UPOZORNENIE: NOVÝ VJAZD K PREDAJNI V ŽILINE JE Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC INFO
Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
19.04.2023
NOVÉ BOJOVNICE V PONUKE
Do ponuky sme zaradili nové tipy vzácnych bojovníc: ALIEN BLUE-GREEN-GRAY ALIEN COOPER IMBELLIS RED TAIL Máme samčeky a aj samičky, ľahko si... čítať celé
19.04.2023
UPOZORNENIE O VJAZDE DO AREÁLU
Pôvodný vjazd z ulice P. O. Hviezdoslava JE UZAVRETÝ PRE CHODCOV AJ AUTÁ!!! Dostať k nám sa môžeš z parkoviska Hypertesca ideálne peši pre práve prebi... čítať celé
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁTENIE BOXU
Vyhraj kvalitné akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnote 129 € aj s dopravou zdarma! Do súťaže sa môžeš zapojiť jednoducho. Ak sme ti už niekedy posie... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

razbory-za-polovicu

Zakladáme akvárium

Prelúskali ste sa informáciami, ako si vybrať akvárium? Už ho aj máte doma? Tak pome na podrobný popis, ako postupovať pri zakladaní akvária.

Inštalácia

  1. Akvárium dajte na nábytok, ktorý ho unesie, keď bude plné. Rátajte s kilogramom na liter vody akvária a bulharskou konštantou si prirátajte o tretinu viac na štrk a na kamene.
  2. Primerajte si filter k výške akvária (aby ste vedeli, aké vysoké môže byť dno). Rozhodnite sa, kde bude. Ideálne do niektorého zo zadných rohov, aby ho časom zakryli rastliny. 
  3. Na dno akvária vysypte rovnomernú vrstvu substrátu. Stačí dvatri centimetre.
  4. Na substrát vysypte štrk. Vpredu nižšiu, vzadu vyššiu vrstvu.
  5. Položte korene a kamene. Teraz je čas komponovať. Neponáhľajte sa. Ideálne je, aby ste ich už potom nemuseli presúvať.
  6. Začnite napúšťať do akvária vodu. Môže byť obyčajná vlažná z vodovodu.
    • POZOR! Priamy prúd vody vám roztrtoší štrk a premieša ho so substrátom. Radšej na dno položte tanier a lejte vodu naň. Keď budete mať hladinu do tretiny až polovice akvária…
  7. ... na rade sú rastliny.
    • Tie v črepníčkoch a zakorenené v buničine z tej buničiny jemne vysloboďte pod tečúcou vodou. (Nesaďte to s tým, lebo vám tá buničina časom bude vyliezať von a robiť neporiadok.)
    • Ak majú dlhé korene, odporúča sa obstrihať ich na 4 centimetre. Podporuje to ich rast. Ak sa bojíte, môžete nechať tak, len budú mať rastlinky pomalší rozbeh.
    • Zasaďte rastliny. Nízke dopredu, vysoké dozadu, rýchlorastúce do bokov. Veľké rukou, malé pinzetou.
  8. Dolejte vodu, ale nie úplne doplna, lebo ešte tam treba dať ohrievač a filter. 
  9. Nainštalujte ohrievač a nastavte ho na potrebnú teplotu (keď neviete koľko, tak dajte 26 °C).
  10. Nainštalujte filter.
    • POZOR! Niektoré filtre majú filtračné médiá zabalené v celofáne. Tak sa neblamujte a pre istotu filter pred inštaláciou rozoberte a skontrolujte.
  11. Teraz môžete doliať vodu doplna – čiže po hranicu, ktorú určí výrobca akvária. Obvykle to je po spodný okraj horného plastového lemu.
  12. Spustite filter.
  13. Nastavte smer a silu prúdenia tak, aby sa čo najviac rastlín v akváriu jemne pohupovalo. Ak sa kymácajú ako pri víchrici, je zle. Ideálne je, ak výpust filtra nastavíte tak, aby čeril hladinu. Filter už nevypínajte. Odteraz je to srdce vášho akvária.
  14. Osaďte svetlo.
  15. Nastavte časovač na osem hodín denne, pričom na obed spravte v svietení hodinovú prestávku (vraj potom menej rastú riasy). Zapojte do časovača svetlo.
  16. Nateraz hotovo.

Zábeh

Prvé tri dni

Kochajte sa. Snažte sa krotiť svoje estetické cítenie a každé presádzanie si trikrát rozmyslite. Rastlinky teraz potrebujú pokoj. Presádzať ich budete, keď zmocnejú a hlavne, keď budete vidieť ako sa ktorej darí či nedarí. Čím menej do toho teraz budete babrať, tým lepšie.

Keď máte kamaráta s pekným a zdravým akváriom, vypýtajte si od neho za hrsť jeho dna a zaváraninový pohár jeho vody. Ak takého kamaráta nemáte, dajú sa kúpiť roztoky na rozbeh bakteriálnej flóry. Určite niečo z toho do akvária dajte, ohromne to pomáha pri rozbehu.

Neviditeľná chemická diskotéka

Bez baktérií je to chemická divočina. Najprv výrazne stúpne hladina dusitanov, čiže výsledok rozkladu biologického odpadu. Dusitany sú pre ryby jedovaté – bránia im v tvorbe červeného farbiva v krvi. Ryba tak nevie do krvi viazať kyslík z vody a udusí sa.

Ale aj dusitany treba. Sú potravou pre baktérie, ktorým sa hovorí nitrifikačné. Tie pomocou kyslíka premieňajú dusitany na dusičnany – čo je živná látka pre rast rastlín. (Ak rastliny nemáte, porastú vám riasy.)

Nitrifikačné baktérie obývajú všetky povrchy v akváriu, čiže najmä členité dno a médiá vo filtri. Ibaže na to, aby sa rozšírili po celom akváriu, potrebujú čas. Dovtedy nebezpečné látky vo vode môžu stúpnuť na hodnoty, ktoré sú nezlučiteľné s životom rýb.

Preto pomáha staré dno alebo fľaštička s baktériami – urýchlia vytvorenie chemickej klímy prijateľnej pre ryby a ostatné vodné živočíchy.

Prvý týždeň

Príručky vravia, že akvárium by sa malo zabiehať dva týždne až mesiac – bez rýb a iných živých tvorov. Výkyvy v chémii by mohli byť príliš nebezpečné.

Trpezlivým vyčkávaním určite nič nepokazíte. Len vás ide určite šľak trafiť, že akvárium máte a to hlavné – živé tvory – nie.

Preto ak je akvárium bez zákalu, rastliny nijako zásadne nedochnú, môžete nakúpiť slimáky. Ampulárie sú pekné a budú spásať hnilé časti rastlín, neritiny sú pekné a budú ohryzávať sinice na skle a vežovky sú škaredé, ale zato budú celý čas zavŕtané v dne, ktoré budú kypriť. Slimáky môžete striedmo prikrmovať peletkou pre ryby dna.

Zrejme zistíte, že už nejaké slimáky v akváriu máte aj bez kúpy. Prišli k vám na rastlinách. Nie je to žiaden dôvod na paniku. Drvivá väčšina z nich rastlinám neubližuje, naopak, skôr ich čistia.

Po prvom týždni

Už budete mať ohryzené nechty. Skúste vydržať ešte jeden.

Ak to naozaj, naozaj nedokážete a ak sa v akváriu nedeje žiadna galiba, nikomu nič nehovorte a kúpte si nejaké rybky s reputáciou nezničiteľných prežívačov – prísavníky, mrenky siamské, endlerky, dániá… Niečo predsa len do tej vody musí kadiť, nech majú baktérie čo tráviť. Ale nesmiete to prehnať s počtom! Štyri kúsky max!

Ak sa rastlinám darí, postupne predlžujte čas svietenia. Skončiť by ste mali kdesi na hodnote 1012 hodín svetla denne. Na také hodnoty sú tropické rastliny zvyknuté z domoviny.

Po prvom mesiaci

Môžete začať opatrne zarybňovať.

Hurá, konečne ryby!

No, no, no! Opatrne som povedal!

Jednu skupinku po druhej, medzi tým pár dní pauza, aby ste mohli odsledovať ako sa im darí, čo im chýba a aby ste prípadne nestratili prehľad o tom, koľko rýb šlo dnu a koľko mŕtvoliek musíte nájsť, aby vám ten počet sedel.

Čo sa rybacích úmrtí týka, je to takto – ony nejaké budú. Je to mrzuté a smutné, ale jednak nie všetky rybky, ktoré kúpite, sú v tip-top stave a jednak, ako ľudská bytosť robíte chyby a ono sa to ukáže. Neprežívajte to príliš, ale snažte sa tie chyby neopakovať. Možno máte pre daný druh ryby príliš tvrdú vodu, možno máte príliš silný prúd, atď.

Sledujte, čo na to rastliny

Keď sa nedarí žiadnym rastlinám, neprikupujte žiadne ryby! Máte rozhasenú chémiu a tú treba najprv dať do poriadku.

Keď sa nedarí jednému druhu rastlín a ostatným áno, tak to nie je dôvod na poplach, ale na zamyslenie. Možno má málo svetla, možno jej chýbajú živiny, ako železo alebo fosfor, alebo ste len zle skombinovali rastliny a tie si navzájom robia chemické naprieky.

Ak neplánujete do akvária zaviesť sýtenie oxidom uhličitým, treba tomu nechať voľný priebeh. Napokon sa utrasie, ktorým rastlinám je u vás dobre a ak sa vám páčia, iné už prikupovať nemusíte.

Obvykle spolu dobre vychádzajú rastliny z jedného biotopu.

Neprerybnite!

Úplne najčastejšou chybou nadšeného začiatočníka, ale aj častým neduhom ostrieľaného akvaristu je, že nevie odolať krásam živých tvorov a povie si, že čo, vyskúša chovať aj to, aj to.

Ryby zvládnu veľa a občas aj motyka vystrelí, ale ak je rýb v akváriu priveľa, chradnú, chorľavejú a dochnú.

Jednoduché pravidlo je, že na jeden centimeter ryby by ste mali mať jeden liter vody.

Preto by ste už pri nákupe mali myslieť na to, aká tá-ktorá ryba narastie dlhá, aby ste nemali tlačenicu. Nespoliehajte sa na to, že časom kúpite väčšie akvárium a prerastencov dáte tam. Ryby rastú rýchlejšie, ako vy dokážete ukecať doma ďalšie akvárium.

Neprekrmujte!

S krmivom to rozhodne nepreháňajte. Rozkotili by sa vám riasy a pokazila voda. Radšej málinko a počas dňa viackrát ako raz a veľa. To je koniec-koncov, ideálna prax aj pre rozbehnuté akvárium.

Koľko kŕmenia je dosť? Toľko, koľko zožerú za päť minút bezo zvyšku. To platí pre vločky a granule, v prípade peliet pre ryby dna je to hodina.

Pamätajte, ryba nie je cicavec, ktorý musí žrať každú chvíľu, aby vôbec udržal telesnú teplotu. Ryby sú energeticky ďaleko úspornejšie organizmy a dokážu bez najmenšieho problému vydržať nalačno aj týždeň.

A hlavne, prosím vás, nikdy, nikdy rybám nedávajte omrvinky z chleba alebo pečiva. Je to zle aj pre kvalitu vody, aj pre rybací metabolizmus.

Často sa pozerajte a málo upravujte

Hlavná robota akvaristu je čučať na zadku a pozerať sa, čo sa v akváriu deje. Či nie je prúd vody prisilný, či rastliny vyháňajú nové listy, či sa rybky tvária spokojne, alebo sa ustráchane chúlia v rohoch a podobne.

Ak nájdete problém alebo vám napadne vylepšenie, zásah by mal byť rýchly a ideálne, aby sa vydaril na prvý pokus. Keď sa budete v akváriu dlho bŕľať, ryby budú v strese a vystresovaná ryba je pozvánka pre choroby. Často presádzaná rastlina zase nemá šancu zakoreniť a môže chradnúť.

Keď akvárium jeden deň prekopete, na druhý mu už dajte pokoj, aj keby sa vám zdalo, že to musíte prekopať celé nejako inak.

Skrátka, ideálny stav pre akvárium je dlhodobý svätý pokoj.

Autor: Samo Trnka

Páčil sa ti tento článok? Daj nám like. Ak by si doň niečo doplnil alebo ho pozmenil, napíš nám na info@shrimp.sk 

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!

Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články

najlepsia-akvaristika-2022

SHOPROKU2021

Predajňa v Žiline

Na predajni je možný osobný nákup, alebo po dohode vyzdvihnutie objednávok urobených vopred cez eshop.

Pondelok - Nedeľa: 09:00 - 19:00 
NOVÝ VJAZD Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC
P. O. Hviezdoslava 50C, (PARK PROSPERITY), Žilina, 0944 732 723

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk