UPOZORNENIE: NOVÝ VJAZD K PREDAJNI V ŽILINE JE Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC INFO
Logo
Nevieš si rady? Zavolaj.
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ poradiť? Neváhaj nás kontaktovať.
Novinky
19.04.2023
NOVÉ BOJOVNICE V PONUKE
Do ponuky sme zaradili nové tipy vzácnych bojovníc: ALIEN BLUE-GREEN-GRAY ALIEN COOPER IMBELLIS RED TAIL Máme samčeky a aj samičky, ľahko si... čítať celé
19.04.2023
UPOZORNENIE O VJAZDE DO AREÁLU
Pôvodný vjazd z ulice P. O. Hviezdoslava JE UZAVRETÝ PRE CHODCOV AJ AUTÁ!!! Dostať k nám sa môžeš z parkoviska Hypertesca ideálne peši pre práve prebi... čítať celé
15.03.2023
VYHRAJ AKVÁRIUM ZA VRÁTENIE BOXU
Vyhraj kvalitné akvárium EHEIM Aquastar 54 l v hodnote 129 € aj s dopravou zdarma! Do súťaže sa môžeš zapojiť jednoducho. Ak sme ti už niekedy posie... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

razbory-za-polovicu

Druhy sladkovodných kreviet

Krevety ťa nadchnú, zamiluješ sa do ich rozmanitých tvarov a farieb. Ak im vytvoríš vhodné prostredie, ich špecifické správanie zaručene pritiahne k akváriu každú návštevu a nielen deti z nich budú nadšené. Sú to navyše veľmi usilovné tvory, ktoré prispejú k čistote tvojho akvária.

Kreviet existuje veľa druhov a ich vlastnosti sa môžu v mnohom odlišovať. Môžu byť pestrofarebné aj bezfarebné, malé aj veľké, citlivé aj odolné, mierumilovné aj dravé. Členia sa do troch základných skupín:

Trpasličie krevety (krevetky)

Trpasličie krevetky sú menšie krevety dorastajúce zvyčajne do 2,5 až 5 cm, bývajú pestro vyfarebné a sú mimoriadne spoločenské. Sú veľmi aktívne a majú rady väčšie skupinky jedincov od 10 kusov.

Najbežnejšie sú krevetky rodu Neocaridina davidi, predtým tiež označované ako Neocaridina denticulata alebo Neocaridina heteropoda. Existuje ich mnoho farebných variantov, ako napríklad Bloody mary, Yellow neon, Orange, Blue jelly, Blue dream, Black rose a ďalšie. Existujú tiež varianty s transparentným stredom tela - takzvané Rili. Sú mierumilovné, pomerne nenáročné a dorastajú do veľkosti 2,5 cm. Bežne sa množia v sladkej vode.

Trpasličie krevetky Neocaridina

Obľúbené a nenáročné sú krevety Amano - Caridina Japonica. Patria medzi najlepších požieračov vláknitých a štetinkových rias a sú to veľmi usilovní čističi akvária. Dorastajú až do 5,5 cm, takže môžu byť v akváriu aj s väčšími rybami. Na rozdiel od Neocaridín sa ale množia cez larválne štádium v brakickej (poloslanej) vode. Ich odchov je teda extrémne náročný. Sú mrštné a je lepšie, ak je akvárium zakryté, aby nevyskočili. Môžu sa chovať spolu s krevetkami Neocaridina alebo filtrujúcimi krevetami.

Náročnejšie sladkovodné krevety mávajú ešte atraktívnejšie sfarbenia. Medzi jednoduchšie a častejšie chované patria Crystalky - Caridina cf. cantonensis. Majú červeno biele alebo čierno biele výrazné sfarbenie a radia sa do tried podľa typov sfarbenia. Nutnosťou pre ich úspešný chov je používanie mäkkej vody s nižším pH.  Náročnejšie na kvalitu, parametre a stabilitu vody sú novšie vyšľachtené formy kreviet - Taiwan Bee. Sú vhodné len pre skúsenejších chovateľov, no majú o to krajšie sfarbenie. Pri trpasličích krevetách sa nedá nespomenúť druhy z oblasti Sulawesi v Indonézií. Ide o endemické druhy, ktoré žijú v sladkovodných jazerách s mäkšou vodou ale vyšším pH. Niektoré druhy Sulawesi krevetiek sú menej náročné, ale tie najkrajšie patria medzi špičku v náročnosti na chov. 

Filtrujúce krevety

Filtrujúce krevety sú veľmi zaujímavé svojimi prednými končatinami, ktoré sú ukončené vejárikmi. Pomocou nich filtrujú z vody malé čiastočky potravy a mikroorganizmy. Napriek tomu, že dorastajú až do veľkosti 15 cm, sú úplne neškodné. Môžu sa chovať spolu s niektorými druhmi rýb a malými ráčikmi. Spolužitie s trpasličími krevetkami je úplne bezproblémové, takže je možné kombinovať chov týchto druhov navzájom. Medzi najznámejšie patria krevety rodu Atya a Atyopis.

Bežne sa odporúča silnejšie prúdiaca voda, ale filtrujúce krevety dokážu prosperovať aj pri slabom prúde vody. Nie je nutné práškové krmivo dávkovať pipetou, ako sa často opisuje. Dokážu si ho vyzbierať aj po dne a v dobre zabehnutom spoločenskom akváriu ich prikrmovať ani netreba.

Filtrujúce krevety do akvária

Dlhoramnenné krevety

Aj keď sa nedá tvrdiť, že by išlo o mierumilovné druhy, o to je správanie a drsný výzor týchto kreviet zaujímavejší. Najčastejšie chované sú krevety rodu Macrobrachium a vo všeobecnosti tieto krevety dorastajú väčších veľkostí. V malom počte je ich však možné chovať v nádržiach už od 50 litrov. Správajú sa teritoriálne. Macrobrachium lanchesteri sú mierumilovné, dayanum môžu byť občas nebezpečné, najväčšie asperulum sú ale už naozaj dravé. Už ako mláďatá dokážu uloviť menšie krevety, ale aj rybky.

Základné druhy kreviet sa medzi sebou nekrížia, môžeš ich teda v prípade vhodných podmienok spolu kombinovať. Pri kombinácií s dlhoramennými by si mal hlavne myslieť na dostatočnú veľkosť akvária a jeho členitosť. Akvárium by malo byť väčšie ako 50 litrov, s dostatočným množstvom rastlín, skál či koreňov.

 

PONUKA KREVIET

 

Autor: Ondrej Svoboda

Páčil sa ti tento článok? Daj nám like. Ak by si doň niečo doplnil alebo ho pozmenil, napíš nám na info@shrimp.sk. O krevetkách a ich druhoch, chove či rozmnožovaní sa snažíme zhromaždiť čo najviac informácií.

Prihlás sa a nepremeškaj novinky, akcie a zľavy!

Sprievodca akvaristikou

» Zaujímavé články

najlepsia-akvaristika-2022

SHOPROKU2021

Predajňa v Žiline

Na predajni je možný osobný nákup, alebo po dohode vyzdvihnutie objednávok urobených vopred cez eshop.

Pondelok - Nedeľa: 09:00 - 19:00 
NOVÝ VJAZD Z PARKOVISKA HYPERTESCA - VIAC
P. O. Hviezdoslava 50C, (PARK PROSPERITY), Žilina, 0944 732 723

Zákaznícka podpora Shrimp.sk
Ondrej Svoboda
Ondrej Svoboda
(ESHOP: PO - PI od 7 - 17 h)
Copyright © 2023 Ondrej Svoboda - Shrimp.sk