UPOZORNENIE: NOVÝ VJAZD K PREDAJNI V ŽILINE JE Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC INFO
Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
19.04.2023
NOVÉ BOJOVNICE V PONUKE
Do ponuky sme zaradili nové tipy vzácnych bojovníc: ALIEN BLUE-GREEN-GRAY ALIEN COOPER IMBELLIS RED TAIL Máme samčeky a aj samičky, ľahko si... čítať celé
19.04.2023
UPOZORNENIE O VJAZDE DO AREÁLU
Pôvodný vjazd z ulice P. O. Hviezdoslava JE UZAVRETÝ PRE CHODCOV AJ AUTÁ!!! Dostať k nám sa môžeš z parkoviska Hypertesca ideálne peši pre práve prebi... čítať celé
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁTENIE BOXU
Vyhraj kvalitné akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnote 129 € aj s dopravou zdarma! Do súťaže sa môžeš zapojiť jednoducho. Ak sme ti už niekedy posie... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

razbory-za-polovicu

Mini akvárium WABIKUSA 5litrové bez techniky

mini-akvarium-bez-techniky

Základné parametre:

  • Typ nádrže: Okrúhle, ručne fúkané mini akvárium WABIKUSA na drevenom koreni
  • Rozmer: Priemer 24 cm
  • Objem: 5 litrov
  • Voda: bežná studňová, tvrdá (pH okolo 8, GH 1520, 650 µS, teplota izbová)
  • Náročnosť údržby: okrem kŕmenia asi 30 minút týždenne 

Použitá technika: Len osvetlenie stolovou LED lampou

Použité zariadenie: Len bežný malý drevený koreň, inak bez substrátu a kameňov

Použité rastliny: Bucephalandra green wavy, riasogule a mach erect moss

Chované živočíchy: 

Používané krmivá, hnojivá a iné prípravky: 

Popis:

MINI AKVÁRIUM BEZ TECHNIKY

Akvaristika sa neustále posúva vpred a s ňou aj technika, ktorá sa v akváriách využíva. Existuje však aj smer takzvaných LOWTECH akvárií, v ktorých sa používa nanajvýš osvetlenie. Ide o prirodzené akváriá s vlastným živým ekosystémom. Tieto akvária nie je ťažké založiť a ani sa o ne starať. Vyžadujú si však cit a pochopenie toho ako fungujú. 

Spôsobov, ako akvárium bez techniky založiť je viac. Dá sa to so substrátom, ale aj bez. Podstatné je, že by takéto akvárium malo obsahovať rastliny, ktoré zabezpečujú kolobeh látkových premien a udržanie vhodných a stabilných podmienok pre živočíchy. 

Výber vhodného akvária

Akvária bez techniky bývajú väčšinou menšieho objemu. Minimálny objem, ktorý odporúčam je od 3 litrov. Aj tu samozrejme platí, čím väčší objem, tým stabilnejšie prostredie a podmienky. V 5, 8, alebo v 10litrovom akváriu už môžeš vytvoriť bez problémov malý ekosystém pre viac živočíchov. Pre názorný príklad takéhoto akvária som si vybral mini akvárium WABIKUSA s objemom približne 5 litrov a priemerom 24 cm. Zvoliť samozrejme môžeš aj akékoľvek iné akvárium, alebo inú sklenenú nádobu. Tieto sa mi zapáčili kvôli svojmu zaujímavému a originálnemu vzhľadu.

Založenie akvária bez techniky

Založenie akvária bez techniky je jednoduché. V praxi sa mi osvedčilo, že bez substrátu tieto akvária vyzerajú lepšie a aj lepšie fungujú. Na dne sa totiž budú neskôr ukladať odpadové látky a ak sa budú zhromažďovať v substráte, bude ťažšie ho čistiť. Takže podstatná je voľba vhodných rastlín a ich vhodné umiestnenie. Ideálne sú pomaly rastúce druhy, ktoré si časom vzhľadom na malý objem nebudú vyžadovať úpravy a budú mať kompaktný vzhľad. Vhodné sú Bucephaladry, Anubiasy, riasogule a prípadne machy. Použiť sa dajú však aj Kryptokoryny, alebo iné menšie druhy rastlín. Tieto rastliny môžeš priviazať alebo prilepiť o korene alebo kamene, aby nevyplávali (riasogule a mach netreba). Pri machu môžeš počítať s tým, že keď sa uchytí, môže značne získať na objeme. Zredukovať ho však nie je problém. 

Osvetlenie mini akvária bez techniky

Rastlinky potrebujú dostatok svetla. Použiť môžeš klasickú stolovú lampu, alebo iné vhodné osvetlenie. Svietiť nie je nutné 12 hodín denne, režim by však mal byť pravidelný. Niekedy sa mini akvária umiestňujú aj k oknu, nie je to však najvhodnejšie miesto. Pri okne je nestabilná teplota a prílišné slnečné žiarenie spôsobí bujnenie rias.  

Vhodný výber živočíchov

Živočíchy k vytvoreniu fungujúceho ekosystému neodmysliteľne patria. Treba byť však opatrný. Nie každému zvieratku sa v takomto akváriu môže dariť. V mini akváriu bez techniky môžeš spolu chovať ryby, krevetky a slimáky. Navzájom si môžu pomáhať v udržiavaní vhodných podmienok.

RYBY – zatiaľ mám úspešne odskúšané gupky, malé razborky a dokonca aj Pancierničky malé. Samčeky klasických gupiek sú pestrofarebné, pekne akvárium skrášlia. Pri maličkých nádržiach by som samičky k nim nedával. Pri väčších, 10 a viac litrov samozrejme môžu byť. Na 5 litrov odporúčame max 5 kusov. Takéto ryby však majú aj svoju funkciu. Často plávajú pri hladine, víria ju a nevzniká na nej nechcený povlak. Hladina je vďaka nim čistá a číra. Malé druhy razboriek (napr. Razbora škvrnochvostová) sú skôr dekoráciou, no maličký húf 57 ks na 5 litrov dokáže zlikvidovať zapadnuté krmivo na miestach, kde by sa gupky nedostali. Pancierničky malé (2 ks na 5 litrov) pomáhajú čistiť dno akvária. 

KREVETKY – nenáročné Neocaridiny dokážu v takejto nádrži bez problémov fungovať. V malých objemoch sa však nemusia množiť. Tieto krevetky čistia akvárium od rias a zvyškov a svojím sfarbením, netradičným správaním a stavbou tela určite nádrž ozvláštnia. Na 5 litrov stačí 5 kusov. 

SLIMÁKYslimáky hrajú v tomto spoločenstve dôležitú úlohu. Čistia sklo a ďalšie hladké povrchy od rias a povlakov. V malých nádržiach je najlepšie zvoliť druhy, ktoré sa nemnožia a nedorastajú viac ako 2,5 cm. Clithon, Sun alebo Neritiny sú ideálne. Ani jeden z týchto druhov nám za pol roka od založenia z akvária nevyliezol. 

Kŕmenie a starostlivosť o mini akvárium

Na to, aby všetko fungovalo aj z dlhodobého hľadiska je podstatné vhodné kŕmenie a tiež výmena vody. Nie je to však nič náročné.  Kŕmiť musíš naozaj rozumne a musíš používať kvalitné krmivo. Zvieratká v tomto akváriu kŕmime štipkou krmiva Discus siner S 2x denne. Toto množstvo by mali zvieratká ihneď, alebo max. do minúty skonzumovať. Nič sa nestane, ak sem tam kŕmenie vynecháš. 

Ak bude akvárium fungovať naozaj dobre a kŕmiť budeš rozumne, voda by mala ostávať čistá  a výmena by prakticky nemala byť nutná. Stačí len dolievať odstátu vodu. Ak však spozoruješ, že na dne sa usadilo viac nečistôt, alebo voda nie je číra, môžeš jej časť vymeniť a nečistoty odsať. Výhodou pri takýchto akváriách je, že môžeš jednoducho celé akvárium vyčistiť, tak že vyberieš rastliny a zvieratká a časť vody si odložíš na „znovunapustenie“. 

Mysli však aj na to, že akvárium by nemalo byť sterilne čisté. Z nečistôt, ktoré produkujú živočíchy, žijú rastliny a vďaka rastlinám žijú zas zvieratká. To je podobný kolobeh ako v prírode, akurát, že tento môžeš mať doma, alebo v kancli na stole.

Mini-akvarium-bez-techniky-1

Mini-akvarium-bez-techniky-3

Autor: Ondrej Svoboda

Páčil sa ti tento článok? Daj nám like. Ak by si doň niečo doplnil alebo ho pozmenil, napíš nám na info@shrimp.sk Pochváľ sa aj ty svojou nádržou. Je úplne jedno, aká je veľká alebo ako je zariadená. Skús nám o nej napísať, je to jednoduché.

 

 
 
Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!

Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články

najlepsia-akvaristika-2022

SHOPROKU2021

Predajňa v Žiline

Na predajni je možný osobný nákup, alebo po dohode vyzdvihnutie objednávok urobených vopred cez eshop.

Pondelok - Nedeľa: 09:00 - 19:00 
NOVÝ VJAZD Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC
P. O. Hviezdoslava 50C, (PARK PROSPERITY), Žilina, 0944 732 723

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk