Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
14.01.2020
Vyplň dotazník a vyhraj 50 €
Pomôž nám rozvíjať sa správnym smerom. Vyplň dotazník do 20. 1. a môžeš vyhrať poukaz na nákup v hodnote 50 €. Budeme radi, ak aj ty prispeješ k tom... čítať celé
12.12.2019
Novinka pod stromček
Hľadáš perfektný darček na Vianoce, alebo sa ti páči Wabi kusa? Tak práve pre teba sme naskladnili novinku - ručne robené sklenené vázičky na drevenom... čítať celé
25.11.2019
Nové prémiové krmivo pre ryby
Po 5 mesačnom testovaní sme zaradili do ponuky prémiové krmivo najvyššej kvality - Royal Menu, určené pre ryby. Je to špičkové krmivo navrhnuté popred... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

Vyplň dotazník a vyhraj

Hlasuj za Shop Roku 2019

  1. Úvod
  2. Články
  3. Chov Neocaridina
Všetko dôležité o chove kreviet Neocaridina

Krevetky Neocaridina sú roztomilé zvieratá a ich správanie ich robí veľmi zaujímavými a užitočnými obyvateľmi akvária. Sú robustnejšie, odolnejšie, mierumilovné, majú rýchle tempo rastu a sú vhodné aj do spoločenských akvárií. Podmienkou je, aby ryby neboli moc veľké, alebo zvedavé.


Tento druh má mnoho farebných variantov od viacerých druhov červených, žltých, oranžových, zelených, modrých až po hnedé až čierne. Navyše existujú ďalšie varianty nazývané Rili, ktoré majú strednú časť tela priehľadnú.


Aké je vhodné akvárium pre Neocaridiny?

Neocaridinám vyhovujú nádrže od 20 litrov. Čím je však objem nádrže väčší, tým je prostredie v ňom stabilnejšie. Práve stabilné podmienky sú základom, pre úspešný chov a odchov. Vhodnejšie je ich chovať v skupinách a pre založenie chovu sa odporúča 10 až 20 kusov.

Vyhovuje im aj voda z vodovodu, nemajú problém si privyknúť aj na veľmi tvrdú vodu. Odporúčané pH je 6,5 až 8,5, celková tvrdosť (GH) môže byť od 6 až do 30, uhličitanová tvrdosť (KH) je 3 až 30. Tolerujú aj zvýšené hodnoty dusičnanov až do 35 mg/l a nemajú problém aj s malým obsahom dusitanov. Pozor si treba dávať na prípravky, ktoré by mohli obsahovať nebezpečné chemické látky alebo ťažké kovy. Existujú dokonca prípady, keď došlo k úhynu v dôsledku použitia spreja proti hmyzu v okolí akvárií.

Ohrev vody nie je nutný

Pri teplotách od 25 °C je potrebné dbať na dostatočné prekysličenie vody. Odolá aj nízkym teplotám, dokonca sú zaznamenané prípady prežitia zimy v záhradných jazierkach. Dobre sa cítia pri izbovej teplote a ak to nevyžadujú iný obyvatelia akvária, ohrev vody nie je potrebný.

Rastliny v akváriu s Neocaridinami

V prírode sa veľakrát krevety vyskytujú vo vodách neobsahujúcich žiadne rastliny. To ale neznamená, že si ich nevyžadujú. Rastliny sú pri chove kreviet veľmi prospešné. Odbúravajú z vody, či substrátu nebezpečné látky, okysličujú ju a výrazne prispievajú k zlepšovaniu jej kvality. Okrem toho krevety na rastlinách nachádzajú potravu v podobe rias, biofilmu a ich odumretých častí. Najlepšie pre krevety sú drobnolisté rastliny alebo machy. Optimálne osadenie je 60 až 80 % plochy dna akvária. S hnojivami treba byť veľmi opatrný a skôr sa neodporúčajú.

Substrát a filtre

Neocaridinám stačia prírodné štrky, ktoré neovplyvňujú vlastnosti vody. Vhodnejšie sú skôr drobnozrnné, aby sa krevety ľahko dostali ku zostatkom potravy a krmivo neprepadalo do jeho hlbších vrstiev. Vhodné sú farbené substráty pokryté živicou. Iné farbené substráty pokryté umelými hmotami môžu do vody uvoľňovať nebezpečné látky. Pod vrchný substrát môžete použiť výživný substrát, ktorý podporí rast a dobrú vitalitu rastlín.

Pri filtroch treba dbať v prvom rade na to aby boli bezpečné aj pre malé krevetky a aby mali dostatočnú filtračnú kapacitu vzhľadom na objem akvária. Vhodné je použiť filtre aj s predimenzovanou filtračnou plochou. Odporúčané sú molitanové vzduchom poháňané filtre. Prúdenie vody stačí mierne, dôležité je, aby sa vo filtri dokázalo usadiť dostatočné množstvo prospešných baktérií, ktoré odbúravajú nebezpečné látky.

Výmena vody

Pre lepšie odbúravanie odpadových látok je odporúčaná výmena 1/5 až 1/3 vody 1x týždenne. Pri stabilných dobre zabehnutých nádržiach s väčším objemom postačuje aj menej častá výmena vody. Vlastnosti vody môžete krevetkám vylepšiť vkladaním suchých dubových či bukových listov a jelšovými šištičkami, ktoré do vody uvoľňujú prospešné látky, poskytujú krevetám úkryt a zároveň potravu.

Rozmnožovanie Neocaridín

Pri vhodných podmienkach sa čoskoro určite dočkáte potomstva. Prvým dobrým znamením je vytvorenie svetlých sedielok na chrbte za hlavičkou. Po pár týždňoch, po zvliekaní dochádza k oplodneniu a vajíčka znesú na plávacie nožičky na zadočku. Počas vývoja vajíčka môžu zmeniť farbu a po 20 až 30 dňoch sa z nich liahnu miniatúrne krevetky dosahujúce dĺžky 2-3 milimetrov. Keď si ich v akváriu všimnete, treba pri výmene vody zvýšiť pozornosť.

Chov viacerých druhov

Neocaridiny môžete chovať s Caridinami, s filtrujúcimi krevetami, prípadne aj s dlhoramennými Macrobrachiami, od ktorých však už hrozí menšie riziko útoku. Neodporúča sa chov viacerých farebných variantov rovnakého rodu Neocaridina, keďže by dochádzalo ku kríženiu.

Menšie druhy rýb tieto krevety zväčša neohrozí. Odporúča sa ku krevetám pridať aj nejaké slimáky, ktoré dokážu zlikvidovať nadbytočné krmivo, ktoré nebude zbytočne kaziť vodu. Zaujímavé sú slimáky, ktoré sa nerozmnožujú v sladkej vode, alebo nie moc často.


PONUKA KREVIET

 

Články o krevetách:

Základné druhy sladkovodných kreviet

Kreviet existuje veľa druhov a ich vlastnosti sa môžu v mnohom odlišovať. Môžu byť pestrofarebné aj bezfarebné, malé aj veľké, citlivé aj odolné, mierumilovné aj dravé.

Celý článok ˃

Aký druh kreviet a aký počet si vybrať?

Pred kúpou akýchkoľvek živočíchov do akvária si treba zvážiť, či prostredie a kombinácia vyberaných živočíchov bude vhodná.

Celý článok ˃

akvárium pre krevetky

Príprava a vybavenie akvária pre krevety

Pri kúpe kreviet do novozaloženého akvária, treba myslieť na to, že podmienky sú v prvých týždňoch pre chov nevhodné. Aby sa im darilo, môžeš im akvárium prispôsobiť.

Celý článok ˃

Chov kreviet spoločne s rybami

Okolo témy chovu kreviet spoločne s rybami sa vedú nekonečné diskusie. Nedá sa totiž jednoznačne a zaručene vymenovať druhy rýb, s ktorými sa krevety môžu chovať a s ktorými nie.

Celý článok ˃

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!
Odberné miesto

Slovensko
Varín okr. Žilina
Športová 331

viac info

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2019 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk
 
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.