UPOZORNENIE: NOVÝ VJAZD K PREDAJNI V ŽILINE JE Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC INFO
Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
19.04.2023
NOVÉ BOJOVNICE V PONUKE
Do ponuky sme zaradili nové tipy vzácnych bojovníc: ALIEN BLUE-GREEN-GRAY ALIEN COOPER IMBELLIS RED TAIL Máme samčeky a aj samičky, ľahko si... čítať celé
19.04.2023
UPOZORNENIE O VJAZDE DO AREÁLU
Pôvodný vjazd z ulice P. O. Hviezdoslava JE UZAVRETÝ PRE CHODCOV AJ AUTÁ!!! Dostať k nám sa môžeš z parkoviska Hypertesca ideálne peši pre práve prebi... čítať celé
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁTENIE BOXU
Vyhraj kvalitné akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnote 129 € aj s dopravou zdarma! Do súťaže sa môžeš zapojiť jednoducho. Ak sme ti už niekedy posie... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

  1. Úvod
  2. SPRIEVODCA
  3. Krevetky
  4. Aký druh si vybrať

Pred kúpou krevetiek alebo aj iných živočíchov do akvária treba zvážiť vhodnosť prostredia, kombináciu druhov a počet jedincov. Pri výbere kreviet by si mal určite poznať a zvážiť tieto základné zásady:

VÝBER VHODNÝCH DRUHOV A POČTOV KREVIET

Ak jednotlivé druhy kreviet ešte nepoznáš, odporúčame ti určite najprv prečítať náš článok o druhoch kreviet. Pomôže ti získať základný prehľad o druhoch a ich hlavných vlastnostiach. Vplyv na vhodný výber kreviet má predovšetkým:

VEĽKOSŤ AKVÁRIA

Do akvárií pod 50 l sú vhodnejšie trpasličie krevety, čiže Neocaridiny alebo Caridiny. Filtrujúce krevety len v malých počtoch. Ak kúpu akvária ešte len zvažuješ, 50 litrov je odporúčaná minimálna hranica pre to, aby boli životné podmienky pre živočíchy stabilné. V akváriách menších ako 50 l môžeš chovať, samozrejme v závislosti od veľkosti niekoľko desiatok a po rozmnožení až pár stoviek krevetiek. Ide o menšie tvory a ak je prostredie v akváriu členité, krevetky sa v ňom stratia. Odporúčaný počet kreviet na začiatok je 10–20. Do 50litrového akvária je možné umiestniť 12 filtrujúce krevety.

Pri dlhoramenných by pri takom malom objeme počet nemal presiahnuť 3. Muselo by v ňom však byť dostatok úkrytov a nekombinovať ich s inými krevetami alebo rybami. Treba však myslieť na to, že ak sa rozmnožia a mladé odrastú, nebudeš ich môcť nechať spolu v tak malej nádrži.Pri väčších objemoch to je už jednoduchšie a môžeš kombinovať viac druhov, ktoré sa nebudú medzi sebou krížiť a taktiež väčšie počty.

Pri objemoch nad 100 l môžeš začať kombinovať viac druhov a väčšie počty. Nasadiť môžeš napríklad 20 Neocaridín ideálne jednej farby, aby bolo vyfarbenie ďalších generácií stálejšie, 10 Amano kreviet, Pinokiá 1020 ks, 5 a viac filtrujúcich kreviet. Každý z týchto druhov sa chová inak a akvárium bude pestrejšie na pozorovanie. V 250 l a viac môžu tieto všetky krevety spolunažívať súčasne aj s Macrobrachiami - dlhoramennými krevetami, ktoré dorastajú do impozatnej veľkosti 812 cm.    

VLASTNOSTI VODY V AKVÁRIU

Pri výbere kreviet by si mal myslieť aj na vlastnosti vody, v ktorej budú krevety žiť. Ak máš tvrdú vodu a neplánuješ kupovať reverznú osmózu, alebo z iného zdroja získavať mäkkú vodu, o náročnejších Caridinách, Crystalkách, Tigroch, či nebodaj Taiwanoch, Kardinálkach alebo Sulavézkach neuvažuj. Bežná tvrdá voda bez nutnosti úprav vyhovuje hlavne nenáročným Neocaridinám, Japonikám (Amano), Pinokiám, alebo Macrobrachiám. Ak budeš používať vodu z kohútika, urob si najprv jednoduchý test s papierovým testerom, ktorý ti určí pH, celkovú tvrdosť GH, uhličitanovú tvrdosť KH, obsah dusitanov a dusičnanov.

Pri každom druhu kreviet v e-shope nájdeš, aké podmienky im vyhovujú. Ak si začiatočník, vyskúšaj si najprv chov nenáročnejších druhov.  Ak si skúsenejší chovateľ, moje rady pre výber kreviet by si potrebovať nemal. Osobne som začínal s Neocaridinami. Sú naozaj odolné a zvládnu aj nejedno tvoje pochybenie. Sú dobrou voľbou aj ak chceš ozvláštniť akvárium pre deti.

dlhoramenne-krevety-macrobrachium-dayanum

POČET KREVIET V AKVÁRIU

Čo sa týka počtov živočíchov, pri trpasličích krevetách neplatí odveké pravidlo, že na 1 cm živočícha by mal pripadať 1 liter vody. Krevety nie sú extra náročné na priestor a objem. Naopak, akvárium ani vo väčšom množstve nijako nezaťažujú. Ak hovoríme o druhoch dorastajúcich do 2,53 cm, v 25litrovom akváriu môže po namnožení bez problémov žiť 50 a viac jedincov, v 50litrovom 100 a viac a nad 100 litrov ich môžu byť stovky. A to platí, aj keď žijú v akváriu s inými krevetami, rybami, ráčikmi či rakmi.

PRÍKLADY

Ak ti vyššie uvedené inštrukcie nepomohli, tu sú konkrétnejšie príklady kombinácií druhov a počtov:

  • Ak chceš chovať len Neocaridiny a máš akvárium s objemom 1020 litrov a viac, je ideálne začať s 1020 jedincami. Môžeš využiť akciové balíčky so zľavou 510 %.
  • Aj v malých akváriách 2050 litrov môžeš nakombinovať, v závislosti od objemu viac druhov krevetiek. Napríklad 1020 ks Neocaridin, 25 ks krevety Caridina Japonica, 510 kreviet Pinokio, prípadne iný mierumilovný druh. Ak používaš mäkkú vodu, alebo upravenú vodu z osmózy, môžeš aj Crystalky. Odporúčam však v takom prípade si o ich chove čo to prečítať, keďže sú náročnejšie. Pri 3550 litroch môžeš chovať už aj pár filtrujúcich kreviet.  
  • V objeme 50100 litrov môžeš nakombinovať, v závislosti od objemu viac druhov krevetiek. Napríklad 1020 ks Neocaridin, 510 ks krevety Caridina Japonica, 1020 kreviet Pinokio, prípadne iný mierumilovný druh. Ak používaš mäkkú vodu, alebo upravenú vodu z osmózy, môžeš aj Crystalky. Odporúčam však v takom prípade si o ich chove čo to prečítať, keďže sú náročnejšie. Filtrujúce krevety môžu byť v počte 510 ks.
  • Do akvárií nad 100 litrov môžeš k týmto kombináciám pridať už aj dlhoramenné krevetyMacrobrachium dayanum, ktoré nie sú až také dravé ako asperulum. Ak by som zakladal 100200litrové akvárium a bolo by dostatočne členité a zarastené rastlinami, určite by som si tam dal: 20 ks Neocaridín (chov sa tak pekne naštartuje), 10 ks Japoník (Amano) a 5 ks Macrobrachium dayanum
  • Vo veľkých akváriách je to už len na tvojej predstavivosti ;-) 

Ak chceš krevety kombinovať v akváriu zároveň aj s rybami, odporúčame ti prečítať si ďalší článok s touto témou

 

PONUKA KREVIET

Autor: Ondrej Svoboda

Páčil sa ti tento článok? Daj nám like. Ak by si doň niečo doplnil alebo ho pozmenil, napíš nám na info@shrimp.sk O krevetkách a ich druhoch, chove či rozmnožovaní sa snažíme zhromaždiť čo najviac informácií.

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!

Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články

najlepsia-akvaristika-2022

SHOPROKU2021

Predajňa v Žiline

Na predajni je možný osobný nákup, alebo po dohode vyzdvihnutie objednávok urobených vopred cez eshop.

Pondelok - Nedeľa: 09:00 - 19:00 
NOVÝ VJAZD Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC
P. O. Hviezdoslava 50C, (PARK PROSPERITY), Žilina, 0944 732 723

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk