Novinky
07.08.2020
VEĽKÝ LETNÝ VÝPREDAJ
  Výpredaj sa už žiaľ skončil v zľave však ešte nájdeš niektoré druhy živočíchov a dopredávame aj zásoby rastlín. čítať celé
06.08.2020
Pozastavenie vybavovania objednávok
Z dôvodu sťahovania prevádzky na novú adresu P. O. Hviezdoslava 56, Žilina (Park prosperity) bude POZASTAVENÉ ODOSIELANIE OBJEDNÁVOK A OSOBNÉ ODBERY ... čítať celé
24.07.2020
Hľadáš prácu v akvaristike?
Momentálne do našich nových priestorov priamo v Žiline hľadáme posily na pozíciu: expedient/chovateľ     čítať celé
Zobraziť všetky novinky

vernostný program

Pred kúpou krevetiek alebo aj iných živočíchov do akvária treba zvážiť vhodnosť prostredia, kombináciu druhov a počet jedincov. Pri výbere kreviet by si mal určite poznať a zvážiť tieto základné zásady.

VÝBER VHODNÝCH DRUHOV A POČTOV KREVIET

Ak jednotlivé druhy kreviet ešte nepoznáš, odporúčame ti určite najprv prečítať náš článok o druhoch kreviet. Pomôže ti získať základný prehľad o druhoch a ich hlavných vlastnostiach. Vplyv na vhodný výber kreviet má predovšetkým:

VEĽKOSŤ AKVÁRIA

Do akvárií pod 50 l sú vhodnejšie trpasličie krevety, čiže Neocaridiny alebo Caridiny. Filtrujúce krevety len v malých počtoch. Ak kúpu akvária ešte len zvažuješ 50 litrov je odporúčaná minimálna hranica pre to, aby boli životné podmienky pre živočíchy stabilné. V akváriách menších ako 50 l môžeš chovať samozrejme v závislosti od veľkosti niekoľko desiatok a po rozmnožení až pár stoviek krevetiek. Ide o menšie tvory a ak je prostredie v akváriu členité, krevetky sa v ňom stratia. Odporúčaný počet kreviet na začiatok je 10 – 20. Do 50 litrového akvária je možné umiestniť 1-2 filtrujúce krevety.

Pri dlhoramenných by pri takom malom objeme počet nemal presiahnuť 3. Muselo by v ňom však byť dostatok úkrytov a nekombinovať ich s inými krevetami, alebo rybami. Treba však myslieť na to, že ak sa rozmnožia a mladé odrastú, nebudeš ich môcť nechať spolu v tak malej nádrži.Pri väčších objemoch to je už jednoduchšie a môžeš kombinovať viac druhov, ktoré sa nebudú medzi sebou krížiť a taktiež väčšie počty.

Pri objemoch nad 100 l môžeš začať kombinovať viac druhov a väčšie počty. Nasadiť môžeš napríklad 20 Neocaridín ideálne jednej farby, aby bolo vyfarbenie ďalších generácií stálejšie, 10 Amano kreviet, Pinokiá 10 -20 ks, 5 a viac filtrujúcich kreviet. Každý z týchto druhov sa chová inak a akvárium bude pestrejšie na pozorovanie. V 250 l a viac môžu tieto všetky krevety spolunažívať súčasne aj s Macrobrachiami - dlhoramennými krevetami, ktoré dorastajú do impozatnej veľkosti 8-12 cm.    

VLASTNOSTI VODY V AKVÁRIU

Pri výbere kreviet by si mal myslieť aj na vlastnosti vody, v ktorej budú krevety žiť. Ak máš tvrdú vodu a neplánuješ kupovať reverznú osmózu, alebo z iného zdroja získavať mäkkú vodu, o náročnejších Crystalkách, Caridinách, Tigroch, či nebodaj Taiwanoch, Kardinálkach alebo Sulavézkach neuvažuj. Bežná tvrdá voda bez nutnosti úprav vyhovuje hlavne nenáročným Neocaridinám, Japonikám (Amano), Pinokiám, alebo Macrobrachiám. Ak budeš používať vodu z kohútika, urob si najprv jednoduchý test s papierovým testerom, ktorý ti určí pH, celkovú tvrdosť GH, uhličitanovú tvrdosť KH, obsah dusytanov a dusyčnanov.

Pri každom druhu kreviet v eshope nájdeš, aké podmienky im vyhovujú. Ak si začiatočník, vyskúšaj si najprv chov nenáročnejších druhov.  Ak si skúsenejší chovateľ, moje rady pre výber kreviet by si potrebovať nemal. Osobne som začínal s Neocaridinami. Sú naozaj odolné a zvládnu aj nejedno tvoje pochybenie. Sú dobrou voľbou aj ak chceš ozvláštniť akvárium pre deti.

dlhoramenne-krevety-macrobrachium-dayanum

POČET KREVIET V AKVÁRIU

Čo sa týka počtov živočíchov, pri trpasličích krevetách neplatí odveké pravidlo, že na 1 cm živočícha by mal pripadať 1 liter vody. Krevety nie sú extra náročné na priestor a objem. Naopak, akvárium ani vo väčšom množstve nijako nezaťažujú. Ak hovoríme o druhoch dorastajúcich do 2,5 - 3 cm, v 25 litrovom akváriu môže po namnožení bez problémov žiť 50 a viac jedincov, v 50 litrovom 100 a viac a nad 100 litrov ich môžu byť stovky. A to platí aj keď žijú v akváriu s inými krevetami, rybami, ráčikmi či rakmi.

PRÍKLADY

Ak ti vyššie uvedené inštrukcie nepomohli, tu sú konkrétnejšie príklady kombinácií druhov a počtov:

  • Ak chceš chovať len Neocaridiny a máš akvárium s objemom 10 - 20 litrov a viac je ideálne začať s 10 - 20 jedincami. Môžeš využiť akciové balíčky so zľavou 5 - 10 %.
  • Aj v malých akváriách 20 - 50 litrov môžeš nakombinovať v závislosti od objemu viac druhov krevetiek. Napríklad 10-20 ks Neocaridin 2-5 ks krevety Caridina Japonica, 5-10 kreviet Pinokio, prípadne iný mierumilovný druh. Ak používaš mäkkú vodu, alebo upravenú vodu z osmózy, môžeš aj Crystalky. Odporúčam však v takom prípade si o ich chove čo to prečítať, keďže sú náročnejšie. Pri 35 - 50 litroch môžeš chovať už aj pár filtrujúcich kreviet.  
  • V objeme 50 - 100 litrov môžeš nakombinovať v závislosti od objemu viac druhov krevetiek. Napríklad 10-20 ks Neocaridin 5-10 ks krevety Caridina Japonica, 10 - 20 kreviet Pinokio, prípadne iný mierumilovný druh. Ak používaš mäkkú vodu, alebo upravenú vodu z osmózy, môžeš aj Crystalky. Odporúčam však v takom prípade si o ich chove čo to prečítať, keďže sú náročnejšie. Filtrujúce krevety môžu byť v počte 5 -10 ks.
  • Do akvárií nad 100 litrov môžeš k týmto kombináciám pridať už aj dlhoramenné krevety Macrobrachium dayanum, ktoré nie sú až také dravé ako asperulum. Ak by som zakladal 100 - 200 litrové akvárium a bolo by dostatočne členité a zarastené rastlinami, určite by som si tam dal: 20 ks Neocaridín (chov sa tak pekne naštartuje), 10 ks Japoník (Amano) a 5 ks Macrobrachium dayanum. 
  • Vo veľkých akváriách je to už len na tvojej predstavivosti ;-) 

Ak chceš krevety kombinovať v akváriu zároveň aj s rybami, odporúčame ti prečítať si ďalší článok s touto témou. 

 

PONUKA KREVIET

Autor: Ondrej Svoboda

Páčil sa ti tento článok? Daj nám like. Ak by si doň niečo doplnil, alebo ho pozmenil napíš nám na info@shrimp.sk O krevetkách a ich druhoch, chove, či rozmnožovaní sa snažíme zhromaždiť čo najviac informácií, no prispieť môžeš aj ty, je to jednoduché. Prečítaj si viac o tom, ako sa stať naším blogerom.

 

 
 
Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!
Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články
» Staň sa blogerom

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2020 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk
 
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.