Novinky
27.03.2020
Novinka - liečivá Hü-Ben
Rozšírili sme našu ponuku liečiv, tentokrát o kvalitnú českú značku Hü-Ben, ktorá má dlhoročné skúsenosti v účinnom boji proti parazitom, baktériám ... čítať celé
19.03.2020
Vyhrali sme cenu popularity
Je nám veľkým potešením, že sa SHRIMP môže pochváliť významnou cenou popularity od Heureky ako víťazný eshop v kategórii Hobby za rok 2019. Poďakova... čítať celé
14.03.2020
INFO K AKTUÁLNEJ SITUÁCII
Vzhľadom na aktuálnu situáciu by sme ťa chceli informovať o jej vplyve na nákup a dodávanie tovaru z nášho obchodu. Predaj a doručovanie prebieha z... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

vernostný program

 

  1. Úvod
  2. Články
  3. Aký druh si vybrať?
Aký druh kreviet a aký počet si vybrať?

 

Pred kúpou akýchkoľvek živočíchov do akvária si treba zvážiť, či prostredie a kombinácia vyberaných živočíchov bude vhodná. Spísali sme preto základné informácie, ktoré treba brať do úvahy pri výbere kreviet.

Voda pre krevety

Pri výbere kreviet by si mal myslieť hlavne na vlastnosti vody, v ktorej budu žiť. Ak máš tvrdú vodu a neplánuješ kupovať reverznú osmózu, alebo z iného zdroja získavať mäkkú vodu, o náročnejších Crystalkách, Caridinách, Tigroch, či nebodaj Taiwanoch, Kardinálkach alebo Sulavézkach neuvažuj. Bežná tvrdá voda bez nutnosti úprav vyhovuje hlavne nenáročným Neocaridinám, Japonike (Amano) ale aj Makrobrachiám. Ak budeš používať vodu z kohútika, urob si najprv jednoduchý test s papierovým testerom, ktorý ti určí pH, celkovú tvrdosť GH, uhličitanovú tvrdosť KH, obsah dusytanov a dusyčnanov.

Pri každom druhu kreviet v eshope nájdeš, aké podmienky im vyhovujú. Postupne budem ponuku kreviet rozširovať a k dispozícií budú aj náročnejšie druhy. Ak si začiatočník, vyskúšaj si najprv chov nenáročnejších druhov.

Ak si skúsenejší chovateľ, moje rady pre výber kreviet by si potrebovať nemal.


Veľkosť krevetária

V druhom rade je podstatná veľkosť akvária. Do akvárií pod 50 l sú vhodnejšie trpasličie krevety. Ak kúpu akvária ešte len zvažuješ 50 litrov je odporúčaná minimálna hranica pre to, aby boli životné podmienky pre živočíchy stabilné. V akváriách menších ako 50 l môžeš chovať samozrejme v závislosti od veľkosti niekoľko desiatok a po rozmnožení až pár stoviek krevetiek. Ide o menšie tvory a ak je prostredie v akváriu členité, krevetky sa v ňom roztratia. Odporúčaný počet kreviet na začiatok je 10 – 20. Do 50 litrového akvária je možné umiestniť 1-2 filtrujúce krevety.

Pri dlhoramenných by pri takom malom objeme počet nemal presiahnuť 3. Muselo by v ňom však byť dostatok úkrytov a nekombinovať ich s inými krevetami, alebo rybami. Treba však myslieť na to, že ak sa rozmnožia a mladé odrastú, nebudeš ich môcť nechať spolu v tak malej nádrži.Pri väčších objemoch to je už jednoduchšie a môžeš kombinovať viac druhov, ktoré sa nebudú medzi sebou krížiť a taktiež väčšie počty.


Chov viacerých druhov kreviet

Kombinovaním trpasličích a filtrujúcich kreviet nič neskazíš. Každý z týchto druhov sa chová inak a akvárium bude pestrejšie na pozorovanie. Pri trpasličích kvôli kríženiu, ale nekombinujte rôzne farebné varianty jedného druhu.

Ak máš niekoľko sto litrové akvárium s menšími rybami, ktoré nie sú agresívne a bohatým rastlinstvom, môžete si dovoliť aj kombináciu trpasličích a dlhoramenných kreviet. Potom to je už naozaj zážitok sledovať.


TIP: Osobne som začínal s Neocaridinami. Sú naozaj odolné a zvládnu aj nejedno tvoje pochybenie. Sú dobrou voľbou aj ak chceš ozvláštniť akvárium pre deti.

 

PONUKA KREVIET

Články o krevetách:

Základné druhy sladkovodných kreviet

Kreviet existuje veľa druhov a ich vlastnosti sa môžu v mnohom odlišovať. Môžu byť pestrofarebné aj bezfarebné, malé aj veľké, citlivé aj odolné, mierumilovné aj dravé.

Celý článok ˃

akvárium pre krevetky

Príprava a vybavenie akvária pre krevety

Pri kúpe kreviet do novozaloženého akvária, treba myslieť na to, že podmienky sú v prvých týždňoch pre chov nevhodné. Aby sa im darilo, môžeš im akvárium prispôsobiť.

Celý článok ˃

Chov kreviet spoločne s rybami

Okolo témy chovu kreviet spoločne s rybami sa vedú nekonečné diskusie. Nedá sa totiž jednoznačne a zaručene vymenovať druhy rýb, s ktorými sa krevety môžu chovať a s ktorými nie.

Celý článok ˃

Chov nenáročných kreviet NEOCARIDINA

Krevetky Neocaridina sú roztomilé zvieratá a ich správanie ich robí veľmi zaujímavými a užitočnými obyvateľmi akvária. Čo potrebujú pre to, aby prospievali?

Celý článok ˃

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!
Odberné miesto

Slovensko
Varín, okr. Žilina
Športová 331

  Transport EU

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2020 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk
 
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.