UPOZORNENIE: NOVÝ VJAZD K PREDAJNI V ŽILINE JE Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC INFO
Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
19.04.2023
NOVÉ BOJOVNICE V PONUKE
Do ponuky sme zaradili nové tipy vzácnych bojovníc: ALIEN BLUE-GREEN-GRAY ALIEN COOPER IMBELLIS RED TAIL Máme samčeky a aj samičky, ľahko si... čítať celé
19.04.2023
UPOZORNENIE O VJAZDE DO AREÁLU
Pôvodný vjazd z ulice P. O. Hviezdoslava JE UZAVRETÝ PRE CHODCOV AJ AUTÁ!!! Dostať k nám sa môžeš z parkoviska Hypertesca ideálne peši pre práve prebi... čítať celé
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁTENIE BOXU
Vyhraj kvalitné akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnote 129 € aj s dopravou zdarma! Do súťaže sa môžeš zapojiť jednoducho. Ak sme ti už niekedy posie... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

  1. Úvod
  2. SPRIEVODCA
  3. Slimáky
Akváriové slimáky

Aj keď z dávnejšej akvaristiky slimáky nemajú najlepšiu povesť, sú to veľmi užitočné živočíchy. V minulosti sa v akváriách totiž objavovali len vodné slimáky, ktoré sa nechcene dostali do nádrže napríklad na rastlinách a zvykli sa premnožiť. V súčasnosti je však situácia už iná. Dostupné sú mnohé exotické druhy, ktoré sú veľmi zaujímavé svojimi vlastnosťami aj výzorom. Slimáky sú nenároční a neúnavní čističi a nemali by chýbať v žiadnom akváriu, pokiaľ to povaha iných živočíchov dovoľuje.

Zaujímavé vlastnosti akváriových slimákov

Druhy slimákov sa medzi sebou v mnohom odlišujú. Majú rôzne vlastnosti, rôzne schopnosti rozmnožovania, v dospelosti majú rozdielne veľkosti, odlišujú sa tvarom ulít či sfarbením.

Tvar ulity a veľkosť

Slimáky, ktoré majú kužeľovitú ulitu sa častejšie zarývajú do substrátu, prekysličujú ho a čistia od zvyškov krmív a odpadu. Nie sú preto vhodné do akvárií s kobercovými rastlinami.  Tie s oválnou ulitou sa väčšinu času pohybujú po povrchu - po skle, koreňoch, kameňoch, substráte a tie menšie aj po rastlinách. Sú to experti na čistenie povrchov od povlakových rias, zelených bodiek na skle a nánosov. 

thiara-scabra-slimacik

Výber druhov slimákov a ich počet je dobré prispôsobiť hlavne veľkosti akváriu. Do nano akvárií do 30 litrov sú vhodné menšie druhy ako je Clithon sp., alebo Clithon corona. Stačí ich od 2-6 ks. Pri väčších akváriách sú možnosti kombinácií a počtov oveľa zaujímavejšie. A kombináciu môžeš zvoliť cielene, podľa efektu, ktorý chceš dosiahnuť.

Znášanlivosť a povaha slimákov

Slimáky sú mierumilovné, môžeš ich bez obáv medzi sebou kombinovať, až na jednu výnimku. Slimák Clea helena sa živí inými druhmi slimákov - predovšetkým sa používa na likvidovanie premnožených Kotúliek a Levatiek. Ostatné slimáky neublížia iným živočíchom a prípady, že by ničili rastliny sú skôr zriedkavé.

Nebezpečie pre slimáky predstavujú hlavne dravé ryby, raky, kraby, prípravky s obsahom ťažkých kovov a liečivá. Mnoho druhov slimákov má kostennú záklopku, ktorou uzavrú otvor ulity a dokážu sa tak efektívne brániť. Jedným z najodolnejších slimákov je Vojenská prilba. Tento slimák dokáže  vydržať aj pri miernejších Cichlidách. 

Potrava slimákov

Živia sa predovšetkým riasami, odumretými časťami rastlín, zvyškami krmiva, odpadom, prípadne niektoré dokážu zlikvidovať aj uhynuté živočíchy. V akváriu fungujú ako perfektní čističi a zdravotná polícia. Prispievajú teda k lepšej stabilite prostredia v akváriu. Slimáky v prípade potreby môžeš prikrmovať surovou zeleninou, ale pozor na vrchnú vrstvu, ktorá môže obsahovať konzervačné, alebo iné nebezpečné látky. Suché lístie, im poslúži tiež ako doplnková potrava. Bežne však slimáky cielene kŕmiť netreba.

tylomelanie-na-suchom-listi

Pohlavie a rozmnožovanie

Pohlavie slimákov nie je možné rozlíšiť, pretože rozmnožovacie orgány sú skryté v ulite a vonkajšími znakmi ani veľkosťou sa nelíšia. Spôsoby rozmnožovania sú rôzne. Niektoré druhy sa množia len cez brakickú (poloslanú) vodu a ich množenie v akváriu nie je možné. Niektoré kladú vajíčka pod vodou, alebo nad vodou, z ktorých sa liahnu malé slimáčiky. Iné sú živorodé a priamo rodia jedno alebo viac mladých. 

Slimáky Neritina a Clithon

Slimáky ako potrava

Slimáčiky sa niekedy chovajú cielene ako potrava pre iné živočíchy, ako sú niektoré druhy rýb, raky či kraby. Najčastejšie to bývajú ľahko a hojne množiace sa Kotúľky, Levatky či Vežovky.

slimaky-ako potrava

Úhyn slimákov a iné neduhy

Slimáky môžu byť niekedy neaktívne aj viac dní. Stáva sa to po transporte, ale niekedy aj bez zjavných príčin. Ak by to trvalo viac ako 2 dni, treba ich čuchom kontrolovať, či nie sú cítiť. Až zápach je totiž zjavným dôkazom úhynu. Slimáky sú nenáročné avšak použitie liečiv a hnojív s obsahom ťažkých kovov a predovšetkým medi môže spôsobiť ich úhyn.

Niektoré druhy slimákov môžu trpieť na takzvané odvápňovanie ulít. Najčastejšie sa to stáva pri mäkkej vode, ktorá obsahuje menej minerálov a pri druhoch, ktorým ulita rastie pomerne rýchlo (napr. ampulárie). Čiastočne môže pomôcť vloženie sépiovej kosti do akvária, lepšie je však preložiť slimáka do tvrdej vody, alebo vodu pomocou minerálov (Saltyshrimp GH/KH+) upraviť.

Čo sa len tak nedozvieš

Ak sa slimákovi ulita mechanicky poškodí, už sa žiaľ neobnoví. Zvyčajne sú však poškodenia ulity len povrchové a nemajú vplyv na jeho kondíciu. Nová ulita sa tvorí len pri okraji otvoru ulity. Zaujímavé je, že ak napríklad Neritiny zmenia prostredie, respektíve ich presunieš do vody s inými parametrami, často sa im zmení aj vzorovanie na ulite. Po čase je na ich ulite vidno prechod medzi starým a novým vzorovaním.

Keď sú slimáčiky ešte malé, ich ulita je tenká a krehká. V dospelosti sa stáva, že špička ulity, teda pôvodná krehká ulita sa mierne obije. Špička ulity preto nie je pri každom druhu dokonalá. 

slimak-neritina-turrita

Najznámejšie druhy akváriových slimákov

Neritiny - majú veľkosť 1,5 - 3 cm, nemnožia sa, sú najlepšie na likvidáciu povrchových rias a ako prevencia pred tvorbou aj ďalších typov rias. Môžu klásť v akváriu vajíčka, nič sa z  nich však nevyliahne. Majú krásne sfarbené ulity so vzorovaním. Vojenská prilba sa dokáže silno prisať ku sklo a dokážu vydržať dokonca aj pri niektorých Cichlidách alebo vyšších teplotách. Hodia sa do akvárií od 40 litrov. V 100 l akváriu ich môže byť 5 až 10 ks. V našej ponuke nájdeš Neritina Zebra, Neritina Turrita a Neritina Vojenská prilba.

Clithony - sú svojimi vlastnosťami veľmi podobné Neritinám, ale s tým rozdielom, že sú menšie a ich ulity zdobia navyše ostne. Hodia sa tak aj do nanoakvárií a akvárií menších ako 40 l. Clithon sp. dorastá len do 1 cm a Clithon Corona - Sun do 1,5 cm.

Tylomelánie - sú živorodé slimáky s kužeľovitou ulitou a zaujímavými farbami tela. Rodia však len jedno mladé raz za niekoľko týždňov. Nie každé mláďa sa však dožije dospelosti. Premnoženia sa určite báť nemusíš. Krásne slimáčiky sú zaujímavou ozdobou akvária a čistia dno a z časti aj sklá. Dorastajú až do 8 cm, preto sú vhodnejšie do akvárií 45 a viac litrov. V našej ponuke nájdeš Poso orange rabbit, Golden rabbit a Mini tylomelániu, ktorá dorastá maximálne do 3,5 cm.

Brotie - medzi najznámejšie patrí Brotia Herculea dorastajúca až do 10 cm, ktorá pri dobrých podmienkach rodí viac živých slimáčikov, dospelosti sa z nich dožije však len malá časť. Hodia sa do väčších akvárií ako neúnavní požierači zvyškov a odpadových látok zo dna akvária. Druhou známou Brotiou je Pagodula, tá má krásnu ostnatú ulitu. Na rozdiel od Herculei dorastá len do 7 cm a máva jedno mladé, ktoré sa len občas dožije dospelosti.

Ampulárie - svojou anatómiou sú veľmi netradičné, dýchajú aj pomocou chobotu atmosferický vzduch z ponad hladiny. Ampulárie kladú vajíčka v podobe strapcov nad hladinu, rozmnoženiu sa tak dá ľahko zabrániť odstránením vajíčok.  Mávajú rôzne farby ulít aj tela. Najčastejšie sú žlté a hnedé. 

Piskorky - zväčša ide o druhy, ktoré sa zarývajú do substrátu. Bývajú menšie aj väčšie druhy, niektoré sa nemnožia, resp. podobne ako Neritiny, iné sa v akváriu môžu premnožiť. Každý druh je teda špecifický. V našej ponuke nájdeš napríklad tieto:  Long nose, Faunus ater, Vežovka malajská, Thiara scabra, Piskorka pichľavá.

Záverom o slimákoch v akváriu

Veríme, že slimáčiky naozaj patria do každého spoločenského akvária. Ak im zabezpečíš základné podmienky pre život, stanú sa neodeliteľnou súčasťou fungujúceho ekosystému v tvojom akváriu, ktoré bude vďaka nim oveľa čistejšie.  

kde kupit slimaky do akvaria

 

 
 

 

Ďalšie články o slimákoch:

Zbav sa premnožených slimákov v akváriu

Premnožili sa ti v akváriu slimáky? Nebuď z toho nešťastný, stretne sa s tým asi každý akvarista. Nechcene sa slimáčiky do akvária môžu dostať s novými rastlinami, alebo dokonca na niektorých druhoch živočíchoch, ako sú iné ulitníky.

Celý článok

 

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!

Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články

najlepsia-akvaristika-2022

SHOPROKU2021

Predajňa v Žiline

Na predajni je možný osobný nákup, alebo po dohode vyzdvihnutie objednávok urobených vopred cez eshop.

Pondelok - Nedeľa: 09:00 - 19:00 
NOVÝ VJAZD Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC
P. O. Hviezdoslava 50C, (PARK PROSPERITY), Žilina, 0944 732 723

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk