Hnojivá pre akváriové rastliny
V našom e-shope si môžeš kúpiť hnojivá, ktoré podporujú rast a vitalitu akváriových rastlín. Okrem CO2 sa najčastejšie používajú tekuté hnojivá. Existujú však aj sypké hnojivá, alebo hnojivá v podobe tabliet či guličiek.
Pred výberom správneho hnojiva ti pomôžu nielen informácie na jednotlivých produktových stránkach, ale aj všeobecné informácie o hnojivách pre akváriové rastliny.
Všeobecné informácie o hnojivách
Zložky hnojív delíme na makroprvky a mikroprvky. Makroprvky zahŕňajú dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Akváriové rastliny ich potrebujú veľké množstvo. Dusičnany a fosfor sa môže nachádzať aj v krmivách, alebo aj v samotnej vode. Baktérie v akváriu tiež produkujú dusičnany z exkrementov živočíchov. V akváriách s menšou osádkou živočíchov, alebo v novozaložených akváriách preto môže byť nedostatok dusičnanov. Vtedy sa môžu dopĺňať vhodným tekutým hnojivom.
Mikroprvky zahŕňajú všetky stopové prvky, ktoré rastliny potrebujú, najmä železo. Pre dobrú farbu listov a jasne zelenú alebo červenú potrebujú akváriové rastliny železo a ďalšie mikroživiny, ako je bór, mangán, molybdén, meď a mnoho ďalších. Pri používaní hnojív treba byť však opatrný, pretože môžu uškodiť niektorým živočíchom. Slimáky sú dosť citlivé na meď. Krevetky sú odolnejšie, no v niektorých prípadoch (prípadne kombináciou viacerých prípravkov) môže dôjsť k zastaveniu rozmnožovania a dokonca až k úhynu.
Podľa prevládajúcich zložiek sa tekuté hnojivá rozdeľujú na dusičnanové hnojivá, fosforečné hnojivá a draselné hnojivá, ale tiež hotové zmesi hnojív, v ktorých sú živiny už zmiešané vo vyváženej forme. Tieto zmesi sú vhodné pre väčšinu štandardných vysadených akvárií. Jednoducho sa pridávajú do vody a rastliny ich zachytávajú listami a niekedy aj koreňmi. Existujú aj špeciálne, komplexné tekuté hnojivá pre veľmi náročné rastliny. Tekuté hnojivá podporujú rast všetkých rastlín, ale aj rias. Preto je potrebné nájsť rovnováhu v dávkovaní hnojív, intenzite a dobe svietenia, aby sa riasy nerozbujneli.
Okrem tekutých hnojív, ktoré sa dávkujú do vody, sa na zásobovanie rastlín živinami môžu použiť aj dlhodobé hnojivá vo forme podkladových substrátov, tabliet a guľôčok. Výhodou pevných hnojív je pomalé uvoľňovanie živín. Pinzetou ich môžeš umiestniť priamo ku koreňom rastlín. Nedostávajú sa v takej miere do vody a úžitok z nich majú len koreniace rastliny a nie riasy.