- Úvod
- Kraby a mušle
- Krab Mekong - Siamthelphusa sp.
Krab Mekong - Siamthelphusa sp.
- Novinka

- Najdôležitejšie informácie
- Súvisiaci tovar3
- Krab Mekong - Siamthelphusa sp.skladom8,99 EUR7,49 EUR bez DPH
Ide o veľmi raritný druh kraba pochádzajúceho z povodia Mekongu z Thajska. Z dostupných informácií a doterajších skúseností sme zistili, že jeho skvelými prednosťami sú malá veľkosť (max 4-5 cm aj s končatinami), rozmnožovanie v sladkej vode a to, že nepotrebuje súš. Kraby nikdy nie sú 100% mierumilovné, ale tieto patria medzi tie najpriateľskejšie.
Kraby sú svojím správaním a stavbou tela fascinujúce. To ako sa pohybujú a kŕmia je vo vodnej ríši naozaj jedinečné. Pri tomto druhu budeš mať jedinečnú možnosť ich sledovať aj vo svojom akváriu.
Bližší popis Kraba Mekong
Krab Siamthelphusa sp. má neobvyklý pancier pokrytý tmavohnedými až čiernymi bodkami. Môže sa chovať aj s menšími rybami a krevetami v spoločenskom akváriu. V prípade nedostatočného kŕmenia, môže ničiť rastliny, preto je dobré, aby mal v akváriu vždy niečo pod zub (lístie, konáriky, korene, prípadne jelšové šišky). Vďaka svojej veľkosti, nie je na priestor moc náročný. Pri predaji môže mať veľkosť aj s končatinami 1,5-4 cm a dorastá približne do 5 cm. Hodí sa tak už do akvárií od 30 litrov a chovať v takom objeme môžeš aj skupinku 3-4 ks. Vo väčších akváriách môžu byť skupinky samozrejme väčšie. Krab Mekong žije prevažne pod vodou, môžeš ho chovať teda aj vo svojom akváriu.
Akvárium by malo byť dobre zabehnuté, členitejšie a vyvarovať sa treba prípravkov, ako sú hnojivá a liečivá. Prírodný štýl bez umelých dekorácií, čistá voda a troška bioneporiadku týmto krabíkom prospieva.
Rozlíšenie pohlavia a rozmnožovanie
Rovnako ako pri všetkých kraboch, pohlavie sa dá rozoznať podľa tvaru brušnej záklopky. Je to časť panciera, ktorú krab dokáže otvárať. Samičky ju majú širokú a okrúhlu, tvorí prakticky celé bruško a pod touto záklopkou nosia kraby vajíčka a čerstvo vyliahnuté krabíky. Trvá len pár týždňov, kým sa z vajíčok vyliahnu malé kraby. Samičke sa záklopka rozširuje postupne ako dospieva až na celé bruško. Má teda tvar širokého V až U. Samčekova záklopka môže pripomínať úzke písmeno V alebo I. Odchov v zajatí sa už podaril a mal by byť relatívne nenáročný. K mladým krabom sa dospelé správajú kanibalisticky, preto sú v akváriu nutnosťou aj drobné skrýše, lístie a pod. Ideálne také, kam sa dospelé jedince nedostanú.
Pri kúpe skupinky krabov sa snažíme vybrať vždy aj samičky, ktorých ale štandardne býva menej. Preto pomer pohlaví vybraných jedincov záleží aj od dostupnosti. Tieto kraby sú za bežných podmienok k sebe mierumilovné a strety sú skôr neškodné. Aj pri chove viacerých samcoch je tak riziko ublíženia si malé.
Krmivo a doplnky pre kraby Mekong
Ak máš kraby Mekong v spoločenskom akváriu v pomerne malom množstve, nemusíš ich špeciálne prikrmovať. Ak ich je viac, môžeš im dávať na dno padajúce tablety, či granule. Pri chove bez rýb, alebo len s malým počtom rýb odporúčame aj 2 x denne zmes Neocaridna v množstve, ktoré dokážu skonzumovať do 10 minút, alebo iné špeciálne krmivá pre kraby, raky či krevety. V každom prípade je vhodným doplnkom pre kraby dubové a bukové lístie a jelšové šišky, ktoré majú veľa pozitívnych účinkov na ich zdravie a chov. Jedálniček im môžeš spestriť aj mrazeným krmivom, malými kúskami rybieho filé, alebo očistenou a najemno nastrúhanou mrkvou. V akváriu sú skvelými pomocníkmi, lebo konzumujú aj drobné slimáky, odumreté časti rastlín, uhynuté živočíchy a riasy.
Krab Mekong - Siamthelphusa sp. v skratke:
Vedecký názov: Siamthelphusa sp.
Slovenské a synonymické názvy: Krab Siamthelphusa acutidens, Vodný krab
Náročnosť: vhodné pre začiatočníkov
Veľkosť pri predaji: 1,5–4 cm (s končatinami)
Maximálna veľkosť: 4–5 cm s končatinami
Pôvod: Mekong – Thajsko, Kambodža, Laos, Vietnam
Sfarbenie: béžová až hnedá
Životnosť: odhadovaná na 2-4 roky
Parametre vody: GH 5-20, pH 6 až 8
Teplota: 22 až 30 °C
Veľkosť nádrže: od 30 l
Kŕmenie: drobné slimáky, bielkovinové krmivá, sušené alebo mrazené krmivá, či granule pre kôrovcov
Rozmnožovanie: možné, dospelé jedince sú k mladým kanibalistické
Správanie: relatívne pokojné, môžu sa chovať aj v skupinkách
Spolunažívanie: s trpasličími krevetami a menšími rybami, nie s inými krabmi alebo rakmi, drobné slimáky konzumujú