Papuľovec čiernoplutvý (Tlamovec)

- Najdôležitejšie informácie
- Súvisiaci tovar4
- Papuľovec čiernoplutvý (Tlamovec)skladom2,99 EUR2,49 EUR bez DPH
Uvažuješ o začiatku chovu afrických cichlíd? Alebo chceš svoje Malawi akvárium doplniť a oživiť niečim výrazným? Labidochromis caeruleus sp. 'Yellow' je rybka práve pre teba. Patrí do skupiny rýb nazývaných papuľovce (resp. nespisovne tlamovce), pretože sa u nich vyvynula špeciálna forma ochrany svojho potomstva. Ikry a vyliahnutý plôdik totiž samička nosí v hrdelnom vaku (čo sa javí ako v papuli). V sladkovodnej akvaristike nenájdeš mnoho takto výrazne sfarbených sladkovodných rýb. Sýtosťou farieb môže dokonca konkurovať aj mnohým obyvateľom morských korálových útesov.
Papuľovec čiernoplutvý pochádza z afrického jazera Malawi. Patrí medzi pokojnejšie a menej agresívne druhy. Dorastá maximálne do 12 cm. Akvárium pre papuľovce (tlamovce) by malo mať vytvorený útes s množstvom jaskýň, dier a zákutí. Na jeho stavbu môžeš použiť akékoľvek kamene a substráty, vrátane vápenitých. Krása týchto rýb najviac vynikne na tmavom podklade. V akváriu je tiež potrebná silná a účinná filtrácia, kvôli udržaniu prvotriedne čistej vody.
S jedným samcom by si mal chovať aspoň dve samice. Ideálne množstvo sú dva samce a štyri samice. Najlepšími spoločníkmi v akváriu sú pre nich ďalšie pokojné druhy malawi cichlíd. Ideálne je vybrať druhy, ktoré sa líšia sfarbením a vzorom (napr. druhy s modrým, oranžovým či čierno-bielym sfarbením).
Rozmnožovanie Labidochromis caeruleus sp. 'Yellow'
Na rozlíšenie pohlavia pri papuľovcoch sa štandardne používajú ikerné škvrny, ktoré majú samci na análnej plutve. No u tohto druhu nie je tento znak vždy dostatočné viditeľný, takže pri rozlišovaní pohlavia je potrebné hladať aj ďalšie znaky. Pri Papuľovcovi čiernoplutvom je kľúčová farba. Samci majú sýtešiu žltú farbu po celom tele vrátane brucha. Môžu mať tiež čiernu farbu na bruchu, brade a na obrysoch plutiev. Samice bývajú menšie a ich plutvy sú kratšie. Majú svetlejšie brucho (niekedy až biele). Čierna farba je minimálna. Viditeľný rozdiel je aj v správaní rýb. Dominantnou rybou v kŕdli bude vždy samec. Samice sa dajú rozpoznať zas podľa toho, že často nosia ikry v ústach a počas tohto obdobia nepríjimajú potravu.
Pred párením Papuľovce čiernoplutvé utvoria pár – pripravia, vyčistia a začnú obraňovať vybrané územie v akváriu. Počas samotného aktu samica nakladie veľké ikry a tie si berie do úst. Samec položí svoju análnu plutvu na substrát a samica pri snahe zozbierať ďalšie vajíčko je zasiahnutá dávkou spermií. To sa opakuje asi 20-krát. Vývin ikier sa deje v hrdelnom vaku samičky. Po mesiaci vypustí z úst už odrastený plôdik. Vtedy potrebujú mať mladé ryby v akváriu vytvorených množstvo úkrytov.
Krmivo pre Labidochromis caeruleus sp. 'Yellow'
Tento druh papuľovca nie je náročný na potravu. Okrem rastlinnej potravy sa živí aj hmyzom, a preto je menej závislý na riasach na rozdiel od iných cichlíd z jazera Malawi. Dôležité je kontrolovať prísun bielkovín a držať ich hladinu na nízkej úrovni. Ideálne sú krmivá vyvinuté špeciálne pre Cichlidy napr. Tropical Malawi alebo Hikari. Jedálniček môžeš doplniť aj zleleninu - napr. sparený špenát, uhorka, hrášok, cukina, žihľava a pod. Ocení aj mrazené krmivo (patentka, artemia, larvy komárov) za predpokladu kontroly hladiny bielkovín. Kŕmiť by si ich mal 2x denne v množstve, ktoré dokážu skonzumovať maximálne do 3 minút.
Papuľovec čiernoplutvý - Labidochromis caeruleus sp. 'Yellow' stručne:
Veľkosť pri predaji: 3-4 cm
Max. veľkosť: 12 cm
Vek: cca 8 rokov
Sfarbenie: žlté
Správanie: mierne, v období párenia teritoriálne
Odchov: jednoduchý
Krmivo: dostatok rastlinnej potravy, minimum bielkovín
Veľkosť nádrže: od 200 l
Optimálna teplota vody: 23–28 °C
Požadované pH: 7,8–8,5
Celková tvrdosť vody: 8-28
Spolunažívanie: podobné druhy papuľovcov z jazera Malawi
Vedecký názov: Labidochromis caeruleus
Náročnosť chovu: jednoduchá
Pôvod: Afrika - jazero Malawi