Novinky
27.03.2020
Novinka - liečivá Hü-Ben
Rozšírili sme našu ponuku liečiv, tentokrát o kvalitnú českú značku Hü-Ben, ktorá má dlhoročné skúsenosti v účinnom boji proti parazitom, baktériám ... čítať celé
19.03.2020
Vyhrali sme cenu popularity
Je nám veľkým potešením, že sa SHRIMP môže pochváliť významnou cenou popularity od Heureky ako víťazný eshop v kategórii Hobby za rok 2019. Poďakova... čítať celé
14.03.2020
INFO K AKTUÁLNEJ SITUÁCII
Vzhľadom na aktuálnu situáciu by sme ťa chceli informovať o jej vplyve na nákup a dodávanie tovaru z nášho obchodu. Predaj a doručovanie prebieha z... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

vernostný program

 

 1. Úvod
 2. Články
 3. Druhy kreviet
Druhy sladkovodných kreviet

 

Krevety Ťa nadchnú, zamiluješ sa do ich rozmanitých tvarov a stoviek farieb. Ak im vytvoríš vhodné prostredie, ich špecifické správanie zaručene pritiahne k akváriu každú návštevu a nielen deti z nich budú nadšené. Sú to navyše veľmi usilovné tvory, ktoré prispejú k čistote tvojho akvária.

Kreviet existuje veľa druhov a ich vlastnosti sa môžu v mnohom odlišovať. Môžu byť pestrofarebné aj bezfarebné, malé aj veľké, citlivé aj odolné, mierumilovné aj dravé. Členia sa do troch základných skupín:

 

Trpasličie krevety (krevetky)

Sú menšie krevety dorastajúce zvyčajne do 3 až 4 cm, bývajú pestro vyfarebné a sú mimoriadne spoločenské. Sú veľmi aktívne a majú rady väčšie skupinky jedincov od 10 kusov. K veľmi odolným druhom patria krevetky rodu Neocaridina, tie sú často odporúčané aj začiatočníkom. Rod Caridina je náročnejší na kvalitu vody a chov, no o to sú vzhľadovo atraktívnejšie. Veľmi zaujímavý je druh Caridina Japonica (Kreveta Amano), ktorá je jedným z najlepších požieračov rias a dorastá do veľkosti až 5,5 cm. Trpasličie krevetky odstraňujú detrit (biologický odpad) zo dna akvária, zvyšky krmiva a riasy. Medzi trpasličie krevetky patria aj náročnejšie krevety z oblasti Sulawesi.


Trpasličie krevetky Neocaridina


Filtrujúce krevety

Filtrujúce krevety sú veľmi zaujímavé svojimi prednými končatinami, ktoré sú ukončené vejárikmi. Pomocou nich filtrujú z vody malé čiastočky potravy a mikroorganizmy. Napriek tomu, že dorastajú až do veľkosti 15 cm, sú úplne neškodné. Môžu sa chovať spolu s niektorými druhmi rýb a malými ráčikmi. Spolužitie s trpasličími krevetkami je úplne bezproblémové, takže je možné kombinovať chov týchto druhov navzájom. Medzi najznámejšie patria krevety rodu Atya a Atyopis.

Bežne sa odporúča silnejšie prúdiaca voda, ale filtrujúce krevety dokážu prosperovať aj pri slabom prúde vody. Nie je nutné práškové krmivo dávkovať pipetou, ako sa často opisuje. Dokážu si ho vyzbierať aj po dne a v dobre zabehnutom spoločenskom akváriu ich prikrmovať ani netreba.

 

Filtrujúce krevety do akvária


Dlhoramnenné krevety

Aj keď sa nedá tvrdiť, že by išlo o mierumilovné druhy, o to je správanie a drsný výzor týchto kreviet zaujímavejší. Najčastejšie chované sú krevety rodu Macrobrachium a vo všeobecnosti tieto krevety dorastajú väčších veľkostí. V malom počte je ich však možné chovať v nádržiach už od 50 litrov. Správajú sa teritoriálne. Macrobrachium lanchesteri sú mierumilovné, dayanum môžu byť občas nebezpečné, najväčšie asperulum sú ale už naozaj dravé. Už ako mláďatá dokážu uloviť menšie krevety, ale aj rybky.

 

Dlhoramenné krevety Macrobrachium dayanum

 

Základné druhy kreviet sa medzi sebou nekrížia, môžeš ich teda v prípade vhodných podmienok spolu kombinovať. Pri kombinácií s dlhoramennými, by si mal hlavne myslieť na dostatočnú veľkosť akvária a jeho členitosť. Akvárium by malo byť väčšie ako 50 litrov, s dostatočným množstvom rastlín, skál či koreňov.


  PONUKA KREVIET

  Články o krevetách:

  Aký druh kreviet a aký počet si vybrať?

  Pred kúpou akýchkoľvek živočíchov do akvária si treba zvážiť, či prostredie a kombinácia vyberaných živočíchov bude vhodná.

  Celý článok ˃

  akvárium pre krevetky

  Príprava a vybavenie akvária pre krevety

  Pri kúpe kreviet do novozaloženého akvária, treba myslieť na to, že podmienky sú v prvých týždňoch pre chov nevhodné. Aby sa im darilo, môžeš im akvárium prispôsobiť.

  Celý článok ˃

  Chov kreviet spoločne s rybami

  Okolo témy chovu kreviet spoločne s rybami sa vedú nekonečné diskusie. Nedá sa totiž jednoznačne a zaručene vymenovať druhy rýb, s ktorými sa krevety môžu chovať a s ktorými nie.

  Celý článok ˃

  Chov nenáročných kreviet NEOCARIDINA

  Krevetky Neocaridina sú roztomilé zvieratá a ich správanie ich robí veľmi zaujímavými a užitočnými obyvateľmi akvária. Čo potrebujú pre to, aby prospievali?

  Celý článok ˃

  Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!
  Odberné miesto

  Slovensko
  Varín, okr. Žilina
  Športová 331

    Transport EU

  Zákaznícka podpora Shrimp.sk
  Ondrej Svoboda
  Ondrej Svoboda
  (Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
  Copyright © 2020 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk
   
  Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.