- Úvod
- Kraby a mušle
- Krab suchozemský – Cardisoma armatum
Krab suchozemský – Cardisoma armatum

- Najdôležitejšie informácie
- Krab suchozemský – Cardisoma armatumskladom15,90 EUR13,25 EUR bez DPH
Kraby suchozemské – Cardisoma armatum sú výnimočné nielen svojím pestrým sfarbením, ale aj svojou veľkosťou. V porovnaní s inými krabmi ti pohľad na ne naozaj vyrazí dych. Chrbát majú modrý až fialový, klepetá a bruško takmer biele a ostatné končatiny červené až oranžové. Patria medzi najväčšie suchozemské kraby s priemerom karapaxu 10–15 cm a aj s končatinami dorastajú do 20–30 cm.
Bežne sa odporúča chov v páre a nádržiach od 100 cm šírky. Vyžadujú si súš aj vodu v pomere zhruba 2:1. Aj keď sa tvrdí, že sú agresívnejšie a teritoriálnejšie ako iné druhy, v našich nádržiach sa im darí mierumilovne nažívať aj vo väčších počtoch. Sú to už vážne domáci miláčikovia, keďže sa dožívajú 12 a viac rokov.
Popis kraba suchozemského
Tieto kraby sú aktívne aj cez deň a pre svoj chov si vyžadujú vodu aj súš. Pochádzajú z Južnej Ameriky a Afriky, kam boli zavlečení. Kvôli jeho sfarbeniu sa zvykne nazývať aj krab Harlekýn alebo trojfarebný. Pohlavie sa dá istejšie určiť aj podľa tvaru panciera na brušku. Pri samčekoch je viditeľný úzky trojuholník.
Vhodná nádrž pre chov
V akvateráriu by mali mať k dispozícii aj súš a množstvo úkrytov. Pre párik stačí nádrž od 100 cm dĺžky. Kamene, korene, dubové a bukové lístie a konáre, alebo mandľovníkové listy by v nádrži určite nemali chýbať. Aj keď na parametre vody nie sú extra náročné, dobrá filtrácia a pravidelná výmena vody sú základom úspešného chovu. Na súši je vhodná niekoľko centimetrov hrubá vrstva jemného piesku alebo iného vhodného substrátu, do ktorej sa môžu kraby zahrabávať, no nemala by byť príliš premáčaná. Rastliny požierajú a vhodnejšie sú tvrdšie, rýchlorastúce druhy (Dracaena alebo niektoré Ficusy). Pozor pritom treba dávať na rastliny z kvetinárstiev, kraby sú veľmi citlivé na pesticídy a iné nebezpečné látky. K výsadbe nie sú teda vhodné novo zakúpené rastliny a aj tie staršie je lepšie dobre umyť.
Teplota vzduchu v akvateráriu by mala byť medzi 22–28 °C a teplota vody 20–24 °C. PH a tvrdosť vody sú druhoradé. Nádrž by mala byť tiež dobre utesnená, kraby dobre šplhajú a dokážu dokonca vytvoriť rebrík z vlastných tiel. Sú veľmi zvedavé a silné, takže si daj pozor na prsty. Ak sa stane, že ťa chytí, vraj pomáha ponoriť ho do studenej vody, aby sa pustil. V nádrži je dobré umiestniť aj UV lampu. UV žiarenie totiž zlepšuje pevnosť a vyfarbenie panciera. Zvliekanie je vzhľadom na veľkosť kraba náročnejšie a môže trvať aj niekoľko dní. Väčšinou sa uchýli na ten čas do úkrytu, kým mu nový pancier nevytvrdne. Zvliekanie nebýva moc časté a krab po ňom viditeľne vyrastie.
Možné je spolunažívanie s rybami alebo krevetami.
Kŕmenie
Slimáky považujú za potravu a napríklad kotúľky môžeš používať ako živé krmivo. Inak sú to všežravci. Pestrá strava je veľmi dôležitá. Listy, zelenina, ovocie, rastliny, korienky, sušené alebo mrazené krmivá, či granule pre kôrovcov, to všetko s chuťou zlikviduje. Potravu pritom hľadajú na súši aj vo vode. Dobré je dopĺňať im vápnik napríklad formou podávania vaječných škrupín, alebo drtenej sépiovej kosti.
Rozmnožovanie
Pre reprodukciu potrebuje Cardisoma armatum slanú vodu. Samica nosí vajíčka na bruchu, po niekoľkých týždňoch sa z vajíčok liahnu larvy, ktorých vývoj prebieha viacerými štádiami v morskej vode. V zajatí sa odchov ešte nepodaril.
Krab suchozemský v skratke:
Vedecký názov: Cardisoma armatum Herklots, 1851
Slovenské a synonymické názvy: Krab trojfarbený, Krab zemný, Rainbow Land Crab, Krab Harlekín
Náročnosť: vhodné pre začiatočníkov
Veľkosť pri predaji: 5–7 cm (bez končatín), 12–16 cm s končatinami
Pôvod: Južná Amerika/Afrika
Sfarbenie: chrbát modrý až fialový, klepetá a bruško biele, ostatné končatiny červené až oranžové
Životnosť: 12 a viac rokov
Parametre vody: GH 5 až 30, KH 3–30 (brakická voda je tiež vhodná)
Teplota: 20 až 28 °C
Veľkosti nádrže: od 100 cm pre párik, viac súše ako vody
Kŕmenie: listy, zelenina, ovocie, rastliny, korienky, sušené alebo mrazené krmivá, či granule pre kôrovcov
Rozmnožovanie: v zajatí sa ešte nepodarilo
Správanie: pokojné, v dostatočne veľkej nádrži môže žiť aj viac jedincov
Spolunažívanie: s trpasličími krevetami a vhodnými rybami, nie s inými krabmi alebo rakmi, slimáky konzumujú