Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
14.01.2020
Vyplň dotazník a vyhraj 50 €
Pomôž nám rozvíjať sa správnym smerom. Vyplň dotazník do 20. 1. a môžeš vyhrať poukaz na nákup v hodnote 50 €. Budeme radi, ak aj ty prispeješ k tom... čítať celé
12.12.2019
Novinka pod stromček
Hľadáš perfektný darček na Vianoce, alebo sa ti páči Wabi kusa? Tak práve pre teba sme naskladnili novinku - ručne robené sklenené vázičky na drevenom... čítať celé
25.11.2019
Nové prémiové krmivo pre ryby
Po 5 mesačnom testovaní sme zaradili do ponuky prémiové krmivo najvyššej kvality - Royal Menu, určené pre ryby. Je to špičkové krmivo navrhnuté popred... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

Vyplň dotazník a vyhraj

Hlasuj za Shop Roku 2019

  1. Úvod
  2. Články
  3. Výber rastlín
Výber vhodných rastlín

Napriek tomu, že sa v skutočných biotopoch, z ktorých krevety pochádzajú rastliny, machy ba dokonca riasy nenachádzajú, často sú krevety neoddeliteľnou súčasťou a spestrením našich na rastliny bohatých akvárií. Veď komu by sa nepáčilo krásne zarastené a upravené akvárium s pestrofarebnými krevetkami. V prírode krevety často vyhľadávajú skôr voľné vodné plochy, ktorých dno tvorí popadané lístie bahno a piesok. Mnohokrát sú aj odchovávané v nádržiach bez rastlín a substrátu. Sú teda rastliny pre krevety vôbec potrebné?


Pravda je, že krevetám na prostredí v akváriu až tak nezáleží, pokiaľ negatívne neovplyvňuje kvalitu vody. Platí to nie len pre rastliny, ale aj substrát, kamene, dekoratívne prvky, či iné súčasti krevetária. Kvalita vody je pre ne najdôležitejšia. Veď v potokoch či riekach, v ktorých žijú majú stopercentnú výmenu vody, každú minútu. To však napodobniť dokážeme len ťažko. Preto sú rastliny v krevetáriu nepostrádateľné.

Zabezpečujú nielen zväčšenie plochy, na ktorej sa krevetky pasú (riasami či mikroorganizmami), ale zlepšujú aj kvalitu vody odbúravaním škodlivých látok a tiež ju okysličujú. V prírode sa voda okysličuje sama jednoducho tým, že tečie. V akváriu tento proces nahrádzajú rastliny. Nie je teda dôvod na to rastliny do krevetária nedávať, aj keď ich krevetky zo svojho prirodzeného prostredia nepoznajú. Okrem bežných rastlín sú vhodné aj vodné machy, ktoré sú zdrojom mikroorganizmov, ktorými sa živia a prvotriednym úkrytom nielen pre mláďatá.


vyber-rastlin-do-krevetaria

In Vitro (laboratórne) vypestované rastliny môžeme bez váhania zasadiť do krevetária, samozrejme hneď po odstránení materiálu pre vyživovanie koreňov a opláchnutí. Iné dovážané rastliny, je dobré nechať „odstáť“ vo vode a tú pravidelne meniť až dva týždne, pretože môžu obsahovať nebezpečné pesticídy. Pri nákupe si preto vždy overte pôvod.

Rastliny odporúčané do menších nádrží pod 30 litrov sú napríklad: Hemianthus micranthemoides, Microsorium pteropus, Taxiphyllum barbieri, Riccia fluitans, Vesicularia dubyana a ďalšie druhy machov, ceratophyllum demersum, rotala rotundifolia, ludwigia repens, limnophila sessiliflora.

Rastliny v akváriu s miniráčikmi

Trpasličie raky žijú naopak v oblastiach s bohatým rastlinstvom a sú šikovnými lezcami, akvárium tak dokážu využívať v celej jeho výške. Akvárium je pri vysokých rastlinách teda potrebné zabezpečiť proti úniku. Je v povahe rakov vydávať sa na krátke výlety mimo vodu a meniť prostredie. Akvárium je teda lepšie zabezpečiť, aby výlet nebol posledný.

Rastliny v akváriu s miniráčikmi by však nemali slúžiť len na lezenie, ale aj ako vizuálne bariéry. Pre ráčikov je dôležité, aby mali možnosť ukryť sa a vyhýbať častému priamemu kontaktu s ostatnými jedincami. Minimalizujete tak riziko nebezpečných stretov a útokov. Pri nákupe a vysádzaní rastlín platia rovnaké odporúčania ako pri krevetkách.

rastliny-v-akvariu-s-miniracikmi


Rastliny v akváriu s veľkými rakmi

Raky sú všežravce a na rozdiel od kreviet a minirakov dokážu svojimi silnými klepetami zničiť aj dosť silné rastliny. Rastliny môžu ničiť aj keď ich netrápi hlad, dôvodom môže byť hoci aj to, že im bránia v pohybe. Raky môžu rastliny poškodiť aj tým, že si vyhrabávajú skrýše a tým ničia korene rastlín, alebo Vás minimálne zamestnajú ich znovu sadením.

V akváriu s veľkými rakmi sa odporúčajú skôr rýchlorastúce rastliny, ktoré nepotrebujú byť zasadené do substrátu ako napríklad Vodomor hustý (egeria densa), Riečňanka guadalupská (Najas guadalupensis), Rožkatec ponorený (Ceratophyllum demersum). Vhodnou alternatívou môžu byť aj plávajúce rastliny Pistia rezavková (Pistia stratiotes), Vodnianka žabia (Hydrocharis morsus-ranae) a podobné, ktoré svojimi koreňmi akvárium určite skrášlia.

rastliny-k-rakom

 

Rastliny v akváriu so slimákmi

Väčšina zaujímavých slimákov medzi nimi aj tie ponúkané na našom eshope nepožierajú rastliny. Zdravé tkanivo rastlín je pre tieto slimáky príliš pevné a ich ústne otvory ho nedokážu uhrýzť. Konzumujú len odumreté časti rastlín, čo je veľmi prospešné a zamedzujú tak „kazeniu“ vody.

Existujú však aj výnimky, kosačky, ktoré sa nezastavia pred ničím a pred ktorými nie je žiadna rastlinka v bezpečí - Ampulária okrúžliakovitá (Marisa cornuarietis).

 

Ponuka rastlín

 

Rastliny do krevetária
Napriek tomu, že sa v skutočných biotopoch, z ktorých krevety pochádzajú rastliny, machy ba dokonca riasy nenachádzajú, často sú krevety neoddeliteľnou súčasťou a spestrením našich na rastliny bohatých akvárií. Veď komu by sa nepáčilo krásne zarastené a upravené akvárium s pestrofarebnými krevetkami. V prírode krevety často vyhľadávajú skôr voľné vodné plochy, ktorých dno tvorí popadané lístie bahno a piesok. Mnohokrát sú aj odchovávané v nádržiach bez rastlín a substrátu. Sú teda rastliny pre krevety vôbec potrebné?

Pravda je, že krevetám na prostredí v akváriu až tak nezáleží, pokiaľ negatívne neovplyvňuje kvalitu vody. Platí to nie len pre rastliny, ale aj substrát, kamene, dekoratívne prvky, či iné súčasti krevetária. Kvalita vody je pre ne najdôležitejšia. Veď v potokoch či riekach, v ktorých žijú majú stopercentnú výmenu vody, každú minútu. To však napodobniť dokážeme len ťažko. Preto sú rastliny v krevetáriu nepostrádateľné. Zabezpečujú nielen zväčšenie plochy, na ktorej sa krevetky pasú (riasami či mikroorganizmami), ale zlepšujú aj kvalitu vody odbúravaním škodlivých látok a tiež ju okysličujú. V prírode sa voda okysličuje sama jednoducho tým, že tečie. V akváriu tento proces nahrádzajú rastliny. Nie je teda dôvod na to rastliny do krevetária nedávať, aj keď ich krevetky zo svojho prirodzeného prostredia nepoznajú. Okrem bežných rastlín sú vhodné aj vodné machy, ktoré sú zdrojom mikroorganizmov, ktorými sa živia a prvotriednym úkrytom nielen pre mláďatá.

In Vitro (laboratórne) vypestované rastliny môžeme bez váhania zasadiť do krevetária, samozrejme hneď po odstránení materiálu pre vyživovanie koreňov a opláchnutí. Iné dovážané rastliny, je dobré nechať „odstáť“ vo vode a tú pravidelne meniť až dva týždne, pretože môžu obsahovať nebezpečné pesticídy. Pri nákupe si preto vždy overte pôvod.
Rastliny odporúčané do menších nádrží pod 30
litrov sú napríklad:Hemianthus micranthemoides, Microsorium pteropus, Taxiphyllum barbieri, Riccia fluitans, Vesicularia dubyana a ďalšie druhy machov, ceratophyllum demersum, rotala rotundifolia, ludwigia repens, limnophila sessiliflora,Rastliny v akváriu s miniráčikmi
Trpasličie raky žijú naopak v oblastiach s bohatým rastlinstvom a sú šikovnými lezcami, akvárium tak dokážu využívať v celej jeho výške. Akvárium je pri vysokých rastlinách teda potrebné zabezpečiť proti úniku. Je v povahe rakov vydávať sa na krátke výlety mimo vodu a meniť prostredie. Akvárium je teda lepšie zabezpečiť, aby výlet nebol posledný.

Rastliny v akváriu s miniráčikmi by však nemali slúžiť len na lezenie, ale aj ako vizuálne bariéry. Pre ráčikov je dôležité, aby mali možnosť ukryť sa a vyhýbať častému priamemu kontaktu s ostatnými jedincami. Minimalizujete tak riziko nebezpečných stretov a útokov. Pri nákupe a vysádzaní rastlín platia rovnaké odporúčania ako pri krevetkách.

Rastliny v akváriu s veľkými rakmi
Raky sú všežravce a na rozdiel od kreviet a minirakov dokážu svojimi silnými klepetami zničiť aj dosť silné rastliny. Rastliny môžu ničiť aj keď ich netrápi hlad, dôvodom môže byť hoci aj to, že im bránia v pohybe. Raky môžu rastliny poškodiť aj tým, že si vyhrabávajú skrýše a tým ničia korene rastlín, alebo Vás minimálne zamestnajú ich znovu sadením.

V akváriu s veľkými rakmi sa odporúčajú skôr rýchlorastúce rastliny, ktoré nepotrebujú byť zasadené do substrátu ako napríklad Vodomor hustý (egeria densa), Riečňanka guadalupská (Najas guadalupensis), Rožkatec ponorený (Ceratophyllum demersum). Vhodnou alternatívou môžu byť aj plávajúce rastliny Pistia rezavková (Pistia stratiotes), Vodnianka žabia (Hydrocharis morsus-ranae) a podobné, ktoré svojimi koreňmi akvárium určite skrášlia.

Rastliny v akváriu so slimákmi
Väčšina zaujímavých slimákov medzi nimi aj tie ponúkané na našom eshope nepožierajú rastliny. Zdravé tkanivo rastlín je pre tieto slimáky príliš pevné a ich ústne otvory ho nedokážu uhrýzť. Konzumujú len odumreté časti rastlín, čo je veľmi prospešné a zamedzujú tak „kazeniu“ vody.

Existujú však aj výnimky, kosačky, ktoré sa nezastavia pred ničím a pred ktorými nie je žiadna rastlinka v bezpečí - Ampulária okrúžliakovitá (Marisa cornuarietis).

Všeobecné informácie:

Čistejšie akvárium bez námahy

Ako sa zbaviť vláknitých, či povlakových rias v akváriu riešia mnohí z nás. Návodov je veľa. Existuje však riešenie, ktoré je podľa nás jednoduché, pre prostredie v akváriu prirodzené a overené.

Celý článok ˃

Prírodné krmivá nielen pre krevety sú zadarmo

Veľa živočíchov pochádza z riek či potokov, v ktorých sa bežne na dne nachádza spadané lístie, drevo, konáre, rašelina, či časti rôznych rastlín. Živočíchy tak majú neustály prístup k potrave.

Celý článok ˃

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!
Odberné miesto

Slovensko
Varín okr. Žilina
Športová 331

viac info

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(Po. - Pi. od 7 - 17 hod.)
Copyright © 2019 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk
 
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.