- Úvod
- Akciové balíčky
- Krab mangrovový 5 ks – Pseudosesarma moeshi
Krab mangrovový 5 ks – Pseudosesarma moeshi

- Najdôležitejšie informácie
- Krab mangrovový 5 ks – Pseudosesarma moeshiNie je skladom37,90 EUR31,58 EUR bez DPH
Kraby mangrovové – Pseudosesarma moeshi sú veľmi výnimočné tvory. Nie sú agresívne, ale naopak žijú v spoločenstve, čo ich robí skvelým objektom na pozorovanie. Ich neobvyklé spoločenské správanie ťa uchváti, zaujme a určite aj rozosmeje. Je úžasné sledovať scénky, ktoré poznáš len z prírodopisných filmov priamo u seba doma.
Popis kraba mangrovového (červeného)
Tieto kraby sú aktívne aj cez deň a pre svoj chov si vyžadujú vodu aj súš. Pochádzajú z mangrovových lesov juhovýchodnej Ázie, kde žijú striedavo v sladkej a slanej vode. Bežné sú hlavne v Thajsku, aj preto sa zvyknú nazývať Červené thajské kraby, alebo Kraby červené.
Kraby mangrovové majú sivé až tmavohnedé telo, len klepetá sú sýto červené s bielymi špičkami. Samčeky majú klepetá väčšie ako samičky. Pohlavie sa dá istejšie určiť aj podľa tvaru panciera na brušku. Pri samčekoch je viditeľný úzky trojuholník. Dožívajú sa 3–4 rokov. Sú to pokojné spoločenské zvieratá. Keď si zvyknú na nové prostredie a podávanie potravy, reagujú dokonca na klopkanie na sklo a dokážu jesť aj z ruky.
Vhodná nádrž pre chov
Vyhovuje im sladká voda, no je dobré do nej pridávať malé množstvo soli. V akvateráriu by mali mať k dispozícii aj súš a množstvo úkrytov. Pre menšiu skupinku stačí nádrž od 40 litrov, no vhodnejšie sú 60 a viac litrové. Kamene, korene, dubové a bukové lístie a konáre, alebo mandľovníkové listy by v nádrži určite nemali chýbať. Aj keď na parametre vody nie sú extra náročné, dobrá filtrácia a pravidelná výmena vody sú základom úspešného chovu. Na súši je vhodná niekoľko centimetrov hrubá vrstva jemného piesku alebo iného vhodného substrátu, do ktorej sa môžu kraby zahrabávať, no nemala by byť príliš premáčaná. Rastliny požierajú a vhodnejšie sú tvrdšie, rýchlorastúce druhy (Dracaena alebo niektoré Ficusy). Pozor pritom treba dávať na rastliny z kvetinárstiev, kraby sú veľmi citlivé na pesticídy a iné nebezpečné látky. K výsadbe nie sú teda vhodné novo zakúpené rastliny a aj tie staršie je lepšie dobre umyť.
Teplota vzduchu v akvateráriu by mala byť medzi 24–30 °C a teplota vody 21–27 °C. PH a tvrdosť vody sú druhoradé. Nádrž by mala byť tiež dobre utesnená, kraby dobre šplhajú a dokážu dokonca vytvoriť rebrík z vlastných tiel. Sú veľmi zvedavé a prekvapivo silné, takže si daj pozor na prsty. Ak sa stane, že ťa chytí, vraj pomáha ponoriť ho do studenej vody, aby sa pustil.
Kŕmenie
Vhodnejší je chov v skupinkách rovnako veľkých jedincov. Možné je spolunažívanie aj s rybami alebo krevetami, aj keď sem tam nejaká môže padnúť za obeť. Slimáky považujú za potravu a napríklad kotúľky môžeš používať ako živé krmivo. Inak sú to všežravci s väčšími sklonmi k vegetariánstvu. Pestrá strava je veľmi dôležitá. Listy, zelenina, ovocie, rastliny, korienky, sušené alebo mrazené krmivá, či granule pre kôrovcov, to všetko s chuťou zlikviduje. Potravu pritom hľadajú na súši aj vo vode.
Rozmnožovanie
Pre reprodukciu potrebuje Pseudosesarma moeshi slanú vodu. Najneskôr 3-4 dni po párení samica nosí vajíčka na bruchu, po niekoľkých týždňoch sa z vajíčok liahnu larvy, ktorých vývoj prebieha v brakickej vode a je nutné ich kŕmiť špeciálnym krmivom. V zajatí sa odchov už podaril, no je naozaj veľmi náročný.
Krab mangrovový v skratke:
Vedecký názov: Pseudosesarma moeshi (DeMan, 1888)
Slovenské a synonymické názvy: Krab mangrovový, Krab červený, Red Thai crab, Red claw crab, Episesarma mederi
Náročnosť: vhodné pre začiatočníkov
Veľkosť pri predaji: 2,5–3,5 cm (bez končatín)
Pôvod: Juhovýchodná Ázia
Sfarbenie: telo a nohy hnedé až sivé, klepetá červené so svetlými špičkami
Životnosť: 3–4 roky
Parametre vody: GH 5 až 30, KH 3–30 (brakická voda je tiež vhodná)
Teplota: 20 až 30 °C
Veľkosti nádrže: od 60 cm pre menšiu skupinku, viac vody ako súše
Kŕmenie: listy, zelenina, ovocie, rastliny, korienky, sušené alebo mrazené krmivá, či granule pre kôrovcov
Rozmnožovanie: veľmi ťažké, pretože larvy sa vyvíjajú v brakickej vode
Správanie: veľmi pokojné – vhodné chovať v skupinkách
Spolunažívanie: s trpasličími krevetami a vhodnými rybami, nie s inými krabmi, slimáky konzumujú