UPOZORNENIE: NOVÝ VJAZD K PREDAJNI V ŽILINE JE Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC INFO
Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
19.04.2023
NOVÉ BOJOVNICE V PONUKE
Do ponuky sme zaradili nové tipy vzácnych bojovníc: ALIEN BLUE-GREEN-GRAY ALIEN COOPER IMBELLIS RED TAIL Máme samčeky a aj samičky, ľahko si... čítať celé
19.04.2023
UPOZORNENIE O VJAZDE DO AREÁLU
Pôvodný vjazd z ulice P. O. Hviezdoslava JE UZAVRETÝ PRE CHODCOV AJ AUTÁ!!! Dostať k nám sa môžeš z parkoviska Hypertesca ideálne peši pre práve prebi... čítať celé
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁTENIE BOXU
Vyhraj kvalitné akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnote 129 € aj s dopravou zdarma! Do súťaže sa môžeš zapojiť jednoducho. Ak sme ti už niekedy posie... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

Ako sa zbaviť plošteniek v akváriu?

Ako sa zbaviť plošteniek v akváriu?

Ploštenky patria medzi často vyskytujúcich sa parazitov v akváriu. Je ťažké prísť na to, ako sa do akvária dostanú. Môžu sa zavliecť s rastlinkami, inými živočíchmi, v mrazenom či živom krmive, no často sa objavia aj keď k žiadnej mimoriadnej zmene pri starostlivosti o akvárium nedošlo. Ak si ich všimneš, býva už väčšinou neskoro a sú už pravdepodobne natoľko rozmnožené, že sa ich nezbavíš len tak ľahko. Preto je dôležité reagovať čo najrýchlejšie, aby sa nerozmnožili ešte viac.

AKO ROZOZNÁŠ PLOŠTENKU?

Ako ich meno napovedá, ide o ploské červy, ktoré môžu byť dlhé od pár milimetrov až po zhruba 1,5 cm v dospelosti. Majú hlavu v tvare rovnoramenného trojuholníka, na ktorej majú posadené dve jednoduché oči. Najskôr ich spozoruješ na skle akvária, no skrývajú sa takmer všade a aktívnejšie sú v noci a po kŕmení. Plošteniek existuje viacero druhov: Dugesia agilis, Dugesia Antillana, Dugesia dorotocephala, Dugesia gonocephala, Dugesia japonica, Dugesia tigrina.

ČÍM SÚ PLOŠTENKY ŠKODLIVÉ

Na telách plošteniek sa tvorí sliz, ktorý dráždi ostatných živočíchov. Následkom toho sú živočíchy stresované. Prostredie v akváriu sa tak pre nich stáva nevyhovujúcim. Ploštenky sa dokážu veľmi rýchlo množiť, keďže sú hermafroditi a dokonca majú veľmi dobrú regeneračnú schopnosť. Pri ich rozdelení na viac častí, dokážu dorásť do pôvodnej veľkosti a z jednej ploštenky tak môže vzniknúť viac jedincov. Preto ak sú ploštenky na skle, radšej ich nepuč, ale opatrne z akvária vytiahni.

AKO SA ZBAVIŤ PLOŠTENIEK

Úplne sa zbaviť plošteniek nie je jednoduché. Dva najpoužívanejšie spôsoby sú:

PASCE NA PLOŠTENKY

Mechanický spôsob je menej rizikový a stresujúci pre ostatných živočíchov. Pomocou pasce na ploštenky ich z akvária dokážeš vychytať. Ide o sklenenú nádobku, do ktorej vedú špeciálne tvarované otvory. Ploštenka do pasce vojde, ale von sa už nedostane. Do pasce môžeš použiť ako návnadu mrazené krmivo, napr. Artémiu, iné krmivá, alebo dokonca rozpučené slimáky. Pascí existuje viacero druhov, najlepšie výsledky sme dosiahli so 14cm pascou značky VIV. Čistiť pascu a meniť návnadu je najlepšie každý deň a otočiť ju s otvormi nadol. Ak necháš pascu s návnadou bez jej výmeny v akváriu dlhšie, môžu sa začať vplyvom rozkladu návnady a uhynutých plošteniek z pasce uvoľňovať škodlivé látky. Preto je treba ju vždy dobre vypláchnuť. Opakovať to treba až kým pasca nebude ostávať niekoľko dní prázdna. Počet dní používania pasce samozrejme záleží od veľkosti akvária a množstva plošteniek. Pri väčších akváriách odporúčame používať aj viac pascí súčasne.

 

pasca na ploštenky

pasca na ploštenky

 

PRÍPRAVKY PROTI PLOŠTENKÁM

Existuje viacero prípravkov proti ploštenkám, či už ide o umelo vytvorené alebo prírodné liečivá, ich použitie môže škodiť aj ostatným živočíchom. Pri ich dávkovaní by si preto mal byť veľmi opatrný. Tento spôsob je efektívnejší ako mechanické odstraňovanie plošteniek pomocou pascí, no skúsenosti akvaristov sú rôzne. Neraz malo použitie prípravkov negatívny dopad na zdravie, rozmnožovanie alebo vývoj krevetiek. Medzi najvhodnejšie prostriedky patrí Planaria Zero od Benibachi. Benibachi sa špecializuje na výrobu produktov pre chov krevetiek. Tento prípravok však škodí aj slimákom a pri nesprávnom postupe použitia môže aj krevetkám. Ak máš v akváriu slimákov, ktorých sa nechceš zbaviť, určite odporúčame ich na čas liečby premiestniť. Dávaj však pozor, aby si spolu so slimákmi nepreniesol aj ploštenky. Po použití prípravku mysli na to, že po úhyne plošteniek dôjde k rozkladu ich tiel. Pre obnovu rovnováhy v akváriu a zníženie obsahu liečiva vo vode je potrebná častejšia výmena vody. Odporúčame dávkovať len tretinu toho, čo odporúča výrobca. Dosiahli sme tak dobré výsledky bez vedlajších škôd. Slimáky však treba z akvária vytiahnuť vždy a vrátiť ich až po viacerých výmenách vody.

 

Planaria zero - prípravok proti ploštenkám

Planaria zero - prípravok proti ploštenkám

Autor: Ondrej Svoboda

Páčil sa ti tento článok? Daj nám like. Ak by si doň niečo doplnil alebo ho pozmenil, napíš nám na info@shrimp.sk. O chorobách a parazitoch v akváriách sa snažíme zhromaždiť čo najviac informácií, tak sa máš na čo tešiť.

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!

Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články

najlepsia-akvaristika-2022

SHOPROKU2021

Predajňa v Žiline

Na predajni je možný osobný nákup, alebo po dohode vyzdvihnutie objednávok urobených vopred cez eshop.

Pondelok - Nedeľa: 09:00 - 19:00 
NOVÝ VJAZD Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC
P. O. Hviezdoslava 50C, (PARK PROSPERITY), Žilina, 0944 732 723

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk