Novinky
07.08.2020
VEĽKÝ LETNÝ VÝPREDAJ
  Výpredaj sa už žiaľ skončil v zľave však ešte nájdeš niektoré druhy živočíchov a dopredávame aj zásoby rastlín. čítať celé
06.08.2020
Pozastavenie vybavovania objednávok
Z dôvodu sťahovania prevádzky na novú adresu P. O. Hviezdoslava 56, Žilina (Park prosperity) bude POZASTAVENÉ ODOSIELANIE OBJEDNÁVOK A OSOBNÉ ODBERY ... čítať celé
24.07.2020
Hľadáš prácu v akvaristike?
Momentálne do našich nových priestorov priamo v Žiline hľadáme posily na pozíciu: expedient/chovateľ     čítať celé
Zobraziť všetky novinky

vernostný program

  1. Úvod
  2. Kraby a mušle
  3. Krab Pustovník - Coenobita sp.

Krab Pustovník - Coenobita sp.

Krabov Pustovníkov existuje až 500 druhov. Často sa nazývajú aj ako raky. Majú mäkký zadoček, ktorý skrývajú v ulitách iných živočíchov. Postupne ako ... celý popis
Dostupnosť
Nie je skladom
5,90 EUR
4,92 EUR
bez DPH
Momentálne nie je k dispozícii
Číslo produktu:370
Strážiť cenu / dostupnosť
Najdôležitejšie informácie

Krabov Pustovníkov existuje až 500 druhov. Často sa nazývajú aj ako raky. Majú mäkký zadoček, ktorý skrývajú v ulitách iných živočíchov. Postupne ako rastú a zvliekajú sa, menia aj ulity za väčšie. V prírode sa vyskytujú v prímorských oblastiach kde žijú na plážach vo veľkých skupinách. Dožívajú sa až niekoľko rokov. Ich sfarbenie je rôzne, môže byť sivé, tmavozelené, hnedé, červené, modré či fialové.

 

Chov Kraba Pustovníka – Coenobita sp.

Keďže ide o spoločenské zvieratá, odporúčame ich chovať v skupinkách od 3 kusov. Pre malé kraby stačia aj menšie nádrže od 30 litrov.

Pustovníkov môžeš chovať v teráriách s vlhkosťou 75 – 85 % a teplotou 24 – 29 stupňov. Terárium je najlepšie vyhrievať výhrevnou podložkou. Vysoká vlhkosť je nutná pre ich dýchanie, keďže majú zvláštny druh žiaber. Preto je dobré umiestniť do terária vlhkomer.

Ako substrát môžeš zvoliť jemný kremičitý piesok, kokosový substrát (lignocel), alebo ich kombináciu. Výška substrátu by mala byť 3x vyššia ako je veľkosť krabov, aby sa doň mohli zahrabávať. Substrát by mal byť vlhký, no raz začas je dobré nechať ho preschnúť. V teráriu by nemali chýbať skrýše, konáre, suché lístie (mandľovníkové, dubové, alebo bukové), plytká miska so sladkou vodou (bez chlóru), do ktorej dokážu kraby vojsť aj vyjsť. Prípadne aj druhá miska so slanou vodou (ideálne ak použiješ morskú soľ na to určenú, nie kuchynskú). Pre prípad zvliekania vlož do terária aj ďalšie vhodné ulity.

Do terária môžeš nasadiť aj vhodné rastliny, len pozor pri novo zakúpených, na ktorých sa môžu nachádzať škodlivé látky.

Kraby Pustovníci môžu byť plaché hlavne na začiatku, kým si nezvyknú na nové terárium. Pred zvliekaním sa môžu zahrabať aj na niekoľko dní. V takom prípade im treba poskytnúť pokoj. Keď si zvyknú, bývajú aktívne aj cez deň, plachosť stratia a môžu sa stať pokojne domácim miláčikom. Mimo terária ich však nenechávaj dlhšiu dobu, z dôvodu nižšej vlhkosti, ako je pre ne potrebná.

 

Potrava pre Krabov Pustovníkov

Potrava pre tieto kraby je pestrá. Môžeš im dávať nastrúhanú zeleninu napr. mrkvu, šalát, ovocie, kokos, sušené ovocie, sušené dafnie, alebo múčne červy, dážďovky, mäso z mrazených rýb. Vždy mysli na to, aby potrava bola očistená a neobsahovala konzervačné alebo iné nevhodné látky. Vápnik im môžeš dopĺňať z drvených ulít, škrupín z vajíčok alebo ulít drobných akváriových slimákov. Nezjedené zvyšky potravy je treba odstraňovať, aby nehnilo a v teráriu sa netvoril zbytočný zápach a plesne. Do terária neumiestňujte umelohmotné či farbené predmety.

 

Rozmnožovanie Krabov Pustovníkov

Keďže sa tieto kraby rozmnožujú cez larválne štádium v slanej vode, v zajatí ich nie je možné odchovať. Vajíčka nosia na zadočku, ktorý je skrytý v ulite, bežne ich teda nie je vidieť.

 

Krab Pustovník - Coenobita sp.:

Vedecký názov: Coenobita sp.
Slovenské a synonymické názvy: Krab Pustovník, Rak Pustovník
Obtiažnosť: vhodné pre začiatočníkov
Veľkosť pri predaji: aj s ulitou 4 – 7 cm
Pôvod: Indonézia
Sfarbenie: sivé, tmavozelené, hnedé, červené, modré či fialové
Životnosť: až 5 rokov
Teplota: 24 až 29 °C
Veľkosti nádrže: od 30 l pre malú skupinu
Kŕmenie: ovocie, zelenina, sušené živočíchy, rybie mäso, kokos,...
Rozmnožovanie: nie je v zajatí možné
Správanie: pokojné, odporúča sa chovať v skupinkách
Spolunažívanie: s vhodnými teráriovými živočíchmi je možné

Tovar zaradený v kategóriách
Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!
Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články
» Staň sa blogerom

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2020 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk
 
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.