UPOZORNENIE: NOVÝ VJAZD K PREDAJNI V ŽILINE JE Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC INFO
Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
19.04.2023
NOVÉ BOJOVNICE V PONUKE
Do ponuky sme zaradili nové tipy vzácnych bojovníc: ALIEN BLUE-GREEN-GRAY ALIEN COOPER IMBELLIS RED TAIL Máme samčeky a aj samičky, ľahko si... čítať celé
19.04.2023
UPOZORNENIE O VJAZDE DO AREÁLU
Pôvodný vjazd z ulice P. O. Hviezdoslava JE UZAVRETÝ PRE CHODCOV AJ AUTÁ!!! Dostať k nám sa môžeš z parkoviska Hypertesca ideálne peši pre práve prebi... čítať celé
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁTENIE BOXU
Vyhraj kvalitné akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnote 129 € aj s dopravou zdarma! Do súťaže sa môžeš zapojiť jednoducho. Ak sme ti už niekedy posie... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

  1. Úvod
  2. Ryby
  3. Cichlidy
  4. Akara electric blue 3-5 cm

Akara electric blue 3-5 cm

Andinoacara pulcher

Akara electric blue je jednou z  najfascinujúcejších cichlíd. Ich nezvyčajný, ale krásny vzhľad im vyniesol miesto medzi najkrajšími akváriovými rybam... celý popis
Dostupnosť
skladom
Doba dodania
Doručenie zajtra do 17:00. Objednaj dnes do 12:00
Cena pred zľavou
5,90 EUR
Ušetríš
0,91 EUR (15 % zľava)
4,99 EUR
4,16 EUR
bez DPH
ks
Číslo produktu:01050
Strážiť cenu / dostupnosť
Najdôležitejšie informácie

Akara electric blue je jednou z  najfascinujúcejších cichlíd. Ich nezvyčajný, ale krásny vzhľad im vyniesol miesto medzi najkrajšími akváriovými rybami. Je to celkom pokojná cichlida, ktorá sa dá bez väčších problémov chovať s podobne veľkými rybami v spoločenskom akváriu. Nie je príliš náročná na starostlivosť, znesie rôzne parametre vody a rôznu potravu. 

Akara modrá (Andinoacara pulcher) pochádza z pomaly tečúcich riek a jazier strednej a Južnej Ameriky. Sú to pomerne tolerantné ryby, ktoré majú pokojnú povahu. S väčšinou rýb budú bez problémov vychádzať. Agresívne môžu byť počas obdobia rozmnožovania. Pri dobrej starostlivosti a podmienkach sa dožívajú až 10 rokov. Vo voľnej prírode to môže byť až 20 rokov.

Akary modré sú veľmi zvedavé ryby – to je vidieť na ich záľube hrabať sa v substráte. Z tohto dôvodu odporúčame v akváriu použiť jemný substrát so zaoblenými hranami. V akváriu by nemali chýbať odolné rastliny, kamene, drevo a úkryty. 

Ich telo je prevažne svetlomodré so šupinami tvoriacimi tmavší vzor na koži. Často majú na bokoch biele, čierne alebo žltkasté škvrny. Plutvy sú tiež modré a majú oranžové lemovanie. Zvyčajne dorastajú do 15 – 19 cm. 

Rozmnožovanie Akár modrých

Odchov Akár modrých je veľmi jednoduchý. Samce a samice tvoria páry a väčšinu času trávia blízko dna, pri skalách. Samice znesú asi 150 – 200 ikier a zostanú pri nich, aby chránili potomstvo. Samce budú plávať o niečo ďalej a tiež ochraňovať mláďatá. Inkubačná doba zvyčajne trvá asi 2-3 dni.

Krmivo pre Akary modré

Základom ich potravy by mala byť mäsitá potrava, ako sú patentky, kôrovce dážďovky a podobne. Strava by mala byť veľmi pestrá. Kŕmiť ich môžeš tiež rôznymi vločkami alebo granulami. Z našej ponuky môžeš zvoliť napríklad TetraMinIchtio-Vit alebo Vitality & color. V našej ponuke máme aj široký výber krmív určených špeciálne pre cichlidy. Ak však chceš pre svoje rybičky prémiové krmivo najvyššej kvality, odporúčame ti Royal Menu L, ktoré používame aj u nás v Shrimpe. Kŕmiť by si ich mal 2x denne v množstve, ktoré dokážu skonzumovať maximálne do 3 minút.

Akara electric blue - Andinoacara pulcher stručne:

Veľkosť pri predaji: 3-5 cm
Max. veľkosť: 15-19 cm
Vek: 10-20 rokov
Sfarbenie: svetlomodré 
Správanie: mierne, teritoriálne len počas trenia
Odchov: jednoduchý
Krmivo: živé, mrazené, suché - určené pre cichlidy
Veľkosť nádrže: od 150 l
Optimálna teplota vody: 19-25 °C
Požadované pH: 6,5– 8
Celková tvrdosť vody: 6 až 20 °
Spolunažívanie: pokojné ryby podobnej veľkosti
Vedecký názov: Andinoacara pulcher
Náročnosť chovu: nenáročný
Pôvod: Južná Amerika

SKÚSENOSTI CHOVATEĽOV:

BORIS: Akaru som choval ešte ako malý chlapec, vtedy sme nemali taký výber rybiek, alebo príslušenstva ako mám e teraz, vďaka stále sa vyvíjajúcej technike a nových poznatkov o chove rýb. Mal som párik akár v asi 50 l rámovom akváriu s aj vtedy obľúbenými nigrofasciatkami. Z rastlín samozrejme prežila iba šipatka a Echinodorus amazonicus a tvrdé rastliny v kvetináči, lebo keď sa vytreli, tak všetko bolo hore nohami, fasciatky sa krčili všade možne v kútoch, tak som ich odchytil. V tom období temnoty som si nosil rybky vlakom z Prahy, lebo u nás v Košiciach boli dve predajne kam cichlidy ešte nedoplávali. Tak sa nigrofasciatky ľahko dostali medzi nadšencov cichlid. Aká bola moja radosť keď som po pár dňoch uvidel pri samici mrak mladých? Našťastie som v nádrži nemal ani ancistrusy, ktoré vedia v noci zdecimovať celý výter.

Dochoval som asi 150 mladých rybiek aj vďaka, vtedy ešte dostupnej v prírode živej potrave - cyclopov či niteniek. Na záhrade som si založil nádrže kde doteraz lovím čierne a červené larvy komárov a tak sa zo mňa v tejto dobe v krúžku košických akvaristov stal jeden z najväčších nadšencov cichlid. Doteraz mám jednu nádrž z afrikou. Škoda že sa tieto nádherné ryby dostali jednu dobu do úplného zabudnutia. No vďaka internetu a Vám sa rybky ako je Akara modrá a iné americké krásky dostanú aj k mladým akvaristom.

 

DANIELA: Pred dvoma rokmi môj priateľ po dlhých rokoch znovu „spojazdnil“ akvárium. Tak sa ku nám dostali okrem bežné chovaných druhov rybiek aj párik Akár electric blue. Chovateľ odviedol dobrú prácu a párik si ako sa hovorí sadol. Onedlho sa na umelom kameni objavili vajíčka a začal sa boj o ich prežitie. A že sú akary dobrí ochrancovia potomstva, bolo jasné hlavne aj v situácii, keď sa miestu s akarím dorastom s úctou vyhýbal aj 15 cm dlhý rak destructor. Hodno pripomenúť, že keď jeho samička menila pancier a skrývala sa v jávskom machu, bola to práve akara, čo jej nosila v papulke jedlo. Nechápala som, ale príroda dokáže prekvapiť. Žiaľ pri takom veľkom počte rýb v akváriu sa dorast akar nepodarilo zachrániť.

Keď si nakládli ikry druhý krát, to sme už boli pripravení. 20 l akvárium, novučký ohrievač, okysličovač aj teplomer. S najväčšou opatrnosťou sme preniesli celú znášku do nového domova, aby sa vyliahli a neboli vystavené žiadnemu predátorovi. Že si ich rodičia nechceli dať, hádam nemusím ani písať. Za tri dni sme na kameni zaznamenali prvý pohyb. Aby som to skrátila od mája do decembra sme vychovali 22 krásnych akár. Nechali sme si dva páry, tie potom putovali do nového 750 l akvária ako prví obyvatelia. Dostali mena: Sarďo, Poseidon, Gamora, Nebula. Už majú rok aj tri mesiace a sú to poriadne kusy, ale dospieť a založiť si rodinu, sa odhodlal iba Poseidon a to s iným druhom akary. Tiež sa nám podarilo premiestniť ikry a máme krásne krížence Akary electric blue a Akary riečnej, ktoré prezývaný Poseidony. Pri pohľade na tie väčšie kúsky mám dojem, že majú viac z matky ako z otca. Verím, že z nich vyrastú krásne akary. Tie naše prvé odchovance akary sú pamiatkou na ich rodičov, ktorí nešťastnou náhodou uhynuli. Samička sa zľakla a narazila hlavičkou do steny akvária. Trápila sa týždeň a potom uhynula. Samček ju nasledoval zakrátko. Priateľ mu síce zohnal novú, ale zbytočne. Podľa mňa uhynul od žiaľu. A potom že, rybky nemajú city. Novú akarku sme presťahovali do veľkého 750l domova. Dostala meno Juliša. Už je taká veľká, ako Sarďo, Poseidon, Gamora a Nebula, keď sme ich premiestňovali do nového domova. A čo dodať na záver? Snáď len toľko, že neverte, že rybky sú nemé. Sú svojím spôsobom inteligentné a dajú vám najavo čo cítia.

 

MAREK: Kupoval som vo februári 2022 u Vás 3 akary. Samec si vytvoril párik s dvomi samicami v 200L akváriu , spolu s nimi som tam mal aj 2 skaláre. Počas trenia čistili listy na Anubiasoch a tam mali vždy ikry . Potom si urobili hniezdo v štrku a tam ich preniesli. Samica bola vždy útočná a napadala vždy tú druhú samicu. Skaláre takto využili príležitosť a malé rybky im požrali. Samec v zapätí vymenil samicu a to isté s tou druhou sa takto dookola opakovalo, až po vzájomnom súboji jedna samica uhynula a potom sa podarilo páriku vychovať 30 malých akár. Samozrejme pri vyliahnutí ich tam hádam mali aj 60 malých rybiek. Po 4 mesiacoch som ich daroval. Samica vie mať malé raz do mesiaca. Pokiaľ som ich mal dve tak to bolo aj dva krát do mesiaca. Všimol som si, že teraz keď sa samici nepodarilo vychovať malé rybky tak ju samec stále napadal a chcel sa s ňou páriť. Preto by som chovateľom odporúčal aspoň 300L akvárium a 2 samice na jedného samca.

 

ZDENO: Mám samčeka asi 10 - 20 rokov?  Rád by sa rozmnožoval. Predtým ich bolo 6 ks.
Ostal sám, prikúpil som akary zlaté. Ale tie o neho nemajú záujem. Vraj je viacero druhov, rád by som ešte mal akaru zelenú, alebo iné.

Tovar zaradený v kategóriách
Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!

Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články

najlepsia-akvaristika-2022

SHOPROKU2021

Predajňa v Žiline

Na predajni je možný osobný nákup, alebo po dohode vyzdvihnutie objednávok urobených vopred cez eshop.

Pondelok - Nedeľa: 09:00 - 19:00 
NOVÝ VJAZD Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC
P. O. Hviezdoslava 50C, (PARK PROSPERITY), Žilina, 0944 732 723

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk