- Úvod
- SPRIEVODCA
- Príklady akvárií, terárií
- Príklady akvárií
- Dennerle Nano Cube 60 l
Viktor je začiatočník, rybky zbožňuje a vždy sníval o tom, že si raz založí morské akvárium s klaunami. Ako vraví: "je treba niekde začať" a poslal nám užitočné typy, ako si založiť 60l Nano akvárium, z ktorého sa doma vytešuje.
Dennerle Nano Cube 60 l
Názov nádrže: Dennerle Nano Cube 60 l
Rozmery (šírka × hĺbka × výška v cm): 38 × 38 × 43
Objem: 60 l
Doba od založenia nádrže: 1 týždeň (začal som suchým štartom, po cca 2 týždňoch som akvárium napustil)
Náročnosť údržby: pravidelne denne mením vodu
Použitá technika: filter Oase FiltoSmart 100 Thermo, svetlo Sinkor LED RBW, CO2 - set Tropica Nano System
Zariadenie: substráty – Tropica zásobný substrát, aquarium soil, aquarium soil powder. Kamene Dragon Stone.
Parametre vody: pH 6,8; KH 5
POUŽITÉ RASTLINY
In vitro rastlinky - Eleocharis Mini, Gratiola Viscidula, Helanthium Quadricostatus, Riccia Fluitans.
ŽIVOČÍCHY V AKVÁRIU
Zatiaľ nemám v akváriu živočíchy, ale plánujem živorodky - Yellow Cobra, krevetky - Yellow Neon Stripe a možno nejaké Pandy.
POUŽITÉ KRMIVÁ, HNOJIVÁ A INÉ PRÍPRAVKY
Seachem Prime - odbúranie chlóru z pitnej vody, Tropica hnojivá - Premium a Specialised, Dennerle Starter Rapid.
PREČO SI SI ZVOLIL TAKÝTO TYP NÁDRŽE?
Od začiatku, čo som toto akvárium videl, som vedel, že ho chcem.
POSTUP ZAKLADANIA NÁDRŽE
Najprv som nádrž naplnil zásobným substrátom, potom som pridal aquarium soil, naskladal som kamene, zasypal aquarium soil powder. Potom som objednal rastlinky a zasadil ich do prednej časti až po zadnú časť akvária a začal suchým štartom, čo znamená denné rosenie akvária, ktoré som zakryl potravinovou fóliou kvôli udržaniu dostatočnej vlhkosti a aby neprebiehala príliš veľká výmena teplôt. Po asi 3 týždňoch som napustil akvárium vodou, zapojil filtráciu a CO2.
KŔMENIE A STAROSTLIVOSŤ O ŽIVOČÍCHY
Zatiaľ živočíchy v akváriu nemám, ale plánujem nakúpiť kvalitné krmivá a tiež dokrmovať rybky živočíšnou potravou (žiabronožky) a krevetkám občas dať nejakú rastlinnú výživu (uhorka, šalát).
POPIS RASTU RASTLÍN
Pri suchom štarte bolo vidieť, že sa rastlinkám darí veľmi dobre, Riccia Fluitans sa pekne rozrastal do strán a do výšky, Eleoacharis sa jemne rozstrastala do strán, Helanthium už začalo viac rásť do výšky a vytvárať nové výhonky. Po napustení akvária sa rast zintenzívnil, dokonca i Gratiola zväčšuje svoj objem a rastie viac do výšky.
PROBLÉMY A ICH RIEŠENIE
Jeden z hlavných problémov, ktorý som mal, bolo nalepenie machu Riccia Fluitans na kameň. Po dvoch dňoch mi takmer celá rastlinka obelela. Výrobca mi odporúčil rastlinku vymeniť, ja som sa však nevzdal a skúšam ju zachrániť. Od napustenia sa machu darí lepšie a dokonca z bielych častí už vyrastajú kde tu aj zelené.
Druhý problém, s ktorým sa stretávam, je "mastný" povlak na hladine. Tento povlak sa tvorí pri novo založených akváriách bežne, vďaka uvolňovaniu minerálov z pôdy. Tiež sa môže vyskytovať pri úhyne rýb a rastlín. Jediným riešením je zo začiatku častá výmena vody na dennej báze a v prípade uhynutia rybky alebo rastliny ju treba z akvária hneď odstrániť (skúsenosť od kamaráta).
RADA NA ZÁVER
Začínajúcim akvaristom odporúčam nerobiť si z problémov ťažkú hlavu, snažiť sa zistiť si viac informácií, prečítať si súvisiace články a fóra, prípadne pozrieť nejaké videá a hľadať inšpirácie na sociálnych sieťach.
Viac fotiek a videí zo založenia akvária nájdeš na mojom IG profile @vik_janik_aquascape.
Autor: Viktor
Páčil sa ti tento článok? Daj nám like. Ak by si doň niečo doplnil alebo ho pozmenil, napíš nám na info@shrimp.sk Pochváľ sa aj ty svojou nádržou. Je úplne jedno, aká je veľká alebo ako je zariadená. Skús nám o nej napísať, je to jednoduché.