- Úvod
- SPRIEVODCA
- Príklady akvárií, terárií
- Príklady akvárií
- Nano krevetárium
Martin nám predstavil jeho novo-založené akvárium, na ktorom si vyskúšal prechod od "klasického" akvária s pár rastlinkami a rybami na rastlinné akvárium.
"Nádrž som už mal doma. Predtým fungovala ako karanténa, v ktorej bolo navyše zopár prísavníkov. Po tom, čo som do nej núdzovo prijal chorého karasa od kamaráta (po vyliečení putoval do jazierka), som sa rozhodol nádrž vypustiť a prerobiť."
NANO KREVETÁRIUM
Rozmery (š × h × v): 45 × 20 × 30 cm
Objem: 25 litrov
Doba od založenia nádrže: 2 mesiace
Parametre vody: pH 6,8; GH 4; KH 4
Náročnosť údržby: 20–40 minút každé 2 týždne
Použitá technika: filter SUNSUN HW-602B, Sinkor LED WRB 45
Zariadenie: substrát invital japanesse soil powder, lávové kamene, 2 korene Red Moor Wood
ÚPRAVA VODY
Moja výhoda aj nevýhoda je to, že mi z kohútiku tečie veľmi mäkká voda (GH=1–2). Akvaristickú vodu preto upravujem najmä pridávaním minerálov, čím sa dostávam na GH okolo 4. Samozrejmosťou je Seachem Prime pre odstránenie chlóru. Seachem Acid Buffer a Alkaline Buffer v správnom pomere zabezpečujú pH 6,8 pri miernom zvýšení KH na hodnotu 4.
NÁROČNOSŤ ÚDRŽBY
Bežná údržba znamená – výmena 1/3 vody raz za jeden alebo dva týždne (na základe toho, ako sa zhoršujú parametre vody). Tento proces zaberie tak 20 minút, príležitostne je potrebné spraviť prestrih rastlín, čo si žiada približne dalších 20 minút.
POUŽITÁ TECHNIKA
Filtráciu vody zabezpečuje externý filter SUNSUN HW-602B. Filter je síce pomerne malý, no bežne dodávané molitany som vymenil za EHEIM substrát pro. Momentálne plní svoj účel, no v budúcnosti sa nebránim výmene za silnejší. Voda je pri návrate do akvária obohatená o CO2 z 2l tlakovej fľaše pomocou atomizéra na hadici. Akvárium má denne 8 hod. svetla, ktoré dodáva Sinkor LED WRB 45.
POUŽITÉ RASTLINY
Pri založení som použil najmä kobercové rastliny ako Eleocharis parvulus, Monte carlo, či Hemianthus callitrichoides Cuba. Pretože sa ale v prvých týždnoch Eleocharis a Monte carlo neujali dostatočne, doplnil som namiesto nich dalšiu Hemianthus callitrichoides Cuba a Eleocharis acicularis. Významným prvkom v strede je Hydrocotyle tripartita sp. Japan a pozadie tvorí Alternanthera lilacina. Takmer celú plochu koreňa, ktorý spolu spája dva hlavné kamene pokrýva mach, ktorý mám v inom akváriu. Nie som si na 100% istý druhom, ale mal by to byť Java Moss. Ako dekoráciu kameňov som použil Anubias Nana.
ŽIVOČÍCHY
Pretože sa mi zapáčili krevetky, tak osádku tvoria 10x Neocaradina davidi (Blue Dream). V najbližších týždňoch by sa mali narodiť mladé krevetky. Spoločnosť im robia iba slimáky Clinthon.
POUŽITÉ KRMIVÁ, HNOJIVÁ A INÉ
Okrem prípravkov na úpravu vody, ktoré som spomínal vyššie, používam ako hnojivo Seachem Flourish. Kŕmim momentálne každý druhý deň pomocou komplexného krmiva Shrimpfood Neocaradina. To z času na čas doplním sparenou uhorkou nastoknutou na špajdli, sušeným dubovým lístim, či tzv. lízankami pre krevety. Krevetky a slimáky samozrejme o potravu núdzu nemajú, pretože konzumujú aj riasu a odumierajúce časti rastlín.
POSTUP ZAKLADANIA NÁDRŽE
Po vypustení nádrže nasledovala náročná úloha spojená s odstránením starého štrku a kompletným vyčistením. Nakoniec som sa rozhodol ponechať pôvodnú tapetu, čo sa neskôr ukázalo ako chyba. S čisto čiernym alebo čisto bielym pozadím by akvárium omnoho lepšie vyniklo. Zásobný substrát som sa rozhodol nepoužiť, ak budú mať rastliny problém, použijem tablety do dna. Použil som teda iba spomínaný japonský substrát a po nasypaní tenkej podkladovej vrstvy som sa pustil do aranžovania, tzv. hardscapu - rozloženia kameňov a dreva. Ak bolo treba niečo upevniť, či zlepiť kamene, použil som na to sekundové lepidlo, ktoré je v akváriu bezpečné. Následne zostalo už len dosypať substrát, navlhčiť vodou a mohol som začať sadiť. Bohužiaľ svah, ktorý som vytvoril pri zadnej stene, sa mi časom zosunul a dno je momentálne viac menej rovné. Nabudúce si na to budem musieť dať väčší pozor.
Autor: Martin Hlavňa
Páčil sa ti tento článok? Daj nám like. Ak by si doň niečo doplnil alebo ho pozmenil, napíš nám na info@shrimp.sk Pochváľ sa aj ty svojou nádržou. Je úplne jedno, aká je veľká alebo ako je zariadená. Skús nám o nej napísať, je to jednoduché.