UPOZORNENIE: NOVÝ VJAZD K PREDAJNI V ŽILINE JE Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC INFO
Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
19.04.2023
NOVÉ BOJOVNICE V PONUKE
Do ponuky sme zaradili nové tipy vzácnych bojovníc: ALIEN BLUE-GREEN-GRAY ALIEN COOPER IMBELLIS RED TAIL Máme samčeky a aj samičky, ľahko si... čítať celé
19.04.2023
UPOZORNENIE O VJAZDE DO AREÁLU
Pôvodný vjazd z ulice P. O. Hviezdoslava JE UZAVRETÝ PRE CHODCOV AJ AUTÁ!!! Dostať k nám sa môžeš z parkoviska Hypertesca ideálne peši pre práve prebi... čítať celé
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁTENIE BOXU
Vyhraj kvalitné akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnote 129 € aj s dopravou zdarma! Do súťaže sa môžeš zapojiť jednoducho. Ak sme ti už niekedy posie... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

Ako sa zbaviť rias v akváriu?

Ako sa zbaviť rias

Každý akvarista sa skôr či neskôr stretne s riasou vo svojom akváriu. Tento článok ti poradí, ako riasam predchádzať, aké riasy poznáme a ako ich účinne likvidovať a držať pod kontrolou.

V prosperujúcom akváriu, v ktorom sa darí rastlinám, sa nedarí riasam. Riasy sa však nachádzajú v každom akváriu. Aj v tých najudržiavanejších sa vždy nejaké nájdu. Správna údržba, vhodné podmienky a starostlivosť o akvárium však zabezpečia, aby riasy nebujneli.

 

Čo prispieva k tvorbe rias?

  • Filtrácia – pri zakladaní akvária je dôležité zvoliť vhodnú a dostatočnú filtráciu. Pri nevhodnej filtrácií dochádza k zvyšovaniu škodlivín vo vode, ktoré sú živnou pôdou pre riasy a ich nekontrolovateľný rast.

  • Osádka živočíchov – akvárium by nemalo byť „prerybnené“. Veľké množstvo výkalov rýb takisto napomáha k bujneniu rias. Vhodná kombinácia s krevetami a slimákmi môže tvorbe rias predchádzať.

  • Nevhodné zariadenie akvária – použitie nevhodného substrátu (dna akvária), vody s nevhodnými parametrami pre nároky jednotlivých živočíchov, nevhodné druhy a množstvo rastlín.

  • Nedostatočná výmena vody – pravidelná čiastočná výmeny vody je nenahraditeľným nástrojom proti rastu rias. Odstránia sa ňou prebytočné živiny a časť spór rias, ktoré pri ich premnožení môžu spôsobiť ich nadmerný rast.

  • Osvetlenie – výber vhodného osvetlenia, jeho dĺžka a intenzita sú základným faktorom zvládnutia rastu rias v tvojom akváriu. Pri novo založenom akváriu treba začať s kratšou dobou a intenzitou svietenia a postupne pozvoľna pridávať. Dlhá doba svietenia a silná intenzita osvetlenia pri novozaloženom akváriu spôsobuje rýchlu tvorbu rias.

Druhy vodných rias a ako proti ním bojovať

zelená riasa

Zelené riasy v akváriu

Väčšinou sa jedná o zelené vláknité riasy, ktoré môžu byť pre akvárium pohromou. Odčerpávajú z vody živiny dôležité pre rast rastlín. Zabraňujú svetlu, aby sa k rastlinám dostalo a rastliny hynú. Najčastejšou príčinou je nedostatok CO2 vo vode.

Ako sa zbaviť zelených rias?

Zníž intenzitu a dobu svietenia. Výborným pomocníkom je aj tekuté CO2. Problémom môže byť aj nedostatočná filtrácia a takzvané „mŕtve zóny“ v akváriu, kde nie je žiadna cirkulácia vody. Kreveta Amano (Caridina japonika) je výborným pomocníkom na zvládnutie tejto riasy. Záleží od množstva riasy, objemu akvária a veľkosti kreviet, no 3–5 kreviet na 50 litrov určite pomôže.

Sinice - modrá riasa

Sinice (modrá riasa) v akváriu

Sinice tvoria modro-zelený mäkký a mazľavý povlak. Ich vznik spôsobujú baktérie. Darí sa im v akváriách s predimenzovaným osvetlením.

Ako sa zbaviť siníc?

Sinice môžeš odstrániť ručne pri výmene vody, ale nezabudni vyčistiť aj filter. Predídeš im pravidelnou údržbou akvária a obmedzením, respektíve správnym kŕmením živočíchov. Akvárium je nutné na niekoľko dní dokonale zatemniť a potom vymeniť minimálne 50 % vody. Potom je nízka pravdepodobnosť, že sa sinice znovu vytvoria. Sinice chutia takmer všetkým druhom slimákov. A existuje mnoho druhov, ktoré sa v sladkej vode nemnožia. Zastaralý názor, že slimákov sa treba zbaviť, je omyl. Naopak, ak si zvolíš vhodné druhy a ich počty, pomôžu ti bez námahy udržať akvárium oveľa čistejšie.

štetinkové čierne riasy v akváriu

Štetinkové čierne riasy v akváriu

Štetinkové riasy milujú silný prúd vody. Vysoká intenzita svetla, nedostatočná údržba, prehnané kŕmenie a nedostatok CO2 sú spúšťačmi ich rastu. Vyskytujú sa hlavne na okrajoch pomaly rastúcich rastlín, ako anubias, bucephalandra alebo na dekoráciách v akváriu.

Ako sa zbaviť štetinkových rias?

Efektívne ju odstrániš tekutým uhlíkom a jeho aplikáciou striekačkou priamo na riasu, alebo pridávaním tekutého CO2 do vody. Výborným pomocníkom je rybka Crossocheilus siamensis, avšak je potrebné si zaobstarať čo najmladšie jedince a na pár dní prestať kŕmiť.

hnedé riasy v akváriu

Hnedé riasy v akváriu

Hnedé riasy sú najčastejšie pri novozaložených akváriách. Tvoria sa na skle, rastlinách, dekoráciách a na dne (substráte). Príčinou sú nízke hodnoty dusíka a vysoké hodnoty fosfátov vo vode. Pri dlhšie fungujúcich nádržiach sa vyskytne pri zvýšení intenzity osvetlenia a nedostatočnej údržbe akvária.

Ako sa zbaviť hnedých rias?

Odstrániš ich ručne (magnetickou stierkou, hubkou) s následným odsatím a odkalením akvária. Pomôže tiež, ak novozaložené akvárium osadíš rýchlorastúcimi rastlinami (napr. pistia, egeria densa, ceryptophyllum), ktoré rýchlo z vody odčerpajú prebytočné živiny. Alebo sa opäť môžeš spoľahnúť na zaručených pomocníkov – slimákov druhu Neritina, Clithon alebo iné.

Zelený zákal

Zelený zákal vody v akváriu

Zelený zákal vody spôsobujú jednobunkové riasy. Vzniká hlavne pri zanedbaní údržby, prekrmovaní, alebo nedostatočnej filtrácii vody.

Ako vyriešiť zelený zákal?

Obmedz kŕmenie, zvýš výkon filtrácie, zníž intenzitu a dobu svietenia, prípadne osvetlenie úplne vypni a akvárium zatemni. Dbaj na pravidelnú údržbu akvária. Riasu s istotou odstráni UV lampa.

Staghorn čierna vláknitá riasa

Staghorn – čierna vláknitá riasa

Táto riasa má rada nadmerné osvetlenie. Je podobná zelenej vláknitej riase, ale vlákna sú šedo-zelené až čierne.

Ako odstrániť čiernu vláknitú riasu?

Riasu môžeš odstrániť ručne alebo použiť prípravok na báze tekutého uhlíka. Samozrejme nezabudni na pravidelnú údržbu akvária. Zo živočíchov na ňu pomáha aj kreveta Amano - Caridina Japonica.

 

Autor: Ondrej Svoboda

Páčil sa ti tento článok? Daj nám like. Ak by si doň niečo doplnil alebo ho pozmenil, napíš nám na info@shrimp.sk. Užitočné rady týkajúce sa akvaristiky a podobných oblastí sa vždy hodia. Pošli nám tie svoje a pomôžeš tak ostatným. 

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!

Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články

najlepsia-akvaristika-2022

SHOPROKU2021

Predajňa v Žiline

Na predajni je možný osobný nákup, alebo po dohode vyzdvihnutie objednávok urobených vopred cez eshop.

Pondelok - Nedeľa: 09:00 - 19:00 
NOVÝ VJAZD Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC
P. O. Hviezdoslava 50C, (PARK PROSPERITY), Žilina, 0944 732 723

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk