Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
25.11.2021
NA SVIATKY PAUZUJEME!
Predvianočné nakupovanie býva častokrát obdobím zhonu. Pre naše zvieratká a rastlinky chceme bezpečné doručenie, preto počas sviatkov obmedzíme odos... čítať celé
02.11.2021
Prečo mať v akváriu slimákov?
Prečo by mali byť v každom akváriu slimáky? Čím su také výnimočné a nepremnožia sa mi? Tieto aj ďalšie otázky ti zodpovie náš nový článok: SLIMÁKY V ... čítať celé
02.11.2021
Ryby, krevety, slimáky, kraby a raky až k tebe domov
Shrimp.sk je netradičný e-shop a predajňa, špecializujúci sa na predaj sladkovodných akváriových rýb, kreviet, rakov, slimákov, rastlín, prípravkov, t... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

Výber akvária pre aquascaping

Rád by si sa v akvaristike posunul na vyšší level a začal sa venovať aquascapingu? Prvým krokom je  výber vhodného akvária. Pripravili sme pre teba praktické tipy, ako vyťažiť z akvária maximum pre dokonalý layout.

Stanov si rozpočet a objem akvária

Buď realista a mysli na to, že akvárium je len jedným z komponentov, ktoré zasahuje do celkového rozpočtu. Ďalšie významné položky sú filter, osvetlenie, hardscape (kamene, korene), substráty, rastliny, hnojenie, prípravky a samozrejme živočíchy. Aby si mal lepšiu predstavu o tom ako veľkosť akvária ovplyvňuje rozpočet, uvádzame jednoduchú tabuľku. Najnižší rozpočet je pri najokresanejšej verzii akvária (slabšie svetlo, bez CO2, obyčajné sklo,...). Naopak najvyšší, pri voľbe kvalitnejších komponentov. Vždy sa však dá akvárium zariadiť aj drahšie :-)

Objem

Odhadovaný rozpočet

120 l

300 - 600 €

180 l

400 - 800 €

240 l

500 - 1000 €

350 l

800 - 1600 €

450 l

1000 - 1800 €

 

Limitujúci môže byť samozrejme aj priestor, ktorý máš k dispozícii. V tom prípade ho odporúčam využiť čo najefektívnejšie. Všeobecne platí, že čím väčší objem, tým je údržba menej náročná a akvárium je stabilnejšie. Aj niekoľkohodinový výpadok elektrickej energie dokáže uškodiť ekosystému v malej nádrži. Práve stabilita prostredia je pre aquascaping často kľúčová.

Často dostávame otázku, pri akom objeme by mal začiatočník v aquascapingu začať. Z hľadiska nákladov, relatívnej udržateľnosti prostredia aj údržby odporúčam objem okolo 120 litrov. Pre tento objem je v ponuke najširšia ponuka svietidiel, či filtrácie, čo vám ponúka dobrý manévrovací priestor z hľadiska rozpočtu. Najlacnejšie riešenia ale nie sú vždy tie najlepšie.

Typ skla akvária

Najčastejšie sa používajú 2 typy skla, z ktorého sa lepia akváriá. Klasické sklo je lacnejšie, lepí sa čiernym aj transparentným silikónom. Pre aquascaping sa ale častejšie používajú Optiwhite. Rozdiel je v čírosti skla a tým aj v menšom skreslení farieb pri sledovaní akvária. Optiwhite sklo obsahuje priemerne 10x menej železa ako klasické sklo. Vďaka tomu sa výrazne eliminuje zeleno-modrý nádych, ktorý je viditeľný pri bežnom skle. Lepí sa zvyčajne transparentným silikónom.

Mýtus pri Optiwhite: Existuje rozšírený názor, že sklo Optiwhite je mäkšie a ľahšie sa poškriabe. To ale nie je pravda. Jeho tvrdosť je rovnaká. Pravdou však je, že ak sa poškriabe, škrabanec je vidieť viac ako pri klasickom skle. Treba byť preto opatrnejší.

Ak sa rozhodneš pre optiwhite akvárium, priprav si ku kúpe približne o 65 % vyššiu cenu. Odmenou za to ti bude akvárium s krásnym odleskom hrán a luxusne čistý pohľad do akvária.

Tvar akvária

Kocky (štvorcové dno) - Akvária kockového tvaru sú náročnejšie na vytvorenie pôsobivého layotu. Menšie akvárií typu Cube (kocka) s objemom niekde okolo 20-60 litrov by som odporúčal až skúsenejším aquascaperom.

Kváder (obdĺžnikové dno) - Obdĺžnikový tvar a čo najväčšia plocha ti ponúka najlepší priestor a najväčšie možnosti pre tvorbu rôznych vizuálov (layoutov). Je to užitočné, ak nemáš ešte definitívnu predstavu, ako bude tvoje akvárium vo finále vyzerať.

Šírka - pre začínajúcich aquascaperov odporúčam akváriá o šírke aspoň 60 - 80 cm.

Výška - nie je až taká podstatná. Vysoké akváriá sa hodia pre vizuál, kde je hlavným prvkom naplavené stojaté drevo. Ale pozor, výška akváriá ovplyvňuje hrúbku použitého skla a to má výrazný vplyv na cenu akvária. Hlavne pri výrobe akvária na mieru si over, či malý rozdiel v rozmere neovplyvní výrazne jeho cenu.   

Mnoho zahraničných aquascaperov má aj vyššie akváriá. V momente, kedy prebieha fotenie pre rôzne súťaže, aquascaper odsaje časť vody. Výška vplýva aj na množstvo svetla dopadajúceho ku dnu na kobercové rastliny.

Hĺbka  - ti vytvára priestor pre vytvorenie pôsobivých layoutov s rôznymi vrstvami. 

Dlhé a nízke akváriá sú pôsobivé, ak sa rozhodneš pre layout typu Iwagumi.

Rady na záver

Na začiatok môže byť pre teba vhodnou cestou kúpa kvalitných hotových akváriových setov, ktoré sú finančne výhodnejšie a ich súčasťou býva aj skrinka. Plusom je aj fakt, že môžeš set v budúcnosti vylepšiť napr. externou filtráciou. Akvária Eheim majú však externý filter už priamo v základnej výbave. Juwel má kvalitné vnútorné filtre.

Profíci používajú najčastejšie Optiwhite na mieru s externou filtráciou , poriadne nadupaným svetlom a určite s CO2.

V akvaristike, ako v mnohých iných oblastiach platí, že čím viac sa budeš snažiť ušetriť na začiatku, tým viac nakoniec zaplatíš. Rozhodnúť sa pre kvalitný základ, teda vhodné akvárium, kvalitnú techniku a zariadenie je z dlhodobého hľadiska určite najlepšia cesta.

 

Kde kúpiť akvárium?

Možností je určite viac, no pri objednávaní väčších akvárií cez internet stojí doprava 50 – 150 € a riziko poškodenia je vyššie ako pri inom tovare. Na našej predajni v Žiline nájdeš desiatky setov skladom a zabezpečujeme aj výrobu akvárií na mieru. Navyše si u nás môžeš navrhnúť vlastný hardscape a vybrať najkrajšie kamene a korene zo širokej zásoby v našom hardscape kútiku.

 

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!
Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články
» Staň sa blogerom

Predajňa v Žiline

COVID LOCKDOWN - OTVORENÉ

Na predajni je možný osobný nákup, alebo po dohode vyzdvihnutie objednávok urobených vopred cez eshop. 

Pondelok - Nedeľa: 09:00 - 19:00

P. O. Hviezdoslava 50C, (PARK PROSPERITY), Žilina, 0944 732 723

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2021 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk
 
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.