UPOZORNENIE: NOVÝ VJAZD K PREDAJNI V ŽILINE JE Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC INFO
Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
19.04.2023
NOVÉ BOJOVNICE V PONUKE
Do ponuky sme zaradili nové tipy vzácnych bojovníc: ALIEN BLUE-GREEN-GRAY ALIEN COOPER IMBELLIS RED TAIL Máme samčeky a aj samičky, ľahko si... čítať celé
19.04.2023
UPOZORNENIE O VJAZDE DO AREÁLU
Pôvodný vjazd z ulice P. O. Hviezdoslava JE UZAVRETÝ PRE CHODCOV AJ AUTÁ!!! Dostať k nám sa môžeš z parkoviska Hypertesca ideálne peši pre práve prebi... čítať celé
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁTENIE BOXU
Vyhraj kvalitné akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnote 129 € aj s dopravou zdarma! Do súťaže sa môžeš zapojiť jednoducho. Ak sme ti už niekedy posie... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

  1. Úvod
  2. SPRIEVODCA
  3. Aquascaping
  4. Údržba Aquascape akvária
Údržba aquascape akvária a úprava vody

Spustením aquascape akvária sa začína zaujímavá a z časti aj náročná cesta za dokonalosťou a stabilitou. Pre takéto akvária platia rovnaké princípy ako pre bežné akváriá, len náročnosť a nutnosť dodržiavania týchto princípov je oveľa dôležitejšia.

Prvotné nestabilné obdobie so sebou môže priniesť zákaly, riasy, či iné problémy. Ak sa však budeš držať základných rád a postupov, môžeš sa problémom vyhnúť. Niektoré parametre vody môžu pri zábehu výrazne kolísať a stabilizovať výkyvy môžeš hlavne úpravou hnojenia, svietenia,  alebo výmenou vody.

Pravidelne vymieňaj vodu

vymena-a-uprava-vody-v-akvariu

Základné pravidlo znie – nepodceňuj výmenu vody. Jeden z guru aquascapingu Josh Sim mení vodu vo svojich akváriách každý deň. Čítaš správne.  Skrátka, výmena vody aspoň 30 % týždenne je povinná jazda pri aquascapingu. Ak pravidelne hnojíš tekutými hnojivami, pridávaš CO2, či máš výkonné svetlo, kľudne stiahni aj polovicu objemu.

Prebytok hnojiva totiž môže spustiť proces tvorby rias a to nechceš. Pokiaľ vodu raz do týždňa resetneš, hnojíš podľa odporúčaní a svojich pozorovaní, tak ti riasa nehrozí. Jemný povlak riasy inak nie je škodu. Akvárium pokryté náznakom riasy vyzerá prirodzenejšie, ako absolútne sterilné akvárium bez jediného náznaku povlaku.

Úprava vody pre Aquascape akvárium

Väčšine rastlín vyhovuje viac mäkšia voda s nižším pH, preto je ideálne používať osmotickú vodu (prefiltrovanú cez osmózu), ktorú treba upraviť pomocou minerálov na požadované parametre. Vhodným minerálnym prípravkom pre tento účel je napríklad Seachem Equilibrium. Návod nájdeš pri tomto prípravku priložený. Prípravok rozmiešaš v osmotickej vode mimo akvária. Kontrolovať je potrebné minimálne celkovú tvrdosť GH, ktorá by nemala prekročiť 6 stupňov. 

Dodržuj dávkovanie hnojív

davkovanie-hnojiv-pre-aquascape

Rastlinky ako kryptokoryny, či echinodory prijímajú väčšinu živín zo substrátu, preto je potrebné mať kvalitný substrát. Samozrejme, aj ostatné rastliny prijímajú živiny koreňovým systémom, mnohé si ale pomáhajú živinami z vody. Na trhu je dostatok kvalitných tekutých hnojív, ktoré pomôžu rastlinám prosperovať.  

Dodržuj dávkovanie hnojív, lebo prebytok alebo nedostatok živín spôsobí chradnutie rastlín alebo zamorenie akvária riasami. Uvedom si, že dávkovanie je odporúčané na istý objem vody ( napr. jedno víčko na 50l vody ). Množstvo kameňov a koreňov znižuje „čistý“ objem nádrže, takže tomu prispôsob aj hnojenie.

Aj ten najlepší substrát sa časom vyčerpá. Záleží to od viacerých faktorov ako množstvo rastlín, tvrdosť vody a podobne.

Svetlo len v rozumnej miere

Je lákavé pozerať do akvária ráno, na obed aj večer. Ideálne, ak je pekne nasvietené. Celková doba svietenia by ale nemala prekročiť 8 hodín denne. Je možné a dokonca mnohými odporúčané, rozdeliť svietenie na dva 4-hodinové intervaly s prestávkou 60-120 minút.

Ak si si zakúpil silné svetlo, nastav silu svietenia na začiatku na 60-70% výkonu ( ak to svetlo umožňuje ). Pozorne sleduj zmeny v akváriu. Ak sa nič nedeje, môžeš pridať na intenzite. Zmeny ale rob pomaly a postupne.

Vyhýbaj sa veľkým zásahom

V prvých týždňoch je akvárium náchylné, pretože sa v ňom len vytvára mikroživot vo filtri, či pôde. Akýkoľvek väčší zásah by ťa mohol posunúť o týždne späť. A to sa netýka len  vody, hnojenia, filtrácia, či zariadenia akvária, ale aj svietenia. Nerob veľké prestavby layoutu, masívne presádzanie rastlín, či narúšanie substrátu. Ak máš dobrú filtráciu a pravidelne vymieňaš vodu, máš napoly vyhrané.

V akváriu všetko so všetkým súvisí. Napríklad čím budeš mať akvárium viac zarastené a pridáš na osvetlení, tým viac hnojiva rastliny potrebujú. Počas svietenia rastliny čerpajú z vody živiny. Takže viac svietenia = viac hnojív.  Ak naopak obmedzíš svietenie, musíš obmedziť aj dávky hnojív.

Dôležité je aj strihanie rastlín. Niektoré rastú rýchlejšie, iné pomalšie. Aby pomaly rastúce rastliny neboli zatienené, alebo vytlačené rýchlorastúcimi, musíš rastliny strihať. Aj tu buď však rozvážny. Nemôžeš zostrihať rastliny surovo do polovice. Tak sa ich rast zastaví, prestanú prijímať živiny, tým sa zvýši koncentrácia živín vo vode a môže rýchlo dôjsť k bujneniu rias. Takže strihanie musí byť pravidelné a primerané.

Po prvých týždňoch najprv zvoľ menší počet rýb, aby sa nestalo, že ho prerybníš. Kŕmenie by malo byť striedme, respektíve optimálne, aby nedochádzalo k usadzovaniu zvyškov krmív na dne.

Rada na záver

Ak zvládneš počiatočné problémy s riasami, hodnotami vody, či nastavením svietenia a množstva CO2, tak si na dobrej ceste akvárium udržiavať pomerne jednoducho. Dôležité pri starostlivosti o akvárium je pravidelnosť. Urči si deň, kedy budeš meniť vodu, kedy pridáš hnojivo, či striháš rastlinky. Potom minimalizuješ riziko, že sa ti akvárium vymkne spod kontroly a budeš si môcť naplno vychutnávať svoje aquascaperské majstrovské dielo.

 

Súvisiace články:

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!

Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články

najlepsia-akvaristika-2022

SHOPROKU2021

Predajňa v Žiline

Na predajni je možný osobný nákup, alebo po dohode vyzdvihnutie objednávok urobených vopred cez eshop.

Pondelok - Nedeľa: 09:00 - 19:00 
NOVÝ VJAZD Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC
P. O. Hviezdoslava 50C, (PARK PROSPERITY), Žilina, 0944 732 723

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk