Novinky
24.01.2020
Nové krmivá od nemeckej značky GlasGarten
Zaradili sme do ponuky novinku: vylepšené doplnkové krmivá nemeckej kvality od značky GlasGarten. Krmivá sú špeciálne navrhnuté pre krevetky, raky, ... čítať celé
20.01.2020
Rozdávame 10 000 € na nákupy v Shrimpe
Znie to šialene, ale rozhodli sme sa rozdať tovar v hodnote 10 000 €.   Do každej objednávky sme začali vkladať kupóny na ďalší nákup v hodnote 5 € ... čítať celé
14.01.2020
Vyplň dotazník a vyhraj 50 €
Pomôž nám rozvíjať sa správnym smerom. Vyplň dotazník do 20. 1. a môžeš vyhrať poukaz na nákup v hodnote 50 €. Budeme radi, ak aj ty prispeješ k tom... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

Rozdávame 10000€

Hlasuj za Shop Roku 2019

  1. Úvod
  2. Články
  3. Aký druh si vybrať?
Aký druh kreviet a aký počet si vybrať?

 

Pred kúpou akýchkoľvek živočíchov do akvária si treba zvážiť, či prostredie a kombinácia vyberaných živočíchov bude vhodná. Spísali sme preto základné informácie, ktoré treba brať do úvahy pri výbere kreviet.

Voda pre krevety

Pri výbere kreviet by si mal myslieť hlavne na vlastnosti vody, v ktorej budu žiť. Ak máš tvrdú vodu a neplánuješ kupovať reverznú osmózu, alebo z iného zdroja získavať mäkkú vodu, o náročnejších Crystalkách, Caridinách, Tigroch, či nebodaj Taiwanoch, Kardinálkach alebo Sulavézkach neuvažuj. Bežná tvrdá voda bez nutnosti úprav vyhovuje hlavne nenáročným Neocaridinám, Japonike (Amano) ale aj Makrobrachiám. Ak budeš používať vodu z kohútika, urob si najprv jednoduchý test s papierovým testerom, ktorý ti určí pH, celkovú tvrdosť GH, uhličitanovú tvrdosť KH, obsah dusytanov a dusyčnanov.

Pri každom druhu kreviet v eshope nájdeš, aké podmienky im vyhovujú. Postupne budem ponuku kreviet rozširovať a k dispozícií budú aj náročnejšie druhy. Ak si začiatočník, vyskúšaj si najprv chov nenáročnejších druhov.

Ak si skúsenejší chovateľ, moje rady pre výber kreviet by si potrebovať nemal.


Veľkosť krevetária

V druhom rade je podstatná veľkosť akvária. Do akvárií pod 50 l sú vhodnejšie trpasličie krevety. Ak kúpu akvária ešte len zvažuješ 50 litrov je odporúčaná minimálna hranica pre to, aby boli životné podmienky pre živočíchy stabilné. V akváriách menších ako 50 l môžeš chovať samozrejme v závislosti od veľkosti niekoľko desiatok a po rozmnožení až pár stoviek krevetiek. Ide o menšie tvory a ak je prostredie v akváriu členité, krevetky sa v ňom roztratia. Odporúčaný počet kreviet na začiatok je 10 – 20. Do 50 litrového akvária je možné umiestniť 1-2 filtrujúce krevety.

Pri dlhoramenných by pri takom malom objeme počet nemal presiahnuť 3. Muselo by v ňom však byť dostatok úkrytov a nekombinovať ich s inými krevetami, alebo rybami. Treba však myslieť na to, že ak sa rozmnožia a mladé odrastú, nebudeš ich môcť nechať spolu v tak malej nádrži.Pri väčších objemoch to je už jednoduchšie a môžeš kombinovať viac druhov, ktoré sa nebudú medzi sebou krížiť a taktiež väčšie počty.


Chov viacerých druhov kreviet

Kombinovaním trpasličích a filtrujúcich kreviet nič neskazíš. Každý z týchto druhov sa chová inak a akvárium bude pestrejšie na pozorovanie. Pri trpasličích kvôli kríženiu, ale nekombinujte rôzne farebné varianty jedného druhu.

Ak máš niekoľko sto litrové akvárium s menšími rybami, ktoré nie sú agresívne a bohatým rastlinstvom, môžete si dovoliť aj kombináciu trpasličích a dlhoramenných kreviet. Potom to je už naozaj zážitok sledovať.


TIP: Osobne som začínal s Neocaridinami. Sú naozaj odolné a zvládnu aj nejedno tvoje pochybenie. Sú dobrou voľbou aj ak chceš ozvláštniť akvárium pre deti.

 

PONUKA KREVIET

Články o krevetách:

Základné druhy sladkovodných kreviet

Kreviet existuje veľa druhov a ich vlastnosti sa môžu v mnohom odlišovať. Môžu byť pestrofarebné aj bezfarebné, malé aj veľké, citlivé aj odolné, mierumilovné aj dravé.

Celý článok ˃

akvárium pre krevetky

Príprava a vybavenie akvária pre krevety

Pri kúpe kreviet do novozaloženého akvária, treba myslieť na to, že podmienky sú v prvých týždňoch pre chov nevhodné. Aby sa im darilo, môžeš im akvárium prispôsobiť.

Celý článok ˃

Chov kreviet spoločne s rybami

Okolo témy chovu kreviet spoločne s rybami sa vedú nekonečné diskusie. Nedá sa totiž jednoznačne a zaručene vymenovať druhy rýb, s ktorými sa krevety môžu chovať a s ktorými nie.

Celý článok ˃

Chov nenáročných kreviet NEOCARIDINA

Krevetky Neocaridina sú roztomilé zvieratá a ich správanie ich robí veľmi zaujímavými a užitočnými obyvateľmi akvária. Čo potrebujú pre to, aby prospievali?

Celý článok ˃

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!
Odberné miesto

Slovensko
Varín okr. Žilina
Športová 331

viac info

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2019 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk
 
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.