UPOZORNENIE: NOVÝ VJAZD K PREDAJNI V ŽILINE JE Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC INFO
Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
19.04.2023
NOVÉ BOJOVNICE V PONUKE
Do ponuky sme zaradili nové tipy vzácnych bojovníc: ALIEN BLUE-GREEN-GRAY ALIEN COOPER IMBELLIS RED TAIL Máme samčeky a aj samičky, ľahko si... čítať celé
19.04.2023
UPOZORNENIE O VJAZDE DO AREÁLU
Pôvodný vjazd z ulice P. O. Hviezdoslava JE UZAVRETÝ PRE CHODCOV AJ AUTÁ!!! Dostať k nám sa môžeš z parkoviska Hypertesca ideálne peši pre práve prebi... čítať celé
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁTENIE BOXU
Vyhraj kvalitné akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnote 129 € aj s dopravou zdarma! Do súťaže sa môžeš zapojiť jednoducho. Ak sme ti už niekedy posie... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

razbory-za-polovicu

  1. Úvod
  2. SPRIEVODCA
  3. Krevetky
  4. Chov Neocaridina
Všetko dôležité o chove kreviet Neocaridina

Všetko dôležité o chove kreviet Neocaridina

Krevetky Neocaridina sú roztomilé zvieratá a ich správanie ich robí veľmi zaujímavými a užitočnými obyvateľmi akvária. Sú odolnejšie, mierumilovné, majú rýchle tempo rastu a sú vhodné aj do spoločenských akvárií. Podmienkou je, aby ryby neboli moc veľké alebo zvedavé. Tento druh má mnoho farebných variantov od červených, žltých, oranžových, zelených, modrých až po hnedé až čierne. Navyše existujú ďalšie varianty nazývané Rili, ktoré majú strednú časť tela priehľadnú.

AKÉ JE VHODNÉ AKVÁRIUM PRE NEOCARIDINY?

Neocaridinám vyhovujú nádrže od 20 litrov. Čím je však objem nádrže väčší, tým je prostredie v ňom stabilnejšie. Práve stabilné podmienky sú základom pre úspešný chov a odchov. Vhodnejšie je ich chovať v skupinách a pre založenie chovu sa odporúča 10 až 20 kusov. Vyhovuje im aj voda z vodovodu, nemajú problém si privyknúť aj na veľmi tvrdú vodu. Odporúčané pH je 6,5 až 8,5, celková tvrdosť (GH) môže byť od 6 až do 30, uhličitanová tvrdosť (KH) je 3 až 30. Tolerujú aj zvýšené hodnoty dusičnanov až do 35 mg/l a nemajú problém aj s malým obsahom dusitanov. Pozor si treba dávať na prípravky, ktoré by mohli obsahovať nebezpečné chemické látky alebo ťažké kovy. Existujú dokonca prípady, keď došlo k úhynu v dôsledku použitia spreja proti hmyzu v okolí akvárií. Vo všeobecnosti platí, že čím menej prípravkov používaš, tým lepšie.

TEPLOTA VODY

Pri teplotách od 25 °C je potrebné dbať na dostatočné prekysličenie vody. Neocaridina odolá aj nízkym teplotám, dokonca sú zaznamenané prípady prežitia zimy v záhradných jazierkach. Dobre sa cítia pri izbovej teplote a ak to nevyžadujú iní obyvatelia akvária, ohrev vody nie je potrebný.

RASTLINY V AKVÁRIU S NEOCARIDINAMI

V prírode sa veľakrát krevety vyskytujú vo vodách neobsahujúcich žiadne rastliny. To ale neznamená, že si ich nevyžadujú. Rastliny sú pri chove kreviet veľmi prospešné. Odbúravajú z vody či substrátu nebezpečné látky, okysličujú ju a výrazne prispievajú k zlepšovaniu jej kvality. Okrem toho, krevety na rastlinách nachádzajú potravu v podobe rias, biofilmu a ich odumretých častí. Najlepšie pre krevety sú drobnolisté rastliny alebo machy. Optimálne osadenie je 60 až 80 % plochy dna akvária. S hnojivami treba byť veľmi opatrný a skôr sa neodporúčajú.

SUBSTRÁT A FILTRE

Neocaridinám stačia prírodné štrky, ktoré neovplyvňujú vlastnosti vody. Vhodnejšie sú skôr drobnozrnné, aby sa krevety ľahko dostali ku zostatkom potravy a krmivo neprepadalo do jeho hlbších vrstiev. Vhodné sú prírodné, prípadne farbené substráty pokryté živicou. Iné farbené substráty pokryté umelými hmotami môžu do vody uvoľňovať nebezpečné látky. Pod vrchný substrát môžeš použiť výživný substrát, ktorý podporí rast a dobrú vitalitu rastlín.

Pri filtroch treba dbať v prvom rade na to, aby boli bezpečné aj pre malé krevetky a aby mali dostatočnú filtračnú kapacitu vzhľadom na objem akvária. Vhodné je použiť filtre aj s predimenzovanou filtračnou plochou. Odporúčané sú molitanové, vzduchom poháňané filtre. Prúdenie vody stačí mierne, dôležité je, aby sa vo filtri dokázalo usadiť dostatočné množstvo prospešných baktérií, ktoré odbúravajú nebezpečné látky.

VÝMENA VODY

Pre lepšie odbúravanie odpadových látok je odporúčaná výmena 1/5 až 1/3 vody 1× týždenne. Pri stabilných, dobre zabehnutých nádržiach s väčším objemom postačuje aj menej častá výmena vody. Vlastnosti vody môžeš krevetkám vylepšiť vkladaním suchých dubových či bukových listov a jelšovými šištičkami, ktoré do vody uvoľňujú prospešné látky, poskytujú krevetám úkryt a zároveň potravu.

ROZMNOŽOVANIE NEOCARIDÍN

Pri vhodných podmienkach sa čoskoro určite dočkáš potomstva. Prvým dobrým znamením je vytvorenie svetlých sedielok na chrbte za hlavičkou. Po pár týždňoch, po zvliekaní dochádza k oplodneniu a vajíčka znesú na plávacie nožičky na zadočku. Počas vývoja vajíčka môžu zmeniť farbu a po 20 až 30 dňoch sa z nich liahnu miniatúrne krevetky dosahujúce dĺžky 23 milimetrov. Keď si ich v akváriu všimneš, treba pri výmene vody zvýšiť pozornosť.

KRMIVÁ A DOPLNKY PRE KREVETKY NEOCARIDINA

Ak máš krevetky Neocaridina v spoločenskom akváriu v malom množstve, napríklad do 10 ks, nemusíš ich špeciálne prikrmovať. Ak ich je viac, môžeš im dávať napríklad žihľavové granule, ktoré spadnú na dno a pomaly sa rozpadajú. Pri chove bez rýb, alebo len s malým počtom rýb odporúčame aj 2× denne zmes Neocaridna v množstve, ktoré dokážu skonzumovať do 10 minút, alebo iné špeciálne krmivá pre krevety. V každom prípade je vhodným doplnkom pre krevetky dubové a bukové lístiejelšové šišky, ktoré majú veľa pozitívnych účinkov na ich zdravie a chov. Spestriť jedálniček im môžeš aj mrazeným krmivom alebo očistenou a najemno nastrúhanou mrkvou. V akváriu sú skvelými pomocníkmi, lebo konzumujú aj odumreté časti rastlín, uhynuté živočíchy a riasy.

CHOV VIACERÝCH DRUHOV KREVIET

Neocaridiny môžeš chovať s Caridinami, s filtrujúcimi krevetami, prípadne aj s dlhoramennými Macrobrachiami, od ktorých však už hrozí menšie riziko útoku. Neodporúča sa chov viacerých farebných variantov rovnakého rodu Neocaridina, keďže by dochádzalo ku kríženiu.

Menšie druhy rýb tieto krevety zväčša neohrozí. Odporúča sa ku krevetám pridať aj nejaké slimáky, ktoré dokážu zlikvidovať nadbytočné krmivo, ktoré nebude zbytočne kaziť vodu. Zaujímavé sú slimáky, ktoré sa nerozmnožujú v sladkej vode, alebo nie moc často.

 

PONUKA KREVIET

Autor: Ondrej Svoboda

Páčil sa ti tento článok? Daj nám like. Ak by si doň niečo doplnil alebo ho pozmenil, napíš nám na info@shrimp.sk O krevetkách a ich druhoch, chove či rozmnožovaní sa snažíme zhromaždiť čo najviac informácií.

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!

Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články

najlepsia-akvaristika-2022

SHOPROKU2021

Predajňa v Žiline

Na predajni je možný osobný nákup, alebo po dohode vyzdvihnutie objednávok urobených vopred cez eshop.

Pondelok - Nedeľa: 09:00 - 19:00 
NOVÝ VJAZD Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC
P. O. Hviezdoslava 50C, (PARK PROSPERITY), Žilina, 0944 732 723

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk