UPOZORNENIE: NOVÝ VJAZD K PREDAJNI V ŽILINE JE Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC INFO
Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
19.04.2023
NOVÉ BOJOVNICE V PONUKE
Do ponuky sme zaradili nové tipy vzácnych bojovníc: ALIEN BLUE-GREEN-GRAY ALIEN COOPER IMBELLIS RED TAIL Máme samčeky a aj samičky, ľahko si... čítať celé
19.04.2023
UPOZORNENIE O VJAZDE DO AREÁLU
Pôvodný vjazd z ulice P. O. Hviezdoslava JE UZAVRETÝ PRE CHODCOV AJ AUTÁ!!! Dostať k nám sa môžeš z parkoviska Hypertesca ideálne peši pre práve prebi... čítať celé
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁTENIE BOXU
Vyhraj kvalitné akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnote 129 € aj s dopravou zdarma! Do súťaže sa môžeš zapojiť jednoducho. Ak sme ti už niekedy posie... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

  1. Úvod
  2. SPRIEVODCA
  3. Aquascaping
  4. 8 najdôležitejších pravidiel
8 najdôležitejších pravidiel pri návrhu aquascapu

Ak už máš vybratú techniku a máš predstavu o tom, v akom štýle sa bude tvoje akvárium uberať je čas pozrieť sa na základné pravidlá aquascapingu. Týchto 8 tipov ti pomôže dotvoriť krásny dizajn. Aj keď je aquascaping dosť o umení a predstavivosti, existujú aj tu pravidlá, ktoré je dobré dodržať. Docieliť želaný výsledok tak bude neporovnateľne ľahšie.

Aké pozadie zvoliť?

Aj na pozadí veľmi záleží. Niekto preferuje čiernu, iný dáva prednosť matnej mliečnej fólii. Väčšina aquascaperov využíva svetlé pozadie. Niektorí ho osvetľujú LED-kami. Ak sa rozhodneš pre čierne pozadie tvoje akvárium získa na hĺbke a tajomnosti. Používa sa predovšetkým v akváriách typu Jungle alebo Iwagumi.

čierne-pozadie-akvaria

Veľa akvaristov preferuje 3D pozadie. Je jedným z najčastejších riešení pre akvaristov napodobujúcich biotop jazera Malawi alebo rieky Amazonky. Tieto pozadia veľmi efektne simulujú prirodzené prostredie týchto biotopov – je však náchylnejšie na riasy a údržba je komplikovanejšia.

3D pozadie v akvariu

Zdroj: wikipedia | © Citron / CC BY-SA 3.0

Svetlé pozadie (mliečna fólia alebo LED panel) dáva výslednému layoutu ešte jednu „vrstvu“ priestoru navyše. Akváriá sú opticky viac priestranné, človek nemá pocit preplnenosti. O tom, že tento trend je populárny svedčí aj fakt, že na predposlednom IAPLC (najvýznamnejšia celosvetová súťaž aquascaperov) sa na prvých 27 miestach umiestnili výlučne layouty so svetlým pozadím. Ako sa rozhodneš ty?

Pravidlo zlatého rezu

Pozri sa na tieto dve akváriá.

akvarium-so-zlatym-rezom

akvarium-bez-zlateho-rezu

Na tomto príklade ti predstavíme pravidlo zlatého rezu používaného v matematike, ale stáročia aj v umení. Jednoducho povedané - zlatý rez je špeciálne číslo získané rozdelením úsečky s dĺžkou X na dve časti A a B tak, aby pomer dĺžky dlhšej časti a ku kratšej časti B bol rovnaký ako pomer celej dĺžky X ku dlhšej časti A. Toto číslo je 1,618. Toľko k poučkám. Poďme sa pozrieť na praktickú stránku.

Predpokladáme, že viac sa ti páči prvé akvárium. Vysvetlíme prečo.

akvarium-zlaty-rez-aquascaping

akvarium-bez-zlateho-rezu-aquascaping

Druhému akváriu zlatý rez chýba. Oči majú problém nájsť centrálny prvok v akváriu, ktorý by ťa doslova vtiahol do priestoru. Zlatý rez sa využíva aj pri fotení, natáčaní filmov a maľbách. Zapracuj ho do svojho akvária a nebudeš banovať. Ak by sme mali toto pravidlo maximálne zjednodušiť a zaokrúhliť:

Rozdeľuj najvýraznejšie, ale pokojne aj tie menej výrazné prvky v pomere 6:4.

TIP: Ak vytváraš svoj layout priamo v akváriu bez predošlého skúšobného vyskladania, nalep na zadnú stenu akvária farebnú kancelársku lepku. Vďaka tejto pomôcke budeš vedieť, kde umiestniť zaujímavý prvok svojho layoutu.

Pravidlo tretín

Je to jedna z najzákladnejších techník na tvorbu pekného vizuálu. Základom je vytvorenie 9 rovnakých obdĺžnikov. Pokojne si pomôž čiernou fixkou alebo tenkými pásikmi lepiacej pásky. Pomôže ti to vytvoriť vizuál, ktorý bude priestorový, bude mať hĺbku a plastickosť.

Účelom týchto imaginárnych čiar je v skutočnosti nájsť priesečníky mriežky, kde môžeš určiť ústredný bod obrázka. Ústredným bodom je neviditeľná vizuálna značka, ktorá najskôr ukotví pohľad diváka a z ktorej môže oko diváka skĺznuť k ďalším zaujímavým bodom, čo prehlbuje divácky zážitok.

Jedná sa v podstate o matematický model zlatého rezu. Všimni si ešte jednu podstatnú vec - (takmer) každý z 9 obdĺžnikov zobrazuje iné rastliny, vrhá iné tiene. Každý z obdĺžnikov by mohol predstavovať samostatné akvárium.

tretiny-v-akvariu

Focal point

Táto „pomôcka“ úzko súvisí so zlatým rezom. Aby som to ozrejmil, nie je nevyhnutnou podmienkou používať zlatý rez alebo pravidlo tretín. Má ti to poslúžiť len ako pomôcka. Pre niektoré layouty by to dokonca nebolo vhodné.
Focal point by mal byť v tvojom akváriu povinnou jazdou. Je to miesto, kde by mal spočinúť zrak pozorovateľa. Zväčša sa jedná o bod, ktorý by mal byť úplne na pozadí v rámci tvojho layoutu. Aby sme si lepšie demonštrovali o čom je reč, tak ponúkam nasledovný príklad layoutu pána Fukadu z Japonska, s ktorým vyhral IALPC.

bod-sustredenia-v-akvariu

K tomuto bodu ťa opticky naviedla cestička, ale tiež ďalšie línie ( označené modrou ). Všimni si, že toto miesto je veľmi kontrastné v porovnaní s tmavým okolím. Tým, že vytvoríš tzv. focal point, dostaneš pozorovateľa do "deja". Obraz je plastický, trojdimenzionálny. Zážitok dokonalý.

Pravidlo nekonečna

Ak tvoje akvárium nemá 3D pozadie, je potrebné myslieť aj na toto pravidlo. Snaž sa vyhnúť tomu, aby bolo akvárium zarastené natoľko, že nie je vidno zadnú stenu akvária. Minimálne 20% plochy by malo ostať čisté. Tým sa vytvorí nová vrstva v akváriu symbolizujúca napr. oblohu, alebo v prípade čierneho pozadia, nekonečnú hĺbku a tajomno.

pravidlo-nekonecna-aquascaping
Zdroj: Fernando Ferreira da Cruz

Aj tie najprepracovanejšie layouty s veľkým množstvom hardcape majú istú časť plochy prázdnu.

Vytvor vrstvy

Toto pravidlo sme už naznačili v predchádzajúcom bode. Veľmi dôležitý bod, ktorý ale dokonale ovládajú len tí najväčší scaperi na svete. O čo ide?

Prostredníctvom kameňov, koreňov, rastlín a podobne vytváraš jednotlivé vrstvy (horizonty). Tým získa layout 3D dojem. Veľké kamene by mali ísť do popredia, menšie do pozadia. To isté platí o drevách, či rastlinách.

Na začiatok bude stačiť, keď vytvoríš 2-3 vrstvy a postupne budeš pridávať ďalšie. Najväčšie kapacity zvládnu spraviť 4-5 aj 6 vrstiev.

vrstvy-v-aquascape-akvariu

Zdroj: aquascapinglove.com

Cestička, ako je v akváriu vyššie, vie tiež pomôcť s dosiahnutím priestorovosti. Prvú vrstvu tvorí predný dekoratívny štrk. Každá zákruta cestičky predstavuje novú vrstvu, ktorá je podporená významným prvkom (koreň, kameň, výrazné rastliny). Poslednou vrstvou je „obloha“ – tým je splnené aj pravidlo nekonečna, ktoré sme si prebrali v predchádzajúcom bode.

Veľkosti, typy a rozmiestnenie kameňov a koreňov

Veľa ľudí má v obľube zadovážiť si do akvária kamene rovnakej alebo veľmi podobnej veľkosti a tvaru. Ale ani v prírode nemáš kamene rovnakej veľkosti.

Pri realizácii akvária to maj na pamäti. Poprední aquascaperi používajú kladivko, ktorým drvia kameň na drobnejšie kúsky a tieto kúsky umiestňujú pod a v okolí dominantných skál. Majú na to 2 dôvody.

Prvým je, že sa prirodzene vytvára hĺbka a vierohodnosť akvária a druhým dôvodom je napodobovanie prírody. Milióny rokov pôsobí v prírode erózia. Preto z väčšej skaly sa postupne odlupujú menšie kúsky a tie sa delia na ešte menšie fragmenty. A keďže všade pôsobí gravitácia, tak úlomky klesajú najschodnejšou cestou smerom dole.

kamene-a-korene-v-aquascape

Zdroj: Parthapratim Chakraborty

Veľkosť kameňov a ich umiestnenie v akváriu hrá  v niektorých layoutoch dôležitú úlohu. Typickým príkladom je napr. brazílsky štýl aquascapingu, ktoré predstavujú obraz otvorenej krajiny. Veľké dominantné kamene sú v popredí, zatiaľ čo menšie v pozadí vytvárajú dojem priestoru. Menej dôležitú úlohu zohrávajú v akváriách typu jungle alebo ostrov, či trojuholník. Samostatnú kapitolu tvorí Iwagumi, kde je niekoľko dominantných kameňov a pár sekundárnych, dotvárajúcich harmóniu.

Medzi najpopulárnejšie kamene pre aquascaping patria Seiryu stones, Scenery stones, Lávové kamene, Dragon Stones, Pagoda stones a mnohé ďalšie.

TIP: Mnohé z týchto a ďalších druhov kameňov nájdeš aj v našej predajni, kde si môžeš v hardcape kútiku vyskladať vlastný layout za podpory našich kolegov

Súčasťou hardscape sú aj korene. Red moor, Dragon Wood, Branch Wood, Plant Wood – to sú len tie najznámejšie druhy importovaného dreva, predovšetkým z Ázie. Nádherné dizajny vznikajú zvislým postavením koreňov, ktoré predstavujú zaplavený les – Talawa wood. Výhodou dreva je, že sa dá odpíliť podľa potreby a lepiť za použitia sekundového lepidla a cigaretových filtrov. Drobné kúsky dreva sú pri profesionálnych akváriách nevyhnutnou súčasťou. Malé, tenké vzdušné korene, prípadne napodobeniny lián sú mimoriadne náročné na čas, ale za to nádherne dotvárajú celkový layout. Musíš mať na pamäti, že drevo vo vode stmavne o niekoľko odtieňov. Na niektorých koreňoch sa v prvých týždňoch môže vytvoriť biela pleseň, po vyčistení sa môže vytvoriť znova, ale opakovane už viac nie. Túto pleseň prípadne dobre vyčistia slimáky Ampulária

Materiálu je dobré mať viac

Ak sa chceš plnohodnotne pustiť do dizajnového akvária, musíš sa pripraviť na to, že na šetrenie nie je veľa možností. Plnohodnotne to platí pri tvorbe hardscapu. Ak máš v hlave nejaký vizuál, ver tomu, že nikdy nenájdeš kameň alebo koreň, ktorý máš vo svojej predstave. Je bežné, že aquascaper má desiatky kilogramov materiálu, z ktorého využije tak 20-30% pri tvorbe layotu.
Preto je hardscape kútik v našej predajni skvelý, ak si chceš vyskladať hardscape na mieru a máš pritom na výber stovky kilogramov materiálu. Vyberieš si presne, aký potrebuješ, vyskladáš si ho a odnesieš domov. Nevýhodou nákupu cez internet môže byť, že dostaneš možno pekné kamene alebo korene ale nemusia sa hodiť do tvojho layoutu. Ak máš predstavu, čo chceš a potrebuješ, navštív radšej predajňu a vyber si.

Príroda nemá rada pravé uhly a matematickú pravidelnosť. Aj diamant je potrebné obrúsiť, aby vznikol šperk. Nesnaž sa ukladať kamene do radu ako vojakov, lebo takto to neuvidíš nikde v prírode.

Veľa akvaristov má tendenciu presvetľovať svoje akváriá. Nebuď ako iný akvarista. Pridaj do akvária tieň. Pôsobí to upokojujúco pre ryby a vytvára kontrast. Niektorí profesionáli majú až do 60% tmavých miest vo svojom layoute. Tma a tiene podnecujú predstavivosť. Dokážete dlhšie upútať oko diváka a navyše môžete skryť niektoré nedokonalosti.

V roku 2020 vyhral Siak Wee Yeo najväčšiu aquascapingovú súťaž práve s týmto vizuálom. Koľko je tam tmavých miest?

tiene-v-akvariu

Zdroj: Adana.co.jp | Siek Wee Yeo

Tmavé miesta ti poskytujú príležitosť rozšíriť diverzitu rastlín o tie, ktoré nepotrebujú priame svetlo ako napr. anubiasy, cryptocoriny, machy, či bucephalandry. Viac rastlín, viac prirodzenosti. Ani v lese nerastie len smrek. Nájdeš v ňom machy, lišajníky, čučoriedky, náletové dreviny, trávy.... zabudni na monokultúru.

A čo na dno?

Na trhu je dostatok kvalitných substrátov s výživnou hodnotou pre rastlinky. Ak sa chceš plnohodnotne venovať aquascapingu, nevyhneš sa mu ani ty. S väčšinou sa dobre pracuje aj pri vytváraní svahov, neukladá sa a tým pádom nevzniká napr. metán. Rastlinky sa do neho dobre zakoreňujú a majú prirodzenú farbu. Štrk ale nie je potrebné hneď odpisovať. Detaily niektorých krásnych layoutov by sa bez neho nezaobišli – aj keď plnia skôr okrasnú funkciu.

Piesok je tiež dôležitý pre aquascaping, ale opäť je skôr na dekoráciu, akoby mal nejaký funkčný význam. Pomocou piesku sa tvoria rôzne cestičky alebo sa vysype ku prednému sklu, čím sa vytvorí prvá vrstva layoutu. Navyše – skvele kontrastuje so zelenou farbou rastlín a s tieňmi, prípadne kameňmi v nádrži.

Okrem dekoratívneho významu podložia je podstatné myslieť aj na vyživovanie rastlín a poskytnutie kvalitného základu pre ich korene. V aquascape sa používajú aj 3 vrstvy rôznych podloží napr: ADA Power sand, Amazonia a na vrch piesok.

 

Súvisiace články:

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!

Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články

najlepsia-akvaristika-2022

SHOPROKU2021

Predajňa v Žiline

Na predajni je možný osobný nákup, alebo po dohode vyzdvihnutie objednávok urobených vopred cez eshop.

Pondelok - Nedeľa: 09:00 - 19:00 
NOVÝ VJAZD Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC
P. O. Hviezdoslava 50C, (PARK PROSPERITY), Žilina, 0944 732 723

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk