerov podľa špecifického kľúča, ktorý sa roky využíva v japonskej záhradnej architektúre. Druhová pestrosť rastlín je minimálna – aquascaper si „musí“ vystačiť s jedným, dvoma druhmi. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že tvorba tohto layoutu je jednoduchá, opak je pravdou. Vytvoriť harmóniu krásy a pritom úplnej jednoduchosti je náročné.
Zdroj: georgefarmerstudios.com
Jungle štýl
Predstavuje čo najvernejšie zobrazenie dažďového pralesa. Dôraz sa kladie na množstvo malých detailov, ako napodobeniny lian, drobné kamene, množstvo malých koreňov. Najkritickejším miestom je priestor, ktorý sa vie veľmi rýchlo zaplniť. Akvárium tak veľmi rýchlo môže pôsobiť preplneným dojmom, najmä, keď sa rozbehne rast rastlinstva. Je potrebné myslieť na to, že údržba takéhoto akvária ti zaberie podstatne viac času.
Zdroj: Jirawong Laopiyasakul
Brazílsky štýl aquascapingu
Ide o veľmi efektné layouty, do ktorých by si sa ale nemal púšťať, ak nemáš za sebou už pár nádrží. Horizontálne aj vertikálne tu nájdeš veľké množstvo materiálu, predovšetkým kameňov. Typickým prvkom sú aj oranžové, či červené rastliny v zadnej časti akvária, ktoré siahajú až po hladinu.
Zdroj: Fernando Ferreira da Cruz
Existuje ešte niekoľko ďalších typov layoutu, ktoré sú z hľadiska dizajnu zaujímavé (biotopový, indonézsky, layout typu ostrov) ale predstavujú skôr okrajovú časť aquascapingu. Je ale možné, že postupne si budú nachádzať viac priaznivcov.
Akvárium robíš pre svoje potešenie. Preto je dôležité, aby si si vybral, ktorý z typov layoutu ti je srdcu najbližší. Ak si si nie istý, či dokážeš niečo také vyskladať sám, navštív náš showroom a vyskúšaj si aquascaping na „sucho“. K dispozícii máš stovky kilogramov kameňov a nádherné korene. Navyše u nás nájdeš aj odborné poradenstvo, takže to spolu určite zvládneme. Svoj prvý scape si však môžeš vytvoriť aj doma. Stačí ti bedňa s pieskom a vhodné kamene a korene. Určite si však prečítaj aj nasledujúci článok.
Súvisiace články: