Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
14.01.2020
Vyplň dotazník a vyhraj 50 €
Pomôž nám rozvíjať sa správnym smerom. Vyplň dotazník do 20. 1. a môžeš vyhrať poukaz na nákup v hodnote 50 €. Budeme radi, ak aj ty prispeješ k tom... čítať celé
12.12.2019
Novinka pod stromček
Hľadáš perfektný darček na Vianoce, alebo sa ti páči Wabi kusa? Tak práve pre teba sme naskladnili novinku - ručne robené sklenené vázičky na drevenom... čítať celé
25.11.2019
Nové prémiové krmivo pre ryby
Po 5 mesačnom testovaní sme zaradili do ponuky prémiové krmivo najvyššej kvality - Royal Menu, určené pre ryby. Je to špičkové krmivo navrhnuté popred... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

Vyplň dotazník a vyhraj

Hlasuj za Shop Roku 2019

  1. Úvod
  2. Články
  3. Vybavenie akvária
Ako pripraviť vhodné akvárium pre krevety?

 

Pri kúpe kreviet do nového akvária, treba myslieť na to, že podmienky sú v prvých týždňoch pre chov nevhodné. V takom prípade treba byť trpezlivý a nechať akvárium zabehnúť 3 – 4 týždne, aby sa v ňom usadili prospešné baktérie. Tie naštartujú chemický proces odbúravania škodlivých látok. Tento proces je možné urýchliť priamym nasadením týchto baktérií z už použitého filtra, substrátu, alebo sa dajú zakúpiť v rôznych prípravkoch. Aj zabehnuté akvárium je však potrebné zakryť. Krevety môžu z akvária vyliezť alebo vyskočiť.

Vhodná filtrácia vody filtračný molitán

Pri filtroch sa drž dvoch hlavných pravidie. Nepoužívaj filtre, ktoré môžu hlavne malé krevetky nasať a usmrtiť a čím je plocha filtračného materiálu väčšia, tým je to lepšie.

Pôdny filter sa odporúča skôr len v málo prípadoch a pri jeho použití sa do substrátu, nesmú vysádzať rastliny. Azda najvhodnejší je molitanový filter. Dá sa vyrobiť aj doma z kusa bioactivu (filtračnej hmoty) a vzduchovacieho motorčeka. Patrí medzi ne aj tzv. hamburský filter, kedy filtračná hmota tvorí celú stenu akvária. Takýto filter bude lúkou pre pastvu vašich kreviet. Najlepšie sú najjemnejšie typy molitanov (zrnitosť 30). Pri tomto type je lepšie použiť aj filtre dimenzované pre väčšie akvárium ako máte. Na 30 litrov vody sa odporúča  1 liter filtračnej hmoty.


TIP: Dobrou voľbou sú aj dvojramenné molitanové filtre, pri ktorých môžeš filtre čistiť na striedačku napríklad raz za mesiac, alebo keď sa viditeľne zníži prietok.

 

Výber vhodného substrátu pre krevety

Substrátov existuje mnoho druhov a vybrať ten správny pre tvoje krevety môže byť zložitejšie. Vo všeobecnosti sa rozdeľujú do dvoch skupín. Aktívne substráty určené pre krevety sú vyrobené z prírodných hlín a ílov, ktoré zlepšujú vlastnosti vody a znižujú jej PH. Pasívne substráty parametre vody nemenia.aktívny substrát

Aktívne substráty sú teda vhodnejšie pre krevety, ktoré potrebujú mäkšiu vodu. Bývajú tmavé až čierne, krevety sa na nich cítia lepšie a krásne vynikne ich vyfarbenie. Len zriedka bývajú tieto substráty svetlé. Ak pri nich však budeš používať tvrdú vodu, ich schopnosť vodu zmäkčovať sa rýchlo vyčerpá, keďže ich kapacita nie je neobmedzená. Navyše pri výmenách vody dôjde k narušeniu jej parametrov, čo na krevety nemusí mať dobrý vplyv. Pri náročnejších krevetách, je teda lepšie kombinovať aktívny substrát s upravenou vodou z reverznej osmózy. Substrát tak tlmí prípadne menšie výkyvy. Navyše podporujú ras rastlín a machov.


Pasívne substrátypasívny substrát sú prírodné štrky a piesky, ktoré parametre vody nemenia, sú teda vhodné pre odolnejšie druhy kreviet, alebo tie, ktoré si vyžadujú špeciálnu vodu. Pozor si treba dať pri zafarbených substrátoch a overiť si, či sú vhodné pre krevety. Často sa totiž stáva, že sú pokryté hmotou, ktorá do vody uvoľňuje škodlivé látky. Pre krevety to môže mať aj fatálne následky. Ak uvidíš v akvaristike prírodný čierny štrk alebo piesok, s najväčšou pravdepodobnosťou je zafarbený. Najtmavšiu farbu má čadič a aj ten je skôr sivý. Kvalitný farbený substrát je pokrytý živicou a môžeš s ním v akváriu vytvoriť krásne prostredie, ale to môžeš dosiahnuť aj pri vhodne zvolenom prírodnom substráte.


TIP: Pri výbere substrátu, je teda potrebné myslieť na požiadavky vybraného druhu kreviet. Tak napríklad Sulawesi nedokážu na aktívnom substráte prežiť. Neocaridiny majú zas radšej tvrdšiu vodu a aktívny substrát nie je pre ne až tak vhodný, spokojné budú aj na lacnejších pasívnych substrátoch.

 

Vhodné osvetlenie krevetária

Krevety môžeš chovať pri rôznych svetelných podmienkach. Podstatné je, aby na akvárium priamo nesvietilo slnko. Dobré je, aby svietenie bolo v pravidelných intervaloch a tiež treba myslieť na to, že svetlo podporuje rast rias a rastlín. Riasy sú jednou z hlavných zložiek ich jedálnička. Niektoré druhy kreviet sú svetloplaché a vyhľadávajú prítmie v skrýšach, alebo pod rastlinami.

V akváriu je pre krevety dobré vytvoriť väčšie množstvo úkrytov. Použiť na to môžeš pláty bridlice, kamene, či iné prvky, ktoré je lepšie pred umiestnením do akvária vyvariť. Vyhýbal by som sa umelým a farbeným predmetom. Samozrejme vhodné rastliny a machy funkciu úkrytov splnia dokonale.


Ohrev vody

K regulácii teploty sa hodí klasický ohrievač s termostatom. Pre kontrolu je dobré používať aj akvarijný teplomer. Väčšine kreviet vyhovuje izbová teplota z čoho sa dá domyslieť, že ohrievať vodu nie je nutné, no nie je to správny záver. Ideálne je ak je teplota stabilná + 1 C a vyhovujúca danému druhu kreviet. Pozor je treba dávať cez leto, aby sa teplota nezvýšila príliš. Väčšina kreviet zvláda teplotu nad 28 C zle a môžu uhynúť. V takom prípade je dobré obmedziť svietenie, nahradiť kryt nejakou sieťkou alebo sitom, použiť ventilátory, znížiť teplotu čiastočnou výmenou vody za chladnejšiu, alebo použiť ľad vo vrecku.


Vhodné rastliny pre krevetyjávsky mach

Ku krevetám sú často odporúčané machy a jemnolisté rastliny. Neznamená to ale, že nemôžeš použiť iné, alebo že ak máš v už fungujúcom akváriu iné, že ich musíš vymeniť. Machy sú zdrojom mikroorganizmov, ktorými sa živia a prvotriedny úkryt nielen pre mláďatá. Je ich veľa druhov a najčastejšie sa používa jávsky mach. Plávajúce rastliny obmedzujú prenikanie svetla do akvária a tým aj rast rias, takže nie sú moc vhodné. Neodporúčajú sa ani anubiasy, ale nie je potvrdené, že by krevetám škodili. Krevety inak rastliny nijako nepoškodzujú, naopak ich očisťujú a likvidujú odumreté časti.


TIP: Pozor si treba dávať hlavne pri kúpe nových rastlín. Môžu obsahovať hnojivá, ktoré krevetám môžu ublížiť. Je teda lepšie ak zakúpené rastliny poriadne prepláchneš a prípadne necháš pár dní odstáť vo vode mimo akvária.

 

PONUKA SUBSTRATOV PRE KREVETY

 

 

Články o krevetách:

Základné druhy sladkovodných kreviet

Kreviet existuje veľa druhov a ich vlastnosti sa môžu v mnohom odlišovať. Môžu byť pestrofarebné aj bezfarebné, malé aj veľké, citlivé aj odolné, mierumilovné aj dravé.

Celý článok ˃

Aký druh kreviet a aký počet si vybrať?

Pred kúpou akýchkoľvek živočíchov do akvária si treba zvážiť, či prostredie a kombinácia vyberaných živočíchov bude vhodná.

Celý článok ˃

Chov kreviet spoločne s rybami

Okolo témy chovu kreviet spoločne s rybami sa vedú nekonečné diskusie. Nedá sa totiž jednoznačne a zaručene vymenovať druhy rýb, s ktorými sa krevety môžu chovať a s ktorými nie.

Celý článok ˃

Chov nenáročných kreviet NEOCARIDINA

Krevetky Neocaridina sú roztomilé zvieratá a ich správanie ich robí veľmi zaujímavými a užitočnými obyvateľmi akvária. Čo potrebujú pre to, aby prospievali?

Celý článok ˃

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!
Odberné miesto

Slovensko
Varín okr. Žilina
Športová 331

viac info

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2019 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk
 
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.