Novinky
07.08.2020
VEĽKÝ LETNÝ VÝPREDAJ
  Výpredaj sa už žiaľ skončil v zľave však ešte nájdeš niektoré druhy živočíchov a dopredávame aj zásoby rastlín. čítať celé
06.08.2020
Pozastavenie vybavovania objednávok
Z dôvodu sťahovania prevádzky na novú adresu P. O. Hviezdoslava 56, Žilina (Park prosperity) bude POZASTAVENÉ ODOSIELANIE OBJEDNÁVOK A OSOBNÉ ODBERY ... čítať celé
24.07.2020
Hľadáš prácu v akvaristike?
Momentálne do našich nových priestorov priamo v Žiline hľadáme posily na pozíciu: expedient/chovateľ     čítať celé
Zobraziť všetky novinky

vernostný program

  1. Úvod
  2. Kraby a mušle
  3. Krab Panda - Lepidothelphusa cognetti

Krab Panda - Lepidothelphusa cognetti

Na Slovensku a v Čechách je Panda krab  - Lepidothelphusa cognetti skutočnou raritou. Má mimoriadne kontrastné čierno biele sfarbenie a pochádza z ost... celý popis
Dostupnosť
Nie je skladom
9,90 EUR
8,25 EUR
bez DPH
Momentálne nie je k dispozícii
Číslo produktu:347
Strážiť cenu / dostupnosť
Najdôležitejšie informácie

Na Slovensku a v Čechách je Panda krab  - Lepidothelphusa cognetti skutočnou raritou. Má mimoriadne kontrastné čierno biele sfarbenie a pochádza z ostrova Borneo.  Patrí medzi trpasličích krabov a podobne ako druhy Geosesarma dosahuje veľkosti len 3-4 cm.

Má žlto biele klepetá a zvyčajne aj telo, alebo jeho časť. Nohy sú tmavo fialové až čierne. Pochádza z hornatej časti Bornea, kde zvykne žiť v potokoch a riečkach s tvrdšou vodou a spadaným lístím.

 

Chov Kraba Panda

Tento krab potrebuje súš. Ideálne pre chov je paludárium resp. akvaterárium  s pomerom súše a vody 50/50. Voda môže byť stredne tvrdá až tvrdá. Nádrž je dobré osadiť rastlinami, machom a vytvoriť im mnohé prirodzené skrýše. Radi sa zahrabávajú do jemného piesku, alebo substrátu. Výbornými doplnkami sú kamene, korene, konáriky a suché dubové, alebo bukové lístie. Tieto krabíky sú spoločenské zvieratká, ktoré by sa mali chovať v skupinkách aspoň 4 – 6 kusov. Skupina 5 jedincov sa môže chovať aj v 60 cm nádrži. Z vodnej časti sa kraby ľahko potrebujú dostávať na súš, aby sa náhodou neutopili. Teplota vzduch by mala byť 23 do 28 ° C a vody 22 až 25 ° C. Mladé kraby vychádzajú na súš zriedkavejšie. Nádrž by však mala byť dobre utesnená resp. zabezpečená proti úniku. Vo vode je možné pri kraboch krevetky a menšie slimáky. Napríklad levatky, alebo kotúľky sú navyše dobrým doplnkom jedálnička.

Kŕmenie krabov

Kraby Panda sú prevažne mäsožravce. Ako potrava im môžu poslúžiť akékoľvek menšie živočíchy, ako kôrovce, mäkkýše, nitenky, patentky, ale aj mrazené krmivá. Suché lístie je pre ne nielen vhodným úkrytom, ale slúži tiež ako doplnok stravy. Na spestrenie im môžeš z času na čas dávať aj niektoré druhy ovocia, zeleniny alebo krmivá pre kôrovce.

 

Rozmnožovanie Kraba Panda

Samičky majú brušnú záklopku v tvare U a samce v tvare V. Po párení nosia samice pod záklopkou až 30 vajec, z ktorých sa po niekoľkých týždňoch vyliahnu úplne vyvinuté mladé jedince. Matka sa o svoje potomstvo stará ešte niekoľko dní, potom maličké spod záklopky vylezú a fungujú samostatne. Potrebujú veľa úkrytov, najmä v prvých dňoch.

 

Panda krab v skratke:

Vedecký názov: Lepidothelphusa cognetti (Nobili, 1903)
Veľkosť pri predaji: 1,5 - 2 cm bez končatín
Max. veľkosť: 2,5 cm bez končatín
Vek: až do 2 - 3 roky
Náročnosť: vhodné pre začiatočníkov
Parametre: GH 6 až 25, KH 3 až 20, teplota 23 až 28 ° C
Sfarbenie: klepetá a telo žlto biele, nohy tmavo fialové až čierne
Správanie: pokojné, vhodné chovať v skupine
Odchov: relatívne jednoduchý, časovo náročnejší
Krmivo: živé drobnejšie živočíchy, mrazené krmivá, ovocie, zelenina, krmivá pre kôrovce
Pôvod: Borneo / Sarawak / Indonézia

Tovar zaradený v kategóriách
Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!
Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články
» Staň sa blogerom

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2020 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk
 
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.