Novinky
07.08.2020
VEĽKÝ LETNÝ VÝPREDAJ
  Výpredaj sa už žiaľ skončil v zľave však ešte nájdeš niektoré druhy živočíchov a dopredávame aj zásoby rastlín. čítať celé
06.08.2020
Pozastavenie vybavovania objednávok
Z dôvodu sťahovania prevádzky na novú adresu P. O. Hviezdoslava 56, Žilina (Park prosperity) bude POZASTAVENÉ ODOSIELANIE OBJEDNÁVOK A OSOBNÉ ODBERY ... čítať celé
24.07.2020
Hľadáš prácu v akvaristike?
Momentálne do našich nových priestorov priamo v Žiline hľadáme posily na pozíciu: expedient/chovateľ     čítať celé
Zobraziť všetky novinky

vernostný program

Čistejšie akvárium bez námahy

Čistejšie akvárium bez námahy

Každý kto má akvárium vie, že starostlivosť oň zväčša zaberie nejaký čas. Čistíme filtre, odsávame nečistoty zo substrátu, drhneme sklo, zastrihávame rastlinky, odstraňujeme ich odumreté časti. Jedným z najväčších problémov sú však riasy. Ako sa zbaviť vláknitých, či povlakových rias v akváriu riešia mnohí z nás. Návodov je veľa. Menej svietiť, meniť častejšie vodu, používať rôzne prípravky. Existuje však riešenie, ktoré je podľa nás jednoduché, pre prostredie v akváriu prirodzené a overené, nielen v našich nádržiach, ale aj u mnohých ďalších akvaristov a zákazníkov.

 

vlaknite riasy v akvariu

 

 

Správni pomocníci ti čistenie uľahčia

Existuje mnoho živočíchov, ktoré nám dokážu v čistení akvária pomôcť. Niektoré pomáhajú viac, iné menej, niektoré sú experti na čistenie skla a hladkých povrchov, iné čistia substrát či rastliny. Dôležité je vybrať si tú správnu kombináciu pomocníkov.

 

 

Spoľahliví čističi akváriakreveta caridina japonica proti riasam

Kreveta Caridina Japonika– z kreviet je to najefektívnejší pracant. Výborne odstraňuje menšie či väčšie vláknité riasy, čistí akvárium od detritu (odpadového materiálu) z vrchnej vrstvy substrátu, perfektne likviduje odumreté časti rastlín, zbytky krmiva a prípadne aj uhynuté živočíchy. Rýchlo a s viditeľným účinkom čistí od rias a nečistôt drobnolisté rastliny, machy a machové gule. Pre dobré výsledky stačí na 50 litrov objemu nádrže použiť 3-5 ks v závislosti od stavu akvária (členitosť, množstvo rastlín, znečistenie). Ich veľkou výhodou je aj to, že sú odolné a prispôsobivé. Mysli však aj na to, že sa nehodia ku všetkým druhom rýb.


slimak neritina zebra proti riasam

Slimáky Neritina – je ich viacero druhov, no okrem rodových znakov majú spoločnú aj jednu výraznú vlastnosť, dokážu neuveriteľne čistiť sklá a hladké povrchy od povlakových rias. Zatiaľ sme neobjavil slimáky, ktorým by to išlo lepšie. Zabudni na zelené bodky na skle a ich namáhavé škriabanie. S Neritinami ich v svojom akvárku nenájdeš. Sú to kosačky, ale rastliny pri tom neničia. Do 50 litrovej nádrže stačia 2-3 ks. Ich výhodou je aj to, že akvárium skrášlia už len svojou prítomnosťou. Sú čierne s kovovými odleskami, tmavooranžové s čiernou kresbou, žlté s čiernymi pruhmi, alebo čierne so žltými. :-)


slimák tylomelania čistí aj substrát

Slimáky Brotie a Tylomelanie – tieto slimáky z časti čistia aj hladké povrchy a sklá, nie však tak efektívne ako Neritiny a na dosiahnutie rovnakých výsledkov, by ich muselo byť v akváriu o niečo viac. Ich výhodou však je, že dokážu čistiť substrát nielen na povrchu, ale aj v hlbších vrstvách. Napríklad Brotia herculea a väčšina Tylomelanií sa do substrátu dokáže zaryť, prekypriť ho a „prevzdušniť“. Nevznikajú v ňom tak mŕtve zóny a detrit z hlbších vrstiev sa tak dostáva na povrch, kde ho likvidujú aj ostatní čističi. Tieto slimáky mávajú väčšie schránky a v takých prípadoch sa do menších nádrží moc nehodia. Myslieť treba tiež na to, že drobné rastlinky môžu zo substrátu vyryť na povrch. Ak sú použité kobercové rastliny, tieto slimáky vlastne ani nie je potrebné používať. Inak ich na 100 litrov stačí 4-5 ks. Druh Brotia pagodula je vhodnejší na čistenie skla a iných povrchov, substrát čistí len čiastočne a iba v povrchovej vrstve.

 

Ich kombináciou dosiahneš najlepšie výsledky

Najlepšie výsledky dosiahneš kombináciou vyššie uvedených živočíchov. Nielen, že sa dopĺňajú, ale ich účinok sa v niektorých aspektoch znásobuje. Takže ak v 100 litrovej nádrži použiješ 6-10 Japoník, 4-6 Neritín a prípadne pár slimákov na čistenie substrátu, dlhodobé výsledky sú zaručené. Samozrejme to neznamená, že už nikdy nebudeš musieť odsávať nečistoty, alebo nebodaj vymieňať vodu, akvárium bude ale čistejšie a práce ti ubudne.

 

info o ponuke kreviet a slimákov

Autor: Ondrej Svoboda

Páčil sa ti tento článok? Daj nám like. Ak by si doň niečo doplnil, alebo ho pozmenil, napíš nám na info@shrimp.sk. Zlepšováky a návody, týkajúce sa akvaristiky a podobných oblastí, sa vždy hodia. Pošli nám tie svoje a pomôžeš tak ostatným. Prečítaj si viac o tom, ako sa stať naším blogerom.

 

 
 
Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!
Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články
» Staň sa blogerom

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2020 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk
 
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.