Novinky
13.06.2020
Nové hnojivá od Seachem
Ako čo najlepšie uspokojiť dopyt akvaristov a vyrobiť skutočne kvalitné produkty? Jedine tak, že sa sami akvaristom stanete a dokonale tak porozumiete... čítať celé
04.06.2020
Nové krmivá od Shrimp King
Do ponuky sme doplnili 3 nové krmivá pre krevety od značky SHRIMP KING.  Snow pops sú skvelým doplnkovým krmivom pre všetky druhy trpasličích a dlhor... čítať celé
10.04.2020
Novinky súvisiace s dopravou
Radi by sme ťa informovali o zmenách súvisiacich s dopravou nášho tovaru: Znížili sme cenu dopravy rastlín Keďže máme po zimných studených dňoch, do... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

vernostný program

vypredaj

  1. Úvod
  2. Raky
  3. Rak Cherax destructor (4 - 7cm)

Rak Cherax destructor (4 - 7cm)

Prírodná forma raka Cherax destructor má krásnu sýtomodrú farbu. Napriek svoju hrozivému menu, patrí medzi najmierumilovnejšie veľké raky. Nie je teda... celý popis
Dostupnosť
Nie je skladom
19,90 EUR
16,58 EUR
bez DPH
Momentálne nie je k dispozícii
Číslo produktu:315
Strážiť cenu / dostupnosť
Najdôležitejšie informácie

Prírodná forma raka Cherax destructor má krásnu sýtomodrú farbu. Napriek svoju hrozivému menu, patrí medzi najmierumilovnejšie veľké raky. Nie je teda až tak nebezpečný pre iných živočíchov, či iné jedince. Rád si ale vyhrabáva úkryty pod kameňmi, čomu je vhodné akvárium prispôsobiť.

 

Rak Destructor dorastá do veľkosti 15 – 20 cm aj v závislosti od veľkosti akvária. Ma masívnejšie predné klepetá s krásnym bielym mramorovaním. Tento rak pochádza z Austrálie, kde sa chová aj ako potravina.

U nás predávane raky pochádzajú z nášho odchovu. Majú veľkosť 4 – 7 cm. Mladé Destructori majú bledohnedé až bledomodré sfarbenie, ktoré sa postupne zintenzívňuje. Pri dobrej starostlivosti rastú veľmi rýchlo.

 

Chov raka Cherax destructor

Chov týchto fascinujúcich rakov nie je nijak zložitý. Pár môže byť chovaný v akváriách s dĺžkou už od 80 cm. Viac párov sa odporúča pri akváriách od 120 cm. Akvárium by malo byť výrazne členité so štrkom mnohými úkrytmi a kameňmi. Rovnako ako je tomu u mnohých iných druhov rakov. Treba pritom myslieť na to, aby boli kamene stabilné, raky ich totiž môžu podhrabať a môže dôjsť k ich rúteniu. Akvárium by malo byť dobre uzavreté, pretože sú to majstri úniku a krátky čas dokážu prežiť aj na súši.

 

Na parametre vody si nekladú žiadne veľké nároky. Hodnota pH by mala byť medzi 6,5 a 8, tvrdosť môže byť až 25 GH a KH 20. Pri teplotách asi 16 až 30 ° C a  v čistej a okysličenej vode sa rak cíti dobre.

 

Pri dobrých podmienkach sa tieto raky množia niekoľko krát do roka. Po párení samica nosí pod chvostom až niekoľko stoviek vajíčok 3 - 4 týždne. Po pár dňoch od vyliahnutia sa malé ráčiky osamostatnia. Ak rakom pritom poskytneš dostatočné množstvo potravy a úkrytov, obmedzíš tak kanibalizmus. Ako úkryty pre ne môžeš použiť aj väčšie množstvo suchého lístia, ktoré slúži aj ako stály prísun potravy.

 

V ich prirodzenom prostredí sa Destructor kŕmi prevažne detritom (polorozloženou organickou hmotou), hnedým lístím a larvami komárov, ale rovnako dobre prijíma aj rôzne čerstvé krmivá (žihľavu, špenát, mrkvu), granulové a vločkové krmivá a mrazené krmivá. Špeciálne krmivá pre raky sú samozrejme tiež veľmi vhodné.

 

Cherax destructor je pokojný rak, takže môže dobre spolunažívať v komunite ďalších živočíchov v akváriu. Ryby s dlhými plutvami a žijúce na dne nie sú moc vhodné. Vhodnejšie sú malé mrštné ryby. Slimáky a to hlavne menšie im môžu ľahko poslúžiť ako potrava.

 

Od kontaktu s rakmi a vodou zo Strednej a Severnej Ameriky by ste ich mali chrániť, pretože račí mor, ktorý sa tam vyskytuje je pre Destructora veľmi nebezpečný.

 

 

Cherax Destructor v skratke:

Vedecký názov: Cherax destructor Clark, 1936
Veľkosť pri predaji: 4-7 cm s klepetami
Max. veľkosť: 15 cm (bez klepiet)
Vek: až do 4 - 8 rokov
Sfarbenie: pri mladých svetlo hnedé až svetomodré, dospelé sú sýtomodré
Správanie: pokojné, nebezpečný pre koreniace rastliny a niektoré druhy živočíchov
Odchov: relatívne jednoduchý
Krmivo: krmivo pre raky, mrazené krmivá, zelenina, na dno klesajúce krmivá, hnedé lístie
Veľkosť nádrže: od 80 cm dĺžky, pre úspešný odchov od 120 cm
Optimálna teplota vody: 16 - 30 °C
Požadované pH: 6,5 – 8
Celková tvrdosť vody: až 25 °
Uhličitanová tvrdosť: až 20 °
Krmivo: hnedé lístie, žihľava, vločkové alebo granulované krmivo, zelenina, mrazené krmivá
Spolunažívanie: s krevetami, prípadne pokojné malé až stredne veľké ryby
Obtiažnosť chovu: vhodný aj pre začiatočníkov
Pôvod: Austrália

 


 

Tovar zaradený v kategóriách
Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!
Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články
» Staň sa blogerom

Odberné miesto

Slovensko
Varín, okr. Žilina
Športová 331

  Transport EU

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2020 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk
 
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.