Papuľovec pestrý (Tlamovec)

- Najdôležitejšie informácie
- Súvisiaci tovar5
- Papuľovec pestrý (Tlamovec)Nie je skladom2,99 EUR2,49 EUR bez DPH
Papuľovecpestrý je jedným z najkrajších, no zároveň tiež najagresívnejších a najteritoriálnejších druhom zo skupiny papuľovcov (nespisovne tlamovcov). Nemal by sa chovať s mierumilovnými druhmi, ale je možné ho kombinovať s inými papuľovcami, pokiaľ sa príliš nepodobajú vzormi. Akvárium by malo byť dostatočne zariadené, aby sa znížila jeho agresivita a umožnila sa mu tvorba teritórii. Veľkú časť akvária by mali zaberať hromady skál usporiadaných do útesov a jaskýň. Ideálny je piesčitý podklad, voda by mala byť dobre okysličená.
Veľmi výrazná je pri nich vnútrodruhová agresivita. Dobrou voľbou je preto chov jedného samca a viacerých samíc (minimálne 3 na jedného samca). Túto konfiguráciu získaš, či už si sa tak rozhodol ty sám alebo nie. Dominantný samec totiž zabije všetkých ostatných samcov (viacerí prežijú iba v naozaj veľkom akváriu), hneď ako sa začnú vyfarbovať a aj niektoré zo samíc. Tento samec nebude mať problém zaútočiť na akúkoľvek inú rybu v nádrži a to aj na tie najväčšie. Nie je to druh úplne vhodný pre začínajúceho akvaristu. No napriek všetkému určite stojí za obdiv a jeho veľkú obľubu medzi akvaristami po celom svete.
Rozmnožovanie Melanochromis auratus
Samice a mladí submisívni samci majú zlaté sfarbenie s čiernymi vodorovnými pruhmi. Dominantný samec má tmavé sfarbenie – purpurovo-čiene telo a modro-biele pruhy. Samce sú väčšie ako samice. Niekedy sa objaví aj dominantná a agresívna samica, vtedy sa sfarbením viac ponáša na samca.
V akváriu by mali byť miesta s plochými kameňmi a miesta s otvoreným substrátom, ktoré slúžia na neresenie. Uisti sa, že je k dispozícii dostatok úkrytov, pretože samec môže zabíjať samice, ktoré nie sú pripravené na párenie. Práve preto by sa mal rozmnožovať v háreme, aby sa jeho agresivita rozložila na viacero samíc. Samec pripraví miesto na neresenie a svojou aktivitou aj sfarbením sa snaží nalákať pripravenú samicu. Ochotná samica sa priblíži a na vybrané miesto nakladie ikry, ktoré potom zozbiera do úst. Samec vypúšťa spermie, samica zozbiera aj tie a oplodní ikry.
Potom nosí samica ikry niekoľko týždňov a počas toho neprijíma potravu. Ak je vtedy príliš stresovaná, môže plôdik predčasne vypľuť alebo prehltnúť. Po vypustení stráži plôdik aj naďalej a pri ohrození ho ukryje v ústach.
Krmivo pre Melanochromis auratus
Papuľovec pestrý príjme väčšinu ponúkaných krmív, ale veľkú časť potravy by mala tvoriť rastlinná zložka vo forme vločiek so spirulinou. Ideálne sú krmivá vyvinuté špeciálne pre Cichlidy napr. Tropical Malawi alebo Hikari. Jedálniček môžeš doplniť aj o zleleninu - napr. sparený špenát, uhorku, hrášok, cukinu, žihľavu a pod. Ocení aj mrazené krmivo (patentka, artemia, larvy komárov). Kŕmiť by si ich mal 2x denne v množstve, ktoré dokážu skonzumovať maximálne do 3 minút.
Papuľovec pestrý - Melanochromis auratus stručne:
Veľkosť pri predaji: 3-4 cm
Max. veľkosť: 11- 12 cm
Vek: cca 10 rokov
Sfarbenie: ♀ žlté, ♂ purpurovo-čiene
Správanie: Agresívne a teritoriálne
Odchov: zložitejší
Krmivo: dostatok rastlinnej potravy
Veľkosť nádrže: od 250 l
Optimálna teplota vody: 24–28 °C
Požadované pH: 7,6–8,8
Celková tvrdosť vody: 12-30
Spolunažívanie: agresívnejšie druhy papuľovcov z jazera Malawi
Vedecký názov: Melanochromis auratus
Náročnosť chovu: komplikovaná
Pôvod: Afrika - jazero Malawi